Історія України. Дитяча енциклопедія. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Історія України. Дитяча енциклопедія - Отсутствует страница 22

СКАЧАТЬ у Азербайджан, підвладний Сасанідам. Хозари надали допомогу ромеям у Закавказзі. За часів імператора Іраклія Ромейська держава перетворилася в переважно греко-вірменську державу. В зв’язку з тим, що влада Іраклія розповсюджувалася на території з переважно грецьким та еллінізованим (грекомовним) населенням, він прийняв стародавній грецький титул «василевс» – «цар». Вже не столична аристократія, а військова знать з фем (провінцій-військових округів) почала відігравати провідну роль у політичному житті імперії.

      Після війни з персами Візантія зіткнулася з новим ворогом. В області Хіджаз на заході Аравійського півострова, в місті Мекка, приблизно в 610 р. почав проповідувати пророк нової релігії – ісламу – Мухаммед ібн Абдаллах (бл. 570–632 рр.) з роду Хашимітів арабського племені Курайш. Він вважав себе продовжувачем традицій біблейських (давньоєврейських) пророків та пророка Іси бен Мар’ям – Ісуса, сина Марії, тобто Ісуса Христа. Головна ідея суворо-монотеїстичного (єдинобожного) ісламу зосереджена у формулі: «Нема Бога, крім Аллаха, а Мухаммед – пророк його». Учні зібрали проповіді пророка у священну Книгу мусульман (тих, хто сповідує іслам) – Коран.

      Після смерті пророка (8 червня 632 р.) його найближчі послідовники – халіфи, які очолили Арабську державу та мусульманську громаду, почали наступ на сусідні країни – Сасанідський Іран і Візантію. Війська халіфів Абу Бакра (632–634 рр.) та Омара (634–644 рр.), соратників пророка Мухаммеда, захопили Ірак, частину Закавказзя, Іран, підвладні Сасанідам, і східні провінції Візантійської імперії – Сирію, Палестину, Єгипет.

      Ромеї-візантійці вели тривалу боротьбу не тільки з арабами, але й з державою хозарів, яка відокремилася від Західнотюркського каганату у 30-х роках VII ст. (центр його був розташований в степах Середньої Азії). Каганами хозарів стали представники правлячого тюркського роду Ашина. Ядром нового каганату були степи Передкавказзя (передовсім – сучасний Північний Дагестан). Вожді аланів, савірів стали васалами хозарських каганів. Вже у 40-50-х роках VII ст. відбулися перші сутички хозарів з арабами. Але головним суперником Хозарського каганату в перші роки його існування була Велика Болгарія (Булгарія), територія якої охоплювала землі від Дніпра до Кубані. Протоболгари (булгари) більшістю вчених вважаються тюркським народом, нащадками гунських племен оногурів, утігурів та кутрігурів. Приблизно у 632 р. кочові протоболгарські племена (орди) на чолі з ханом Кубратом (Кувратом) з роду Дуло звільнилися від залежності Західнотюркського каганату. Ще у 619 р. хан прийняв християнство в Константинополі. Після смерті Кубрата за часів ромейського імператора Константа ІІ (641–668 рр.) протоболгарський союз племен розпався. Головна орда – орда старшого сина Кубрата Батбаяна (Баяна) – залишилася в Приазов’ї. Хозари перемогли своїх далеких родичів й примусили сплачувати данину. Частина протоболгарів разом з частиною аланів та савірів мігрувала з Передкавказзя й оселилася на берегах Волги та Ками, де СКАЧАТЬ