Kurš no klasesbiedriem esi tu? Saziņas noslēpumi ar vienaudžiem. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Kurš no klasesbiedriem esi tu? Saziņas noslēpumi ar vienaudžiem - Edgars Auziņš страница 2

Название: Kurš no klasesbiedriem esi tu? Saziņas noslēpumi ar vienaudžiem

Автор: Edgars Auziņš

Издательство: Автор

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ jau sen esat zaudējis savu statusu klasē, zaudējis savus draugus un ar savu skābo izskatu jūs vienkārši nokļūstat nepatikšanās. Tātad Potapovs un viņa draugi izspēlē trikus – vai nu viņi iegrūdīs tevi meiteņu tualetē un atspēs durvis no ārpuses, vai arī nosmērēs tavas skolas uzvalka aizmuguri ar zaļu krāsu, vai arī viņi izdomāšu ko citu.

      "Bet kāpēc es?" – tu domā un nebeidz brīnīties par apkārtējās pasaules netaisnību.

      Bet Petuhovam iet lieliski!

      Un tagad tas nav tu, bet viņš, gandrīz izcils students. Un viņš staigā apkārt kā gogolis un rāda savus trikus, un Potapovs un viņa draugi dod viņam plašu piestātni. Un tas viss tāpēc, ka viņš ir spēcīgs un viņam ir daudz draugu. Tostarp Slavka un Gļebs.

      Un viss, ko jūs varat darīt, ir skatīties uz viņiem ar skaudību no malas un domāt par to, cik dzīve ir grūta un negodīga.

      Protams, tas viss ir tikai mans izdomājums, ne īpaši laipns joks, patiesībā tev viss ir savādāk. Atvainojiet, bet es tikai gribēju parādīt, kā cilvēks var zaudēt statusu klasē un pie kā tas noved.

Kā tiek organizēta skolas klase?

      Mana kaimiņiene Fedja Fedičkina tikai todien atnesa savus pirmos literāros eksperimentus. Es prasīju to redzēt. Bija neērti atteikties, tāpēc nolēmu nejauši apskatīt viņa darinājumus un, iedomājieties, es aizrāvos! Man likās, ka tev būtu ļoti noderīgi iepazīt viņa stāstu. Un lasīšanas laikā mēs ar jums apspriedīsim dažas detaļas.

      Tātad…

Mūsu 6 "B". Talka trešdien

      – Pēc nodarbībām visi ir talkas dienā! – lielajā pārtraukumā paziņoja Pjotrs Petrovičs.

      – Kāds subbotņiks? – Ivanovs kliedza. – Šodien ir trešdiena!

      "Tam nav nozīmes," sacīja Pjotrs Petrovičs. – Tas joprojām ir subbotņiks.

      "Uh-huh…" klase dungoja.

      – Nevajag “oo-ooh”, bet tu uzkopsi teritoriju aiz skolas. Savāc sausas lapas. Piecpadsmit minūtes darba.

      Noņemiet sausās lapas! Tas ir lieliski! Manā mugursomā jutos pēc pavisam jaunas fotokameras – mans tēvs to man iedeva vakar vakarā, un tagad es vienkārši nevarēju sagaidīt, kad varēšu visus nofotografēt darbā. Noķer kādu interesantu mirkli – un…

      Pēc zvana noskanēšanas visi negribīgi pārcēlās uz skolas vietu. Bija smieklīgi skatīties, kā Vtorņikovs, Dvorņikovs un mūsu pastāvīgais priekšnieks Ivanovs gāja visiem pa priekšu. Ik pa brīdim viņš pagriezās un paskatījās, vai kāds neskrien mājās. Mazliet tālāk, paceltu galvu, gāja skaistā Jūlija. Aiz viņiem bija diezgan liels pulciņš klusu klasesbiedru. Viņi vienmēr turas pie sevis un cenšas nepiedalīties saviesīgos pasākumos. Pēdējie sasniedza tie, no kuriem visi izvairās. Mūsu klasē viņi ir trīs: divi zēni – Ivaščenko un Jaščenko – un Rita. Rita ir jauna, nesen atbrauca pie mums no citas pilsētas un nez kāpēc visu laiku ir viena. Meitenes viņu nepieņem savā kompānijā, vai kā? Un tie Ivaščenko un Jaščenko ir vienkārši rāpojoši! Tāpēc viņi cenšas slepus stumt, sist vai saspiest. Nu, kurš gan gribētu draudzēties ar tādiem cilvēkiem?

      Un tad man ienāca prātā brīnišķīga ideja! Kā būtu, ja mēs veidotu fotoreportāžu no šī talkas pasākuma? Galu galā ikvienam būs interesanti paskatīties uz sevi no malas! Bet man nebija laika visu izdomāt… Miļņikovs izlēca no nekurienes. Griežas kā asmeņi ar izstieptām rokām, kliedzot “E-go-go! Eeyore! E-go-go!”, viņš pārbrauca visiem pāri un, neaprēķinot trajektoriju, uzskrēja Jūlijai.

