Название: Tütar suitsust ja luust
Автор: Laini Taylor
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежное фэнтези
isbn: 9789949342525
isbn:
„Kuidas palun?”
„Vahel võtab küll. Ükskord. Ükskord ta tahtis natuke.”
Karou ei uskunud teda. Brimstone keeldus rangelt ostmast ebaküpseid hambaid, nii loomade kui inimeste omi, kuid ta ei näinud vajadust vaielda. „Igatahes,” lükkas ta väikesed hambad eemale ja proovis mitte mõelda tillukestele kehadele massihauas, „ta ei palunud neid tuua, nii et neid ei saa ma võtta.”
Karou võttis suurte hambad ükshaaval kätte, kuulas, mis nende üminal talle öelda on, ning jagas need kahte kuhja.
Izîl vaatas ärevusega pealt, tema pilk liikus ühelt kuhjalt teisele ja tagasi. „Nad närisid liiga palju, kas pole nii? Need ahned mustlased! Nad jätkasid närimist isegi siis, kui nad olid juba surnud. Ei mingeid kombeid. Ei mingeid lauakombeid, üleüldse.”
Enamik hambaid oli tömbiks kulunud, kõdunenud ja Brimstone’i jaoks kõlbmatud. Kui Karou sortimise lõpetas, oli üks kuhi suurem kui teine, kuid Izîl ei teadnud, kumb on kumb. Ta osutas lootusrikkalt suurema hunniku poole.
Karou raputas pead ja õngitses Brimstone’i antud rahakotist mõned paberdirhemid. See oli nende haledate väheste hammaste eest niigi liiga suuremeelne hind maksta, kuid Izîl oli ikkagi rohkem lootnud.
„Nii palju kaevamist,” ulgus ta. „Ja mille eest? Paar paberitükki surnud kuninga pildiga? Need surnud jõllitavad mind ka ikka kogu aeg.” Tema hääl murdus. „Ma ei saa enam hakkama, Karou. Ma olen omadega täiesti läbi. Ma ei suuda enam isegi labidat käes hoida. Ma kraabin kõva maapinda ja kaevan nagu koer. Kõik on otsas.”
Karou tundis talle kaasa. „Aga vast on ka teisi viise, kuidas elada…”
„Ei. Ainult surm ongi. Tuleks surra uhkusega, kui pole enam võimalik elada uhkusega. Nietzsche ütles nii, kas tead. Tark mees. Suured vuntsid.” Ta keerutas omaenda rääbakaid vuntse ja üritas naeratada.
„Izîl, sa ei taha ometi öelda, et sa tahad surra.”
„Kui ma ainult võiksin olla vaba…”
„Kas sa siis ei või?” küsis Karou tõsiselt. „Peab ju olema midagi, mida sa teha saaksid.”
Izîli vuntse näppivad sõrmed tuksatasid. „Ma ei taha selle peale isegi mõelda, kullake, aga… on küll üks võimalus, kui sa mind aitaksid. Sa oled ainus, keda ma tean, kes oleks piisavalt vapper ja hea… Ai!” Tema käsi liikus kõrva juurde ja Karou nägi tema sõrmede vahelt verd nõrgumas. Karou tõmbus eemale. Razgut oli Izîlit ilmselt hammustanud. „Ma küsin ta käest, kui mina seda tahan, sina koletis!” ulgus hauaröövel. „Jah, oled küll koletis! Mind ei huvita, mis sa kunagi olid. Praegu oled sa koletis!”
Järgnes kummaline rüselus, tundus, nagu oleks vanamees iseendaga maadelnud. Lähedal seisev kelner vihastas ja Karou tõmbas oma tooli eemale, et nähtavatele ja nähtamatutele vehklevatele jäsemetele mitte ette jääda.
„Jäta järele, jäta järele!” karjus Itzîl metsikute silmadega. Ta võttis asendi sisse, haaras oma jalutuskepi ja virutas omale vastu õlga, andes hoobi ka sellele, kes seal kui õrrel istus. Ta lõi üha uuesti ja uuesti, justkui nuhtleks ennast, ning siis lasi ta kuuldavale kriiske ja langes põlvili. Jalutuskäpp lendas eemale ning ta tõstis mõlemad käed kiirustades kaela juurde. Tema hõlsti kaelusesse tilkus verd – too tegelane oli teda ilmselt jälle hammustanud. Karou ei suutnud tema piinlevat nägu enam taluda ning sööstis mõtlematult Izîli juurde ning haaras tal küünarnukist, et ta püsti aidata.
