Название: Дякую за запізнення: керівництво для оптимістів сучасності
Автор: Томас Фридман
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Документальная литература
isbn: 978-617-12-5826-6, 978-617-12-5825-9, 978-617-12-5827-3
isbn:
Батьком маленького хлопчика й засновником Hadoop був Дуґ Каттінг, який називає себе каталізатором у модернізації ПЗ. Каттінг зростав у сільській окрузі Напа в Каліфорнії й уперше побачив комп’ютер, коли 1981 року вступив до Стенфорду; там, щоб учитися, йому довелося позичити в інституту гроші. Дуґ вивчав лінгвістику, але прослухав курси з комп’ютерних наук і навчився програмувати, що йому «припало до душі». Він, крім того, побачив, що завдяки програмуванню зможе повернути борги за навчання. Тож до аспірантури він не пішов, а почав працювати в легендарному науково-дослідному центрі компанії Xerox у Пало-Алто, де його долучили до групи лінгвістів, які працювали над штучним інтелектом і відносно новою цариною, що називалася «пошук».
Люди забувають, що «пошук» як царина запитів був задовго до Google. Xerox пропустив бізнес-ринок ПК, хоча ідей на фірмі було чимало, розповідав Каттінг, і тоді компанія «замислилася над переходом від копірки й тонера до цифрового світу. Можна все просканувати й тоді здійснювати пошук. Такий був у Xerox світогляд, орієнтований на папір. Це класичний приклад компанії, яка не могла відійти від своєї дійної корови: папір був джерелом життєвої сили, і фірма хотіла придумати, як запровадити його до цифрового світу. Така була у фірми спонука взятися до пошуку. Це ще до появи всесвітньої павутини».
Коли всесвітня павутина виникла, компанії на чолі з Yahoo взялися організовувати її для споживачів. Yahoo стала директорією директорій. Щойно з’являвся новий веб-сайт, Yahoo додавала його до своєї директорії, а тоді почала ділити веб-сайти на групи: фінанси, новини, спорт, бізнес, розваги тощо. «Ось тоді й з’явився пошук, – сказав Каттінг, – і веб-пошуковики, наприклад AltaVista, почали виникати один за одним. Було закаталогізовано 20 млн веб-сторінок. Це чимало – натоді такий стрибок вважали великим. Відбувалося це в 1995—1996 рр. Незабаром (1997 року) виник Google зі своїм невеличким пошуковиком, проте методика в нього була краща. Що й доведено часом».
Коли Google стартував, пояснював Каттінг, він у вільний час написав програму пошуку з відкритим кодом на противагу пропрієтарній системі Google. За кілька років він із колегами запустив Nutch, який став першим великим веб-пошуковиком із відкритим кодом і конкурентом Google.
Відкритий код – це модель розробки ПЗ, що дозволяє учасникам спільноти додавати свої удосконалення й вільно користуватися колективним продуктом за умовами відкритої для них ліцензії, доки вони діляться своїми вдосконаленнями з ширшою спільнотою. Такий підхід має переваги спільнодії й розуміння того, що колектив розумніший за одного члена; якщо всі працюють над програмою або продуктом і діляться своїми досягненнями, такий продукт швидше стає розумнішим і швидше веде до більших змін.
Бажання Каттінга створити програму з відкритим кодом мало розв’язати дуже просту проблему: «Коли у вас один комп’ютер, ви можете зберегти на ньому стільки інформації, скільки у вас місця на твердому диску, а швидкість СКАЧАТЬ