Название: Kaljud ja kameeleonid
Автор: Marek Kahro
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Современная зарубежная литература
isbn: 9789949270408
isbn:
„Ole tänatud,” surus ta läbi hammaste ning irvas irooniliselt. Seejärel tõstis ta kämbla, lõi sõrmed harali ja lajatas mulle õlale. „Järgmise korrani,” sõnas ta pimedusse kadudes.
Ei iial enam, vandusin endale mõttes. Ei iial!
5
Seisin sooja vaikse sügisöö keskel. Minu taskud olid taas kõpist lagedad ning meel must nagu tõrvapapp. Mul ei olnud külm, kuid miskipärast läbistasid konte kahtlased värinad. Jalutasin mööda tühja tänavat, mida valgustas vaid paar lampi.
„Noh, Joss?” kuulsin järsku väga lähedalt kostvat mahedat häält. „Tuled või?”
Ma ei olnud märganudki, et ühe tänavalambi all konutas Mauri. Astusin talle lähemale ning jäin seisma nagu puupulk. Oleksin tahtnud talle midagi öelda: tänada, vabandust paluda ja mida kõike veel.Aga tema selge pilk sundis mind vaikima. Istusin taas jalgratta pakiraamile ning kihutasime koos läbi hilisõhtuse kolka nagu kaks vaprat varblast. Või koguni pistrikupoega.
Kargasin tuttava maja ees rattalt maha. Mauri soovis mulle head õhtut ning kadus koos tuulega varjudesse. Seisatasin mõne näruse hetke läve ees. Köögiaknas põles tuli: tuhm valgusvihk langes maja ette, kõrgeks kasvanud murule. Sellega seoses meenus mulle, et telekatoa lambil on pirn läbi läinud. Kaisa oli seda juba mitu korda lällutanud, nagu ka fakti, et vannitoa üks torudest tilgub vahetpidamata ja välisuks vajab hädasti õlitamist, kuid mõnikord jäävad mu kõrvad sellisele jutule kurdiks. Nüüd aga, kuulanud majja astudes ukse põrgulikku kriiskamist, otsustasin need toimetused lausa homme, kohe pärast kooli ette võtta.
Ootamatult vajusid minu pähe plaanid akendevahetusest, katuseparandusest ja üleüldisest kapitaalremondist, mis annaks sellele neetud majalobudikule vähegi elamiskõlbliku aura. Plaanid on muidugi head, aga õnnetuseks seisab kõik peamiselt selle krabiseva-kõliseva asjanduse taga, mida mul paraku ei ole. Miks kuradi pärast peab see nii ilmatu tähtis olema? Isegi Sepp ei anna enne plekiküsimist peksa. KÕIK maksab.
Inimesele ei ole elamiseks vaja enam muud kui õhku ja pappi. Ainult rikkad ja kuulsad on edukad, neil on noodid, mille järgi dirigeerida kogu maailma. Rikastele on lubatud palju enam kui teistele, sest nende käsutuses on RAHA – saladuslik võluvägi, mis võib moonduda milleks iganes. Ta ajab hulluks, sest teda on vaja rohkem kui mõistust. Loovutaksin kuradile kas või ämbritäie verd, et veidigi pappi taskutesse kraapida ja mõne napi hetke elust rõõmu tunda. Ma tean, et püsiv ja piisav papp teeks mind õnnelikuks. Kui ta ainult minu juures püsiks! Aga papp ei ole peni, kellele rihm ümber kaela siduda. Papp armastab väheseid ja mina nende hulka ei kuulu. Alati leiab ta viisi, kuidas minust eemale hoida, ning isegi kui ta mõneks viivuks mu lähedusse eksib, õnnestub mul teda vaid põgusalt nuusutada. Järgmisel silmapilgul on ta jälle kadunud, mina aga õnnetu, tige ja kibestunud. Mida rohkem ma tema peale mõtlen, seda enam veendun, et papp on valmistatud seitsmenda põrgu retseptide põhjal. Papp on hirmus tõbi ja needus, mis nakkab neisse, kes seda kõige vähem väärt on, ja ajab teised peast segi, muudab nad ahneks, hoolimatuks ja kurjaks. Papp on saatana sigitis ja inimesed joovad tema ihumahlu, kuni viimaks upuvad neisse. Ülejäänud surevad piinarikkalt janusse. Kardetavasti kuulun mina viimasesse kategooriasse, kuid ikkagi ei suuda ma kaotada usku, et minulgi õnnestub uppuda kord sellesse toredasse ookeani, mida nimetatakse rikkuseks. Jah, unista edasi, tainapea! Unista edasi, unelmad on veel tasuta.