      – Aizvāc šo ķēmu no manis! – viņa iekliedzās, it kā viņas priekšā būtu parādījies pretīgs kukainis.

      Dvorņikovs un Vtorņikovs steidzās palīgā skaistulei. Miļņikovs tika neitralizēts un atlikušo ceļu gāja klusēdams. Viņš vienkārši sasmējās, kā vienmēr.

      "Pjotrs Petrovičs mūsu klasi sauc par statistiski vidējo," es nodomāju. "Vai tiešām visas vidējās klases ir tik… neviendabīgas?"

      Līdz šodienai es kaut kā nekad nebiju domājusi par to, cik mēs visi esam dažādi.

      Vai esi domājis, kurā klasē tu esi?

Es izmantoju mirkli!

      Aiz skolas ēkas Ivanovs izdalīja slotas, dūraiņus un maisus, kuros mums bija jāvāc lapas, un iedalīja darba zonas. Saņēmu tālāko, par ko ļoti priecājos. Galu galā tieši no tās vietas varēja mierīgi izmantot mirkli.

      “Brīdis” parādījās gandrīz pašā pirmajā minūtē: es redzēju, kā Jūlija pasniedza slotu Dvorņikovam, un viņš laimīga debīla izskatā sāka vicināt divas slotas uzreiz. Atklāti sakot, es pat biju nedaudz greizsirdīgs uz Dvorņikovu. Jūlijas dēļ es biju gatava strādāt nevis ar divām, bet piecām slotām!

      Noklikšķiniet, noklikšķiniet – un kamera iemūžināja Dvorņikova pašaizliedzīgo rīcību, un tad Jūlija, kas, atspiedusies pret bērzu, domīgi skatījās uz zilajām rudens debesīm.

      Bet Miļņikovs, dīvainā kārtā, strādāja ļoti nopietni. Protams, arī viņš iekļuva rāmī, un ne viens vien, tāpat kā allaž vadošais Ivanovs. Lūk, mūsu priekšnieks steidzas tur, kur kūtri pildīja savus pienākumus mūsu komandas neuzkrītošākie biedri, te viņš kaut kur velk ļaunos Ivaščenko un Jaščenko. Un pašā pēdējā brīdī, kad gandrīz visa lapotne bija savākta, es ieraudzīju Ritu. Klikšķis! Un vēl viens šāviens.

      – Visi ir brīvi! – atskanēja Pjotra Petroviča balss.

      "Čau, puiši," es teicu un steidzos mājās, cik ātri vien varēju. Es nevarēju sagaidīt, lai redzētu, kas nāks no manas idejas.

      Un visbeidzot es lejupielādēju fotogrāfijas savā datorā. Viņu ir tik daudz! Es domāju, ka tas būs labs ziņojums.

      Sāku skatīties fotogrāfijas. Un jo vairāk es skatījos, jo vairāk es biju pārsteigts par to, cik mēs visi esam atšķirīgi. Tas bija tā, it kā es pirmo reizi redzētu savus klasesbiedrus. Izrādās, katram ir sava konkrēta vieta komandā. Runa nav par rakstāmgaldu, pie kura viņš sēž, bet gan par to, kā to nolikt… kā citi pret viņu izturas.

      Galu galā arī es par to nebiju domājis iepriekš.

Kāpēc Miļņikovs raud?

      Nākamajā dienā, ierodoties skolā, uz klasesbiedriem skatījos pavisam citām acīm. Bija smieklīgi redzēt, kā Vtorņikovs un Dvorņikovs nemitīgi lidinājās ap Jūliju, kā viņi no visa spēka viņu mudināja, kad viņa, kā vienmēr, saburzīja pie dēļa.

      Interesanti izrādījās vērot tos, kuri sevi nekad ne par ko neparāda. Pārtraukuma laikā viņi sadalījās grupās un par kaut ko čukstēja. Un pie loga kā vienmēr viena pati stāvēja Rita. Šķiet, ka viņa nemaz necieš no tā, ka joprojām ne ar vienu nav sadraudzējusies. Dīvaini…

      Manas domas par Ritas neizprotamo uzvedību pārtrauca zvans – man bija jāvirzās uz klases pusi. Sekojot man, gandrīz notriekt pie durvīm, ar vārdiem "Iekāp rindā, nāc rindā, desa!" Miļņikovs piesteidzās garām reaktīvai strūklas ātrumā. Viņam galvā bija jestra cepure, viņš vicināja rokas un kā muļķis СКАЧАТЬ