Tagasi Eestisse!. Urmas Vadi
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Tagasi Eestisse! - Urmas Vadi страница 5

Название: Tagasi Eestisse!

Автор: Urmas Vadi

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 9789949884698

isbn:

СКАЧАТЬ pandud või siis vaba? Või siis oleks mingisugunegi piir, millest alla ega üle ei minda? Sest erinevatel peredel on erinevad võimalused. Mõnel pole see midagi, osta saja krooni eest, aga teistel pole see võimalik ja ega süüdi pole selles ju keegi. Sellepärast oleks ikkagi hea, kui pandaks paika mingisugunegi piir.”

      Ülikooli ajast pole ka nagu kedagi, otsis John edasi. Ka tööl poleks kedagi, kellele rääkida. Huvitav, mis näo teeks Mart, kui John jutustaks talle oma košmaarsetest, sittuvatest ja õgivatest ahvidest? Ta vaataks Johni tõsiselt, mõtleks kaasa, jõuaks siis lahenduseni ja tõuseks ja läheks oma laua taha ja tuleks tagasi Poolast pärit tikutoosiga ja soovitaks Johnil end põlema panna. Nüüd jõudis John oma uiuga sinnamaani, et lausa ehmatas – nii nagu temal pole oma ahvijuttu kellelegi rääkida, nii ei suudaks ta ka ise sellist juttu kuulata! Kas ta on kaotanud kontakti inimestega? Üleüldse igasuguse huvi maailma vastu!? Midagi oli igatahes valesti. Lisaks need kuradi ahvid.

      Küll aga olid naabrid valmis rääkima tema unedest või tegelikult nendest karjatustest, millega John ärkab. Alt kolmekümne teise korteri mutt ootas Johni juba trepikojas, nõjatus aknalauale, just nagu oleks end vaid hetkeks puhkama seadnud. John tahtis temast hääletult mööda libiseda, aga kolmekümne teise mutt oli hiilgava kuulmisega, ta kuulis kõike, eriti aga öiseid karjeid. Mutike ei raisanud aega ja küsis otse:

      “Kas teil juhtus öösel midagi?”

      ”Ei, mis siis juhtuma pidi?” tegi John, nagu poleks tal aimugi, millest mutike räägib.

      ”Te karjusite.”

      ”Kas tõesti?”

      Mutike aimas, et nüüd tahetakse teda lolliks teha, nagu oleks ta kurt. Aga ometi ta ju kuulis seda röögatust nii selgelt:

      ”Tõesti-tõesti. Me oleme ju ikkagi naabrid, te võite rääkida, mina olen oma elus kõike näinud, ma ise olen Siberis käinud, mu mees oli mõlemas sõjas, siinsamas suri ta vähki, ma hooldasin teda kuni lõpuni, siis jäin ma ise halvatuks, te ju teate…”

      “Jah, ma tean.”

      “Terve mu vasak pool on halvatud ja ega need karjed mind ei sega. Ma lihtsalt mõtlen, et kas teiega on kõik korras?”

      ”Jah, on küll, kõik on korras, ma kõrvetasin ennast.”

      ”Jälle!” imestas kolmekümne teise mutt. Lisaks kuulmisele oli tal ka sedavõrd hea mälu, et pidas meeles, mida John talle nädal tagasi ütles. John ise oli selle unustanud.

      ”Jah, jälle. Ma ei ole selle gaasipliidiga ikka veel harjunud.”

      Mutike sai muidugi aru, et see on üks jamajutt, mida John talle ajab, ja seda tegelikku põhjust, miks John siis ikkagi karjub, talle öelda ei taheta.

      ”Te vaadake ette, panete veel meil terve maja põlema!”

      Johnil hakkas juba kiire ja ta ei jõudnud ega tahtnud seal enam seista.

      ”Ei pane, ärge muretsege,” lausus John lõpetuseks ja hakkaski juba liikuma.

      ”Ega mina ei muretsegi. Minul on niikuinii ainult ühele poole minna, kui Peetrus võtab, aga siin on meil ju väikesi lapsi, kes võiksid veel elada, ehk ootab neid midagi ees, ega me ju ei tea, mis saatus kellelegi toob.” John oli jõudnud juba pool trepivahet allapoole, aga pidi nüüd peatuma. ”Kui vana te ise olete? Kolmkümmend üks-kaks?”

      ”Kolmkümmend kolm.”

      ”Isegi,” imestas mutike. ”Siis on muidugi kahtlane.” Ja jäi salapäraselt vait.

      ”Mis on kahtlane?” tundis John end veelgi ebamugava-malt.

      ”Ega mina ei tea. Eks te ikka ise teate kõige paremini, misasja te karjute,” lõpetas mutike vestluse ja hakkas ühte külge ees lükates trepist üles minema. John jäi veel hetkes mutikesele järele vaatama, aga mutike ei öelnud rohkem enam midagi.

