Название: Інформатика. Дитяча енциклопедія
Автор: Отсутствует
Издательство: Фолио
Жанр: Книги для детей: прочее
isbn: 978-966-03-3966-8
isbn:
Процесор звертається до оперативної пам’яті за допомогою шини адреси, а дані отримує по шині даних.
Системну шину можна уявити як сукупність сигнальних ліній, що об’єднані за їх призначенням (дані, адреса, керування) і також мають електричні характеристики та протоколи передачі інформації. Головний обов’язок системної шини є передача інформації між процесором та іншими електронними компонентами комп’ютера. По цій шині здійснюється не тільки передача інформації, але й адресація пристроїв, а також відбувається обмін спеціальними службовими сигналами.
Дані в процесорі зберігаються в спеціальних чарунках, які називаються регістрами. Розрядність процесора визначається розміром його регістрів. Чим більше розрядність процесора, тим довше число він може обробити за одну операцію. Дані, які беруть участь в операції, називаються операндами. Операція складається з того, що до операндів застосовується інструкція. Інструкція – це одна з команд процесора, яка записана одним чи декількома байтами. Кожний процесор має свій набір інструкцій, за допомогою яких проходить обмін даними між регістрами, між регістрами та оперативною пам’яттю, а також перетворення даних у регістрах. Повний список інструкцій процесора називається системою команд процесора. Різні процесори мають різні системи команд. Іноді, якщо процесори належать до однієї родини, то новіші моделі можуть виконувати інструкції своїх попередників. Це називається сумісністю згори донизу. Але час від часу фірми-виготовлювачі процесорів мають відмовлятися від такої сумісності заради реалізації більш досконалої архітектури процесора.
Процесори не завжди були мікросхемами, навіть коли їх уже називали процесорами, вони виконувались на транзисторах або мікросхемах малого рівня інтеграції і могли займати цілі шафи.
Інструкції для роботи з даними процесор отримує від програм. Програми, як і дані, представлені байтами і зберігаються на зовнішніх носіях у вигляді файлів. Під час роботи програми розміщуються в оперативній пам’яті. Виконання однієї інструкції відбувається у декілька етапів. Окремі етапи роботи процесора називаються тактами. Кількість тактів інструкцій, виконаних процесором за одиницю часу, називається тактовою частотою. Тактова частота вимірюється у герцах і його похідних (КГц=1000Гц, МГц=1000КГц, ГГц=1000МГц). Але не завжди вища тактова частота процесора означає вищу його продуктивність. Бо кількість виконаних інструкцій за одиницю часу ще залежить від того, скільки тактів процесору потрібно для виконання однієї інструкції.
1971 рік. Початок історії мікропроцесорів. Корпорація Intel випустила перший у світі мікропроцесор Intel 4004. Процесор мав 2300 транзисторів. Тактова частота 108 КГц, продуктивність – 60 тисяч операцій за секунду. Процесор використовувався у виробництві мікрокалькуляторів.
Звичайно процесор працює з цілими числами. Для арифметичних операцій, які потребують обліку знака числа, він застосовує спеціальні інструкції додаткової двійкової арифметики.
Для СКАЧАТЬ