Війна і міф. Невідома Друга світова. 1939–1945. Коллектив авторов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Війна і міф. Невідома Друга світова. 1939–1945 - Коллектив авторов страница 12

СКАЧАТЬ 1939 року.

      Сталінське «возз’єднання України» 1939 року проіснувало лише до моменту, коли Німеччина окупувала західні регіони СРСР. Напад Німеччини на СРСР 22 червня 1941 року де-факто денонсував обидві угоди. В подальшому західний кордон УРСР був закріплений міжнародними угодами з Польщею, а не з нацистською Німеччиною.

      30 липня 1941 року у Лондоні СРСР та польський уряд Владислава Сікорського домовилися про відновлення дипломатичних відносин і денонсацію як Пакту Молотова – Ріббентропа, так і Договору про дружбу та ненапад між СРСР та Третім Райхом.

      Перше речення Акту Сікорського – Майського від 30 липня 1941 року звучало так: «Уряд СРСР визнає радянсько-німецькі договори 1939 року стосовно територіальних змін у Польщі такими, що втратили силу».

      Повоєнні кордони сформувалися як наслідок переговорів у Тегерані, Ялті, Потсдамі та Сан-Франциско.

      Після закінчення війни у Європі у серпні 1945 року СРСР та Польща уклали договір про державний кордон. За ним західний кордон України проліг за так званою «лінією Керзона». На користь Польщі передали місто Перемишль та ряд інших територій.

      Західні кордони Української РСР було устійнено в ході низки конференцій країн антигітлерівської коаліції. На фото – Ялтинська конференція 4–11 лютого 1945 р.

      У 1948 році Польщі передано ще вісім населених пунктів української Галичини, які до того входили до складу Львівської та Дрогобицької областей.

      У 1951 році відбувся останній обмін територіями, за яким Польща отримала територію Нижньо-Устрицького району. В обмін на це Україні передано міста Кристинополь (сучасний Червоноград) та Белз із прилеглими районами.

      У 1975 році повоєнні кордони у Європі закріплено Заключним Гельсинським актом.

      Після розпаду СРСР саме цю лінію західного кордону України закріпили двосторонніми угодами. Договір про добросусідство та дружні відносини між Україною та Польщею датується 1992 роком. Сторони визнавали непорушними дійсні кордони та відмовилися від взаємних територіальних претензій у майбутньому.

      У 1993 році обидві країни уклали ще один договір про правовий режим державного кордону та співробітництво. У документі підтвердили, що західний кордон України проходить по лінії, встановленій 1945 року між Польщею та СРСР і остаточно оформленій після обміну територіями у 1951 році.

      Ці договори не містять жодних посилань на Пакт Молотова – Ріббентропа, договір про державний кордон між СРСР та Третім Райхом або секретні протоколи до них.

      Сучасна лінія українсько-польського кордону захищена двосторонніми угодами між Україною й Польщею та Гельсинським актом.

      Міф 7. «Золотий вересень» – українці радо вітали прихід радянських військ

      Львів трепетно чекав на кінноту Олександра Пархоменка! Львів радісними вигуками, хлібом та сіллю зустрів одягнені в броню сталеві дивізії СКАЧАТЬ