Название: Вдивляючись у сонце. Долаючи страх смерті
Автор: Ірвін Ялом
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Биографии и Мемуары
isbn: 978-617-12-7497-6
isbn:
Уся моя сім’я в кухні. На столі лежить миска дощових черв’яків, а батько змушує мене, щоб я взяла жменю, стиснула їх, а потім випила витиснуте з них молоко.
Зрозуміло, що кожен лікар, до якого зверталася Дженніфер, пов’язував образ витискання черв’яків з пенісом і спермою. Унаслідок цього намагався з’ясувати, чи не мало місця сексуальне насильство з боку батька. Це було й моєю першою думкою. Але я відкинув її, почувши від Дженніфер, як такі запитання призвели до хибного напрямку лікування. Хоча батько викликав у неї страх і часто вдавався до словесних образ, усе ж ні вона сама, ні інші діти з її сім’ї не могли згадати жодного випадку сексуального насильства.
Ніхто з дотеперішніх психотерапевтів Дженніфер не досліджував глибини і значення її всюдисущого страху смерті. Ця загальна помилка має поважну традицію, корені якої сягають першої публікації в царині психотерапії: Фройд і Броєр, 1895 рік, «Дослідження істерії». Уважне читання цього тексту виявляє, що життя пацієнтів Фройда наповнював страх смерті{4}. Це ігнорування страху перед смертю в дослідженнях могло б дивувати, якби не пізніші роботи вченого. Вони демонстрували, як Фройдова теорія походження неврозу спирається на припущення про конфлікт між різними несвідомими, примітивними, інстинктивними силами. На думку Фройда, смерть не могла б відіграти жодної ролі в генезисі неврозу, оскільки вона не представлена в несвідомому. Фройд висунув дві причини цього{5}: по-перше, ми не маємо особистого досвіду смерті, по-друге, не можемо збагнути нашого небуття.
Хоча Фройд проникливо й мудро писав про смерть у своїх коротких несистематичних есе, таких як «Наше ставлення до смерті»{6}, що були створені після Першої світової війни та мали досліджувати її наслідки, його «знесмертення», як назвав це Роберт Джей Ліфтон{7}, позбавлення смерті значення у формальній теорії психоаналізу справило значний вплив на кілька поколінь психотерапевтів. І стало причиною зміни напрямку досліджень у бік ігнорування смерті та зосередження уваги на тому, що, як вони вірили, представляє смерть у несвідомому, особливо ж самотності та кастрації. Тим часом можна твердити, що психоаналітичне підкреслення минулого насправді є униканням майбутнього та зіткнення зі смертю{8}.
Від самого початку моєї праці з Дженніфер я зосередився на її страху перед смертю. Пацієнтка не чинила опору: потребувала такої терапії; вибрала мене, бо читала мою книжку «Екзистенціальна психотерапія» та прагнула СКАЧАТЬ
4
Детальніше дивись мою передмову до останнього видання Freud, S., and Breuer, J. “Studies on Hysteria” (J. Stracey, ed. and trans.). New York: Basic Books, 2000. (Originally published 1895.)
5
Freud, S. “Inhibitions, Symptoms, and Anxiety” (J. Stracey, trans.). London: Hogarth Press, 1936. (Originally published 1926.)
6
Freud, S. “Thoughts for the Time on War and Death: Our Attitudes Toward Death.” Collected Papers of Sigmund Freud. Vol. 4. London: Hogarth Press, 1925; see also Yalom, I. D. “Existential Psychotherapy.” New York: Basic Books, 1980, pp. 64–69.
7
Lifton, R. J. “The Broken Connection.” New York: Simon & Schuster, 1979.
8
Spiegel, D. “Man as Time-keeper: Philosophical and Psychotherapeutic Issues.” American Journal of Psychoanalysis, 1981, 41(5), 14.