Название: Koncepcja wychowania fizycznego dla wszystkich etapów edukacji Zdrowie-Sport-Rekreacja
Автор: Urszula Kierczak
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Учебная литература
isbn: 978-83-7850-034-6
isbn:
– stosowanie w życiu codziennym zasad prozdrowotnego stylu życia;
– działanie jako krytyczny konsument (odbiorca) sportu;
– umiejętności sprzyjające zapobieganiu chorobom i doskonaleniu zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.
Treści nauczania. Szczegółowe cele kształcenia i wychowania
1. Diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego
Cele kształcenia – wymagania ogólne:
Utrwalenie świadomości związku aktywności fizycznej ze zdrowiem.
Rozwijanie zainteresowań „sportami całego życia”.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.
Utrwalanie umiejętności samooceny i samokontroli stanu rozwoju fizycznego, sprawności i umiejętności ruchowych oraz sposobów badania i kształtowania cech motorycznych.
2. Trening zdrowotny
Cele kształcenia:
Rozwijanie motywacji do podejmowania samodzielnych działań na rzecz harmonijnego rozwoju fizycznego.
Rozwijanie wytrwałości w dążeniu do celu, kształtowanie ambicji.
Wzmacnianie i utrzymanie sprawności ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych właściwości morfologicznych i funkcjonalnych.
Wdrażanie do samodzielnych działań na rzecz harmonijnego rozwoju fizycznego.
3. Sporty całego życia i wypoczynek
Cele kształcenia:
Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze fizycznej.
Wykorzystanie poznanych umiejętności ruchowych w działaniach praktycznych – sportowo-rekreacyjnych.
4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista
Cela kształcenia:
Wykształcenie umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu.
5. Sport
Cele kształcenia:
Doskonalenie umiejętności organizacji i przeprowadzania rozgrywek sportowych.
Poznanie przepisów różnorodnych dyscyplin sportowych.
Kształtowanie postaw moralnych i społecznych dzięki współpracy w grupie, umiejętności podporządkowania się określonym regułom działania w zespole.
Zaznajomienie z ideami olimpizmu i symbolami olimpijskimi.
Wpojenie zasad kultury kibicowania i dopingowania swoich faworytów.
6. Edukacja zdrowotna
Cele kształcenia:
Kształcenie postaw prozdrowotnych.
Umiejętność dbania o zdrowie własne i innych.
Uwaga: Treści edukacji prozdrowotnej realizujemy na każdych zajęciach w powiązaniu z aktywnością fizyczną. Wskazane jest, by część treści nauczania zrealizować metodą projektów.
Propozycje treści fakultetów
Uwagi wstępne:
Treści zajęć fakultatywnych przedstawione poniżej są propozycją uzupełnienia treści programu nauczania w zakresie wychowania fizycznego. Fakultety można zorganizować jako zajęcia międzyoddziałowe lub międzyklasowe, udział w fakultetach jest wtedy obowiązkowy, ale niezwiązany z zajęciami lekcyjnymi. W zakresie kształcenia na czwartym etapie edukacyjnym, przygotowując młodzież do samodzielnych wyborów dotyczących aktywności fizycznej, wskazane jest, by uczniowie mieli pełną możliwość wyboru zajęć, w których chcą uczestniczyć. Dlatego organizacja wychowania fizycznego w szkole, gdzie jedna, lub dwie godziny wychowania fizycznego są obowiązkowe, a dwie pozostałe do wyboru z oferty przygotowanej przez szkołę, jest najbliższa aktualnym założeniom kształcenia w zakresie wychowania fizycznego. Odejście od jednolitego systemu realizacji wychowania fizycznego w formie klasowo-lekcyjnej jest dużym wyzwaniem i sporym utrudnieniem organizacyjnym dla szkół, jednak mając na względzie przewidywane efekty, szczególnie w zakresie aktywności uczniów, podjęcie takiego wysiłku wydaje się celowe. Uczeń, który świadomie i zgodnie ze swoimi zainteresowaniami dokonuje wyboru treści zajęć, będzie w nich uczestniczył aktywnie i z większym zaangażowaniem, niż wtedy kiedy do aktywności jest przymuszany obowiązkiem.
Możliwa jest także realizacja treści fakultetów w formie zajęć lekcyjnych, na przykład jako wprowadzenie zgodnie z wyborem uczniów „specjalizacji” w poszczególnych klasach, tak by każda klasa realizowała inne treści dodatkowe. W szkole mogłyby na przykład powstać klasy piłki siatkowej, narciarstwa, taneczne, rekreacyjne czy turystyczne. Wtedy treści poszczególnych fakultetów byłyby realizowane przez trzy lata nauki, a uczniowie na początku klasy pierwszej wybraliby najciekawszy dla nich profil.
Inną propozycją jest przyjęcie zmian rocznych. Na przykład treści podstawowe, określone w podstawie programowej, w klasie pierwszej można wzbogacić zgodnie z propozycjami uczniów o treści fakultetu sportowego – piłka nożna i siatkowa, w klasie drugiej o treści fakultetu sportowego – pływanie, a w klasie trzeciej o treści fakultetu rekreacyjnego. Sposób organizacji zajęć i wyboru treści pozostaje w zakresie autonomicznych praw szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów.
Zgodnie z propozycjami zawartymi w komentarzu do podstawy programowej3 zajęcia sportowe powinny być skierowane do uczniów uzdolnionych ruchowo. W ramach tego fakultetu w szkole można wprowadzić kilka dyscyplin sportowych, biorąc pod uwagę zainteresowania i uzdolnienia sportowe uczniów oraz tradycje sportowe szkoły i środowiska. Zajęcia w ramach fakultetu sportowego umożliwiają nauczycielowi przygotowanie uczniów do udziału w rozgrywkach sportowych oraz uczestnictwa w szkolnych i pozaszkolnych zawodach.
Przedstawione poniżej propozycje realizowanych treści w ramach fakultetów sportowych mogą być dowolnie łączone lub rozbudowywane. Nauczyciel, w zależności od przyjętej organizacji zajęć do wyboru, może rozpocząć specjalizację w ramach jednej dyscypliny sportowej i rozbudować treści jednego fakultetu w cyklu trzyletnim СКАЧАТЬ
3