Ідеї чистої феноменології і феноменологічної філософії. Книга перша. Загальний вступ до чистої феноменології. Едмунд Гусерль
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Ідеї чистої феноменології і феноменологічної філософії. Книга перша. Загальний вступ до чистої феноменології - Едмунд Гусерль страница 13

СКАЧАТЬ засадовими поняттями (сутнісно пов’язаними з певними регіонами і їхніми синтетичними основоположеннями), і ми мали б розрізняти саме стільки різних груп категорій, скільки регіонів.

      При цьому, як на зовнішній погляд, формальна онтологія постає в одному шерегу з регіональними (власне «матеріальними», «синтетичними») онтологіями. Її регіональне поняття «предмет» визначає (див. вище § 10) формальну систему аксіом і через це сукупність формальних («аналітичних») категорій. Це зумовлює виправдання паралелізації попри всі зазначені істотні розбіжності.

      § 17. Завершення логічних міркувань

      Усе наше міркування було чисто логічним, воно не рухалося в жодній «матеріальній» сфері або, так би мовити, в жодному конкретному регіоні, нам ішлося про регіони і категорії взагалі, і ця загальність, відповідно до сенсу побудованих одна на одній дефініцій, була чисто логічною. Але саме на підставі чистої логіки треба було накреслити схему як частину засадового утворення всіх можливих пізнань, яке випливає з неї, тобто предметностей пізнання, відповідно до яких згідно з «синтетичними принципами a priori» мусять бути визначені поняття і закони для індивідів, або відповідно до яких всі емпіричні науки мусять ґрунтуватися на відповідних регіональних онтологіях, а не просто на спільній для всіх наук чистій логіці.

      Водночас із цього виростає ідея завдання: визначити в колі наших індивідуальних споглядань найвищий рід конкретностей і в такий спосіб здійснити розподіл усього даного у спогляданні по регіонах буття, кожний із яких принципово позначає різні через найрадикальніші сутнісні причини ейдетичні й емпіричні науки (або групи наук). Зрештою, радикальне розрізнення в жодному разі не виключає переплетення і часткове накладання. Так, наприклад, «матеріальна річ» і «душа» є різними регіонами буття, але друга фундується в першій, і з цього виростає те, що вчення про душу фундується у вченні про тіло.

      Проблема радикальної «класифікації» наук здебільшого є проблемою поділу регіонів, і тому знов-таки спочатку потрібне чисто логічне дослідження того ґатунку, яке тут було почасти проведене. З іншого боку, для цього, звичайно, потрібна феноменологія – про яку ми дотепер ще нічого не знаємо.

      Другий розділ. Натуралістичні кривотлумачення

      § 18. Вступ у критичні дискусії

      Представлені нами загальні висновки щодо сутностей і науки про сутності на противагу фактам і науці про факти стосуються істотних засад нашої розбудови ідеї чистої феноменології (що, як випливає зі вступу, має стати наукою про сутності) і розуміння її ставлення до всіх емпіричних наук, а отже, й до психології. Однак усі принципові визначення мусять, і від цього багато чого залежить, бути зрозумілими в правильному сенсі. Слід чітко наголосити, що в них ми не повчали із заданих філософських позицій, не використовували успадковані філософські вчення, СКАЧАТЬ