Название: Makaton w rozwoju osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi
Автор: Bogusława Beata Kaczmarek
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Учебная литература
isbn: 978-83-7850-726-0
isbn:
Tabela 4. Przykłady sytuacji, w których można zastosować strategię przerywania łańcucha czynności
Nauczanie specjalne43
Kolejnym sposobem nauki znaków jest nauczanie specjalne. W odróżnieniu od nauki gestów w sytuacjach naturalnych, spontanicznych nauczyciel musi starannie przygotować całą sytuację edukacyjną oraz potrzebne mu w czasie zajęć pomoce dydaktyczne (rekwizyty, obrazki i zdjęcia).
W systemie Makaton wiele znaków manualnych jest ikonicznych – odzwierciedlających reprezentowane pojęcie. Na przykład gest „gotować” wygląda tak, jakbyśmy trzymali w rękach garnek i mieszali w nim łyżką. W nauce wykonywania tego gestu bardzo przydatne mogą być prawdziwy garnek i łyżka. Z kolei gest „jabłko” wykonujemy tak, jakbyśmy trzymali w ręce ten owoc i odgryzali kęs. Dziecku trudno byłoby skojarzyć gest z jego znaczeniem, gdybyśmy do nauki nie użyli prawdziwego jabłka. Szczególnie dzieciom mającym trudności z praksją takie przedstawienie gestu bardzo ułatwia jego zrozumienie i wykonanie.
Nauczanie specjalne, przygotowane z myślą o nauce gestów, może być prowadzone zarówno z całą grupą dzieci, jak i indywidualnie. Mają one jednak trochę odmienny cel. W przypadku zajęć grupowych dobór nauczanych znaków jest najczęściej związany z omawianym przez grupę tematem. Nauczyciel, przygotowując rozkład materiału, powinien zastanowić się, które z gestów mają dla danej problematyki kluczowe znaczenie i które z nich pomogą dzieciom lepiej ją zrozumieć. Liczba wybranych znaków manualnych, a także tempo pracy powinno być dostosowane do możliwości percepcyjnych uczniów. Zbyt duża ilość nauczanych gestów może spowodować, że dzieci nie przyswoją sobie żadnego z nich lub pomylą w przyszłości ich znaczenie. W czasie zajęć należy nie tylko prezentować dzieciom znak i objaśniać jego znaczenie, ale także stwarzać okazję do wielokrotnego jego użycia.
Tabela 5. Przykład nauczania specjalnego
Celem zajęć indywidualnych prowadzonych pod kątem nauki znaków jest poszerzenie zakresu umiejętności pojedynczego ucznia. Nauczanie potrzebnych znaków powinno być oparte na analizie jego dotychczasowych umiejętności. Do analizy można zastosować „Formularz zapisu postępów ucznia” (Kaczmarek 2009). Sytuacja edukacyjna, w której nauczający jest sam na sam z dzieckiem, sprzyja również korygowaniu błędów w wykonywaniu znaków manualnych.
Uczniowie z niepełnosprawnością mają często problemy z naśladownictwem, a co za tym idzie – z prawidłowym wykonaniem gestu, wyłącznie po zaprezentowaniu go przez uczącego. Badania i obserwacje prowadzone podczas nauki komunikowania się osób z niepełnosprawnością intelektualną potwierdziły niewystarczającą skuteczność nauczania opartego jedynie na naśladownictwie (Tetzchner, Martinsen 2002). Jeśli dziecko zgadza się na pomoc, można stosować również naprowadzanie fizyczne.
Podsumowanie
Warto używać gestów, gdyż jest to naturalny sposób porozumiewania się, zgodny z rozwojem ontogenetycznym, wspierający rozwój mowy, poznawczy, społeczny i emocjonalny; prowadzi do zwiększenia czasu koncentracji uwagi na danej sytuacji. Porozumiewanie się za pomocą gestów jest dynamiczne, możliwe we wszystkich okolicznościach. Często – co ważne – jest to sposób lubiany i akceptowany przez dzieci, zapewne dzięki jego naturalności i powszechności. Ponadto jest łatwy do użycia w grupie rówieśniczej i rodzinie. Nie należy przy tym zapominać o znaczeniu porozumiewania się za pomocą znaków graficznych. Nasze doświadczenie wskazuje na konieczność nauki porozumiewania się równolegle dwoma systemami znaków: graficznymi i manualnymi, zwłaszcza gdy wiadomo, że będą odgrywały kluczową rolę w komunikowaniu się dziecka.