See oli viga.
Ta tundis seda kohemaid oma kaelal, seda siuglevat puudutust. Külmavärin jooksis üle ta selja, see oli keel. Razgut oligi saanud teda maitsta. Ta taarus eemale, jättis hauaröövli põlvili ja kuulis jäledat kulistavat häält.
Sellest talle piisas. Ta korjas hambad ja joonistusvihiku kokku.
„Oota, palun,” karjus Izîl. „Karou. Palun.”
Tema anumine oli nii meeleheitlik, et Karou kõhkles. Izîl kaevas kraapides midagi oma taskust ja hoidis seda nähtaval. Paar tange. Need nägid roostetanud välja, kuid Karou teadis, et see ei ole rooste. Selline oli hauakaevaja tööriist ja tangid olid säärasteks muutunud surnute suudes. „Palun, kullake,” ütles Izîl. „Rohkem ei ole mul mitte kedagi.”
Karou mõistis kohe, mida Izîl soovib ja astus jahmunult sammu tagasi. „Ei, Izîl! Jumal küll. Vastus on ei.”
„Bruks võiks mu päästa! Ise ma ennast päästa ei saa. Olen enda oma juba ära kasutanud. On vaja veel ühte bruksi, et minu rumal soov olematuks teha. Sina saaksid ta mu seljast minema soovida. Palun. Palun!”
Bruks. See oli gavriilist veel võimsam soov ja selle hind oli selge. Ainus viis, kuidas bruksi saada, oli vahetada need omaenda hammaste vastu. Kõik hambad ja välja tõmmata tuli need ise.
Mõte sellest, et ta peaks ise oma hambad ükshaaval välja kiskuma, ajas Karou peast peaaegu segaseks. „Ära ole naeruväärne,” sosistas ta ja tundis õudu seetõttu, et Izîl oli seda üldse küsinud. Aga samas oligi Izîl ju hullumeelne ja praegu nägi ta kahtlemata sedamoodi välja ka.
Karou hakkas taganema.
„Ma ei paluks seda, sa ju tead, et ma ei paluks, aga muud teed ei ole!”
Karou kõndis kiirustades eemale, pea maas, ning ta oleks kõndimist ka jätkanud ja tagasi mitte vaadanud, kui poleks olnud seda karjatust tema selja taga. See purskus Jemaa el-Fnas valitsevast kaosest ning ühtäkki polnud kõik muud hääled selle kõrval mitte midagi. See oli üks meeletu nutulaul, kitsas helidejõgi, Karou ei olnud iial midagi sellist kuulnud.
Ilmselgelt ei olnud karjuja Izîl.
Ebamaine hala valjenes, värelev ja vägivaldne ning siis murdus see nagu laine ja sellest sai keel – sahisev ja ilma tugevate konsonantideta. Tundus, et tegemist on sõnadega, kuid keel oli võõras isegi Karoule, kelle kogus oli ometi rohkem kui kakskümmend keelt. Ta pöördus ja nägi siis, et inimesed tema ümber pöördusid samuti ning et nende ehmunud ilmetest sai õud, kui nad taipasid, kust see hääl tuleb.
Ning siis nägi seda ka Karou.
See asi Izîli seljas ei olnud enam nähtamatu.
14
Surmav hingelind
Kui keel oligi võõras Karoule, siis Akiva tundis seda hästi.
„Seerav, ma näen sind!” kõlas see hääl. „Ma tean sind! Vend, vend, olen oma karistuse kandnud. Ma teen ükskõik mida! Ma olen kahetsenud, mind on piisavalt karistatud…”
Akiva vahtis midagi aru saamata seda asja, mis tolle mehe selga tekkis.
See oli peaaegu alasti, pundunud ülakehaga, pikad ja peenikesed käed ümber inimese kaela klammerdunud. Kasutud jalad tolknesid ja olevuse pea oli paistes, pingul ja lillakat tooni, justkui see oleks tulvil täis verd ja valmis lõhkema suure märja pahvatusega. See oli võigas. Oli põlastusväärne, et ta seeravite keelt kõneles.
Selle absoluutne sobimatus tarretas Akiva paigale ja ta jäi ühte punkti jõllitama, ning siis muutus tema oma keele kuulmisega kaasnev üllatus ehmatuseks selle üle, СКАЧАТЬ