      4

      Kui John tööle jõudis, oli ta öistest ahvidest, mutikesest koridoris ja mõtetest, mis teda kuhugi ei viinud, nii sodi, et vajus oma laua taha tooli sisse. Ja kui ta enne oli mõelnud, et täna ta teeb ära kõik kõned ja lepingud, mis on jäänud ripakile, siis nüüd tundis John, et täna ta küll ei suuda kellelegi ei helistada ega lugeda ka mingeid kuradi poognaid ega isegi lepinguid posti panna. Pea huugas. Mida kuradit need ahvid minust tahavad! Veidi aja pärast otsustas ta vähemasti arvuti sisse lülitada ja märkas alles siis, et keegi oli tema lauale toonud poroloonist ahvi, kellel oli püksid jalas. John võttis selle kätte, tõstis küsiva pilgu üle ekraani, aga keegi ei vaadanud ega lehvitanud talle ega midagi. John pööras pilgu uuesti poroloonist ahvile. Arvatavasti oli see samast ajast pärit kui olümpiamängude Vigri. Ka see ahv ei sarnanenud kuidagi ahvidega tema unenäost. John oli nüüdseks läbi otsinud kümneid netilehekülgi ja raamatuid, käinud isegi loomaaias, aga ükski ahvidest polnud see, keda tema otsis. Ta tundis ära küll mõne osa näost või jala või silmad, nina, aga tervikpilti John kokku ei saanud. Ta ei teadnud isegi, kas see oligi just hea, et need ahvid tema unenäos on tema enda loodud kujutelmad, või oleks ta siiski tahtnud, nii ehmatav kui see ka poleks, neid ahve silmast silma näha? Ehk siis kaoks uni ja John saaks vastuse, mida need ahvid temast tahavad? Aga nüüd hoidis ta käes seda poroloonist, ära nutserdatud ahvi, mis meenutas talle tema nõukaaja piinlikku ja lollakat lapsepõlve.

      Johni äratas tema mõtetest Paavo, kes kutsus ta oma kabinetti. Kabineti seinad olid klaasist, sest Paavo tahtis, et kõik oleks näha. Mitte et ta oleks kontrollifriik – mida ta muidugi oli –, aga ta tahtis, et iga hetk võiks tema töötajad heita pilgu ja näha läbi klaasi, mida ta teeb. Ta tahtis, et kõik oleks võimalikult läbipaistev, seinad, rahastamine, inimsuhted. Seepärast pidas Paavo vajalikuks ka inimestega rääkida, mis tuli tal suurepäraselt välja. Lisaks rääkimisele proovis ta ka inimesi kuulata, kuigi selleks pidi ta kõvasti pingutama, aga ta ikkagi kuulas, sest Paavo oli käinud koolitustel. Veel käis ta vabalt nii haridus- kui kultuuriministri kabineti uksest sisse-välja, kõikjal oli tal omad joped ees, nagu Paavo armastas mainida. Minister Palmaruga käis Paavo lausa perekondlikult läbi, nende naised korraldasid koos jõulukontserti, mille rahadega osteti lastekodulastele spordivarustust. Peale Palmaru aega suutis Paavo jala ka minister Jänese ukse vahele saada. Need olid tema kui õpikukirjastaja jaoks elu ja surma küsimused. Kas sinu õpikud akrediteeritakse ja koolid on sunnitud neid ostma, või mitte! Kuigi see oli vahel raske, sai Paavo ikka ja alati jala ukse vahele. Kuigi Jänesega ei õnnestunud see tal kohe esimesel korral. See esimene kord oli ühe näituse avamisel, seintel rippusid ajalehtedest kootud kaltsuvaibad. Õnneks olid kõned juba peetud, joodi veini ja söödi kalasaiu. Paavo proovis Jänesele külje alla ujuda ja libises märkamatult oma veiniklaasiga justkui kogemata vestlusringi ning teatas kõvahäälselt oma avastusest, et neid ei olegi veel tutvustatud. Selle peale oleks võinud oodata, et keegi nüüd tutvustab, või Jänes ise ulatab oma käe, aga väga piinlik – mitte keegi ei tutvustanud. Võis ka olla, et keegi ei teadnudki, kes on Paavo?! Ka Jänes ise vaatas temast lihtsalt mööda. Paavo liikus siis, nagu poleks midagi juhtunudki, tagasi kalasaiade poole ja jäi väliselt rahulikuks. Sisimas aga ei saanud ta aru, mis toimub. Kuidas on see võimalik! Ta on sadu ja sadu naisi ära rääkinud, mis siis nüüd! Paavo ei teadnudki kohe, mida siis teha. Aga oli selge, et midagi tuleb sellises olukorras teha. Aga ikkagi mida? Ja nagu tavaliselt, kui Paavo tundis end abitu või nurka surutuna, nii ütles ta iseendale ka siis:

      “No mida perset!”

      See oli tema salalause, mis pärines enesekindluse koolituselt ja mida teadis vaid tema üksi. See lause andis talle jõudu ja ta kordas seda veel ja veel ja siis see oligi tal käes! Ta teadis, mida tuleb Jänesega teha, ja ta ütles korra veel oma lauset. СКАЧАТЬ