Uzyskiwaniu pozytywnych efektów w nauce używania gestów służą dobra atmosfera pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą, otwarcie się na spontaniczną komunikację dziecka i brak presji. Korzyści przynosi nauka odbywająca się niejako mimochodem, oparta na rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych dziecka, funkcjonalnym używaniu znaków, a nie skoncentrowana na poprawnym odpoznaniu i odtworzeniu gestu.
Bibliografia
Kaczmarek B.B. (2009), Formularz rozwoju komunikacji – gesty i słowa, Poznań: Program Rozwoju Komunikacji Makaton.
Lasota A. (2010), Świat gestów i symboli w komunikacji dziecięcej, Kraków: Impuls.
Tetzchner S. von, Martinsen H. (2002), Wprowadzenie do wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się, Warszawa: Stowarzyszenie „Mówić bez Słów”.
Vasta R., Haith M.M., Miller S.A. (1995), Psychologia dziecka, Warszawa: WSiP.
System PECS w nauczaniu symboli graficznych Makatonu
Bogusława B. Kaczmarek44
Program Rozwoju Komunikacji Makaton, Poznań
Wprowadzenie formalnego systemu komunikacji symbolicznej AAC – znaków manualnych i/lub znaków graficznych – jest bardzo zindywidualizowanym procesem, nie może być dokonane w sposób abstrakcyjny. Decyzja powinna opierać się na dobrze przeprowadzonej diagnozie45 umiejętności konkretnej osoby uczącej się w określonym kontekście społecznym w celu zaspokojenia jej danych potrzeb. Program interwencyjny AAC powinien nie tylko koncentrować się na podnoszeniu funkcjonalnej i skutecznej komunikacji, ale również obejmować oddziaływania nastawione na zastępowanie lub redukowanie „niepożądanych zachowań”, które często pełnią funkcje komunikacyjne, oraz na rozwoju mowy i umiejętności społecznych.
Podwójność znaku w Makatonie (znak manualny i znak graficzny odpowiadający znakowi werbalnemu – słowu) daje duże możliwości wykorzystania ich z różnymi osobami do różnych celów. Jednym z nich jest nauczenie dziecka inicjowania interakcji komunikacyjnej z drugą osobą w ramach kontekstu społecznego.
Licznie prowadzone przez wiele lat badania nad AAC wykazują, że wśród osób korzystających ze znaków AAC są również takie46, które posiadają możliwości posługiwania się mową – wokalizują, wypowiadają słowa, ale nie wykorzystują ich intencjonalnie w celu komunikowania się; nie wiedzą, jak to uczynić. Znaki, w tym wypadku symbole graficzne, pozwalają wizualnie pokazać, czym są słowa i czemu one służą.
Wiele strategii nauczania znaków graficznych AAC obejmuje wprowadzanie formalnego systemu komunikacji symbolicznej poprzez naśladowanie czy dobieranie obrazków (przedmiot do fotografii, fotografia do kolorowego obrazka, kolorowy obrazek do czarno-białego symbolu graficznego) lub nazywanie nimi przedmiotów i czynności (tzw. etykietowanie). Hierarchia znaków w skali ikoniczności ma swoje zastosowanie w ocenie możliwości dziecka podczas wyboru określonego rodzaju znaków z systemu AAC. Uczenie naśladowania СКАЧАТЬ
43
Na temat nauczania specjalnego, jako strategii nauczania znaków manualnych, zob. Tetzchner, Martinsen 2002.
44
Autorka posiada certyfikat w zakresie „The Picture Exchange Communication System PECS” uzyskany w Londynie w 2008 roku oraz odbyła praktykę podczas pobytu w Wielkiej Brytanii.
45
Diagnoza AAC jest postępowaniem badawczym, którego głównym celem jest rozpoznanie i wyjaśnienie natury zaburzeń komunikacyjnych na podstawie objawów i znajomości ogólnych zasad oraz określenie umiejętności i potrzeb badanego (przyszłego użytkownika AAC) dla zaplanowania zindywidualizowanej interwencji AAC. Diagnozowanie odbywa się w szerokim aspekcie diagnozy umiejętności komunikacyjnych, obejmując diagnozę pozytywną i negatywną. Dane pochodzące z diagnoz tworzą obraz diagnozy pełnej (Grycman, Kaczmarek 2014).
46
Liczną grupę stanowią osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).