Kellaosutid libisesid aeglaselt kesköö poole. Lonkisin elutuppa ja viskasin ennast põrandale pikali. Ma ei oska leida seletust, miks vahetevahel niimoodi teen, võib-olla on see alateadvusest tulev impulss, mis sunnib mind põrandal lamamisega stressi maandama. Igatahes lamasin eile õhtul taas jahedal pinnal, käed risti pea all, mõlemad ajupoolkerad vedelad. Oleksin tahtnud tegutseda, ennast korralikult liigutada, lihtsalt joosta, joosta, joosta, kuid samas tahtsin jäädagi juba võetud asendisse, kasvatada endale juured, püsida kindlalt ühel kohal ja mitte kunagi enam paigalt nihkuda. Sellised hetked on minu elus tavalised – hetked, mil tahan joosta, kuid samas paigale jääda. Kummaline küll, aga nii ma tunnen. Tunnete vastu, teadagi, ei ole võimalik sõdida.
Mul polnud aimugi, kui kaua seal põrandal, silmad pärani, lamasin, aga ühel hetkel tajusin, kuidas keegi, väga vastik keegi minu poole tuli. Ta seisatas ning vahtis mind nagu värdjat.
„Sa oled hulluks läinud,” ütles ta siis. Tema hääles oli põlastus.
„Kao minema,” soovitasin.
„Mida sa minu toast otsisid?” küsis ta tigedalt.
„Seda pappi, mille sa just kõrist alla jõid,” vastasin. Ma ei liigutanud ennast, kuigi käelihased hakkasid kukla all juba kangeks tõmbuma.
„Millest sa räägid?”
„Kao minema,” kordasin. Mamps ei tahtnud mind aga kuulata. Ta astus lähemale.
„Tõuse püsti!”
„Miks ma peaksin?”
„Tõuse püsti ja räägime silmast silma!”
„Pole millestki rääkida.”
„Ma ei ole sinu raha puutunud, kui sa mind selles süüdistad. Ja ma ei ole tilkagi joonud!”
„Imede aeg on käes!”
„Ole ometi kord mees, Joel! Tõuse püsti ja räägime asjad selgeks!”
Seekord andsin järele. Kargasin nagu katapuldist jalgele ning jäin talle sügavalt silma sisse vaatama. Muti ei ole sugugi inetu naine, kuid ilma viinata oleks ta palju ilusam. Olen teda aastatega vihkama õppinud ega suutnud oma jälestust seegi kord maha suruda.
„Nüüd tahad sa rääkida! Nüüd, kui sa minu ja Kaisa elu lõplikult persse oled keeranud! Või on sul kogemata plaanis andeks paluda?”
„Ma…”
„Pole vaja, emme! Me saame ilma sinutagi väga hästi hakkama. Ja saaksime veel paremini, kui sa siit jalga laseksid ja me sinu vastikut mordat enam kunagi nägema ei peaks!”
„Joel!” Muti lausa karjatas. „Ära räägi minuga nii! Ma ei ole muidugi just ideaalne ema olnud, aga ma ju püüan!”
„Aitab küll,” ühmasin vihaselt ning marssisin toast välja trepi poole.
„Joel!” karjus mutt mulle järele. „Anna mulle aega! Anna mulle võimalus ennast muuta! Ma tahan olla parem ema, usu vaid!”
„Hilja juba!” ütlesin trepist üles vantsides.
„Lähen psühholoogi või kellegi sellise juurde ja jätan joomise maha! Ma ei joo enam, aga te peate mind Kaisaga toetama! Ma ei saa seda ju üksi teha! Kuula mind ometi, poeg!” Bla-bla-blaa…
Lõin oma toa ukse mürtsuga kinni. Kiskusin jaki seljast ning prantsatasin voodisse nagu läbisaetud tüvega mänd metsa alla. Mamps karjus ikka veel, aga tema sõnade tähendus minuni ei jõudnud. Surusin näo rängalt patja. Oleksin väga magada tahtnud, kuid teadsin juba ette, et see ei pruugi täna kuigi hästi õnnestuda.
Sundisin end rahulikuks jääma, sisendasin endale, et kõik on korras, kuid ei suutnud ennast petta. Tagusin kolpa vastu patja sooviga unustada ümbritsev tige maailm. Unustada! Unustada. СКАЧАТЬ