Название: Події, що змінили Україну
Автор: Владислав Карнацевич
Жанр: История
isbn: 978-966-03-6161-4
isbn:
Першим кроком на шляху християнізації Русі стало хрещення самого київського князя. Треба сказати, що в літописних джерелах і серед істориків немає єдиної думки з приводу того, коли і за яких обставин це відбулося. Згідно з одними даними, Володимир хрестився в 987 році в Києві, за іншою версією в тому самому році, але в місті Василеві недалеко від Києва, третя версія припускає, що князь прийняв хрещення в 988 році в грецькому місті Корсунь, що в Криму. Остання версія й є найбільш поширеною. Причому цікаво, що Володимир відправився до Криму не просто так, спочатку він мав намір захопити Корсунь.
Сталося так, що незадовго до цього візантійський імператор Василь II попросив у князя Володимира військової допомоги для придушення хвилювань усередині країни. Той погодився, оскільки взамен візантійський монарх обіцяв видати за Володимира свою сестру Анну Київський князь свої обіцянки виконав, а Василь II зовсім не поспішав виконувати свої. Що, природно, ніяк не влаштовувало Володимира, який до того моменту вже чудово усвідомлював свою силу. Бажаючи продемонструвати її Візантії, він і відправився захоплювати Корсунь. І треба сказати, захопив би, але в цій ситуації Василь II зрозумів, що жарти погані і треба виконувати умови договору. Він погодився видати за Володимира сестру Анну за умови, що князь прийме православ'я. Володимир цю умову прийняв.
Після повернення до Києва Володимир задумав охрестити всю Київську Русь. Спочатку він хрестив 12 своїх синів і декількох особливо наближених бояр, а потім, 1 серпня 988 року (це найбільш поширена дата хрещення; деякі джерела віддають перевагу 989 або 990 року), відбулося хрещення киян у місці впадіння річки Почайни до Дніпра.
Треба сказати, що масовість хрещення забезпечувалася, так би мовити, «добровільно-примусовими» методами. «Якщо хто не прийде – буде мені ворог», – сказав князь Володимир, і ці слова сталі відомі кожному жителеві Києва. Природно, що серед киян знайшлися небагато смільчаків, які не побоялися потрапити в число ворогів великого князя, тим більше, що Володимир особливим милосердям до своїх ворогів ніколи не відрізнявся. Правда, в Києві хрещення пройшло спокійно, але, наприклад, у Новгороді спроба хрестити народ закінчилася народним повстанням, яке було жорстоко придушено. Відбувалися бунти і в інших містах. Та все ж вибір був зроблений. Вибір нелегкий, вибір, який був обумовлений не тільки (і навіть не стільки) якимись моральними принципами, а швидше, прагматичними цілями. Але це, загалом, і не так важливо. Християнство прийшло в Київську Русь, прийшло навіки.
Заснування Києво-Печерської лаври
За СКАЧАТЬ