Название: Maailma ajaloo 50 levinumat müüti ja valet
Автор: Bernd Ingmar Gutberlet
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Справочники
isbn: 9789949437894
isbn:
Kuulsate kirjade tekkeloo selline selgitus kutsub aga siiani esile rohkelt vastuväiteid ja paljud väidavad endiselt, et tegemist on ehtsate kirjadega, kuna kirjad ja nendega seotud armastuslugu on nii paeluvad. Keskaega uurivad ajaloolased ja laiem huvilistering on armastajapaari Héloïse’i ja Abélard’i erilisse armuloosse sedavõrd kiindunud, et neil on sellest loost või selle osadest raske loobuda. Kirjade ehtsuse väitest lahti ütlemine ei teeks aga kuulsa paari haaravat armulugu olematuks, vaid aitaks selle loo keskaja kontekstis õigesse kohta sobitada.
Akvitaania Eleanor
Akvitaania Eleanori värvikas elukäik (ca 1122–1204) ei näi üldsegi sobivat komberangesse keskaega. Eleanor oli Lõuna-Prantsusmaal asuva Akvitaania hertsogiriigi pärijanna, Prantsuse kuninganna, ning saatis oma abikaasat Louis VII ristiretkel pühale maale. Kuid ta oli ka oma onu, Antiookia vürsti Raimund von Poitiers’ ja sultan Saladini armuke. Pärast Louis VII-ga sõlmitud abielu tühistamist abiellus ta endast tunduvalt noorema Henry Plantagenet’ga, kelle onuga oli tal samuti suhe olnud. Ta mürgitas külmavereliselt kauni Rosamunde, oma mehe armukese. Henry kaudu sai temast Inglismaa kuninganna, ta oli Inglise kuningate Richard Lõvisüdame ja John Maata ema ning ässitas oma pojad armukadedusest ja võimujanust ajendatuna isa vastu üles. Ja isegi pärast oma surma tekitas Eleanor Prantsuse ja Inglise kuningakodade vahel segaseks muutunud territoriaalnõuete tõttu pingeid ning oli seega üks saja-aastase sõja põhjustajatest. Prantsuse dominikaanlane Helinard kirjutas mõnikümmend aastat pärast Eleanori surma oma kroonikas, et Eleanor olevat käitunud kui hoor, mitte kui kuninganna. Paljud kroonikud mõistavad hukka tema halva ja kuratliku iseloomu ning abieluvälised suhted, milles ta ei kohkunud tagasi isegi suhetest paganatega. Kuid 19. sajandist toimub ajalookirjutuses muutus: temast tehti tavaline, rõõmsameelne ja kirglik prantslanna ning tänapäeval peetakse teda tihti emantsipeerunud ning enesekindlaks naiseks, kes käis eksimatult ja kõiki oma aja piiranguid trotsides oma teed. Viimatimainitud kujutlust Eleanorist esindas veenvalt Katherine Hepburn Hollywoodi filmis „Lõvi talvel”. Missugune Eleanor siis tegelikult oli?
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.