Людина (збірник). Ольга Кобилянська
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Людина (збірник) - Ольга Кобилянська страница 6

Название: Людина (збірник)

Автор: Ольга Кобилянська

Издательство:

Жанр: Зарубежная классика

Серия:

isbn: 978-966-03-4168-5

isbn:

СКАЧАТЬ другий, лікар і приятель родини Ляуфлерів. – Подумайте лиш, з ласки своєї: він має ще дві незабезпечені доньки дома, а той безсовісний драбисько так і накладає тягарі на карб родини.

      – Лярі-фарі[14], любий докторе! Незабезпечені! Дівчиськами не журюсь зовсім. Позабезпечуються самі!.. – відказав податковець. – Зрештою одна, а саме Олена, так як би вже й заручена з молодим К. Невже ж, Епамінондасе?

      – Ні, товаришу, не заручена, не освідчився ще…

      – Але ж бо люди так говорять; зрештою просиджує цілими днями у вас!

      – Вона його не хоче!

      – Не хоче?

      – Каже, що не любить.

      Тут і настала нараз тишина.

      – А що ти на те, старий?

      Радник здвигнув плечима.

      – Що ж я можу вдіяти? Силувати її? Вона не дасться присилувати!

      Один старий майор, що прислухувався спокійно розмові своїх товаришів, нараз зареготався.

      – Тут і видно, – відозвався він, – хто верх веде дома! Бабське панування! Має вона хотіти? Чи вона, молода, є в силі сама рішати про своє щастя, свою будучину? Встидайся, старий! У твоїй молодості приспівував ти інакше. Адже молодий К. – се пишна, се славна партія! Doctor juris[15], судовий ад’юнкт, сього б тобі прецінь з рук не випускати!

      Радник потупив очі в склянку і знов здвигнув плечима.

      – Що я можу вдіяти, товаришу? Чуєш – не любить його!..

      – Не любить його! Начеб люди не побирались і не жили й без любові! Дурниця! Химера! Колись вона сього гірко пожалує, однак властивим виновником будеш ти! Діти виховуються інакше, пане Ляуфлер! Як довго ти живеш, доти ти і паном; але у тебе не знати, хто голова дому. Кожний сам собі паном. Кожний іде, куди йому догідно, хоч би і до чорта. З того тепер показуються і наслідки; от тепер і маєш «любов»!

      – Ваша правда, майор, слово честі, що ваша! – вмішався наново контролер.

      – Абсолютизм у родині – се річ наймудріша. Думаєте, що в мене інакше? Моя воля – се воля всіх; а щодо точки любові – покажу приміри. Чи женився я з любові? Женились ви, може? Мені нараджено «мою», і я пішов раз у дім, далі другий, третій, придивлявся всьому отвертими очима, прислухувався насторченими вухами, розпитувався, розуміється, делікатно про теє-то, привик до неї, освідчився – і кінець. Мені видиться, пане раднику, що ваша Олена геть-геть переросла вас. Коли б се робили хлопці, се б мені було ще сяк-так до вподоби, але дівчата – ніколи! Прислухався я їй раз, як вона вела якусь розмову, але кажу вам щиро, що наколи б була менше гарна, то не прощено би їй ніколи тих дурниць, котрі, немов цвітами, повбирала гарними словами. Начиталася нездорових творів, і то є конечні наслідки. Вам було їй поводи наложити, а й тепер ще не запізно. Попробуйте лиш і переконаєтесь, що зігнеться.

      – Я се також завсіди говорю, – обізвався знов старий майор. – Дисципліна мусить доводитись до останніх консеквенцій[16], СКАЧАТЬ



<p>14</p>

Лярі-фарі – пуста балаканина.

<p>15</p>

Доктор прав (лат.).

<p>16</p>

Консеквенція – послідовність.