Skup się. Prosta droga do sukcesu. Leo Babauta
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Skup się. Prosta droga do sukcesu - Leo Babauta страница 6

Название: Skup się. Prosta droga do sukcesu

Автор: Leo Babauta

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Учебная литература

Серия:

isbn: 978-83-7595-579-8

isbn:

СКАЧАТЬ tworzenia.

      5. Skupiaj się nad dwiema sprawami na przemian. Zamiast przeplatać koncentrację i odpoczynek, możesz dzielić uwagę między dwa zadania. Mogą to być na przykład dwa różne projekty czy uczenie się dwóch różnych przedmiotów. Odradzam zbyt częste przełączanie się z jednego zadania na drugie, bo za każdym razem będziesz musiał przez chwilę przyzwyczajać się do nowego sposobu pracy. Możesz jednak pracować na przykład dziesięć minut nad jedną rzeczą i dziesięć nad drugą albo skupiać się nad danym zadaniem tak długo, jak długo cię ono interesuje, a potem, gdy twoje zainteresowanie spada, zabierać się do czegoś innego. Dużą zaletą tej metody pracy jest to, że przełączając się na nowy projekt, pozwalasz umysłowi odpocząć od poprzedniego, dzięki czemu możesz tworzyć przez długi czas, nie rozpraszając się.

      6. Komunikacja i skupienie na przemian. Ustaw odliczanie i daj sobie trzy kwadranse na sprawdzenie e-maili, Twittera, Facebooka, komunikatorów i innych kanałów komunikacji, z których normalnie korzystasz. Później niech specjalna aplikacja odetnie ci do nich dostęp na kilka godzin (nawet trzy czy cztery), podczas których będziesz tworzył w skupieniu. Później znowu komunikuj się i czytaj zawartość sieci przez czterdzieści pięć minut, a następnie przejdź do kolejnego bloku skupionej, niczym nierozproszonej pracy.

      7. Koniec dnia. Pod koniec każdego dnia zrób przegląd wszystkiego, czego dokonałeś. Zastanów się nad tym, jak ulepszyć swój sposób działania, i trzymaj się postanowienia, by nie podłączać się do sieci przez resztę wieczoru. Pomyśl, na czym jutro skupiać się będzie twoja uwaga. To dobra chwila w ciągu dnia, by zastanowić się nad minionymi godzinami i całym swoim życiem.

      8. Cotygodniowe rytuały skupienia. Choć nie trzeba co tydzień dokładnie analizować wszystkiego, co się robiło i zamierza zrobić, warto poświęcić dziesięć minut na szybki, skupiony przegląd ostatnich siedmiu dni. Zastanów się nad bieżącymi projektami i dopilnuj, by nie stracić nad nimi panowania. Uprość do maksimum swoje listy zadań, przemyśl rytuały skupienia, by określić, które z nich działają, a które nie, i zastanów się ogólnie nad tym, dokąd zmierzają twoje życie i praca, i czy nie powinieneś czegoś zmienić.

      9. Inne pomysły. Powyżej zaprezentowałem tylko kilka pomysłów na rytuały – takie, które najbardziej mi się podobają. Sam powinieneś ustalić, które są najlepsze dla ciebie. Pomysły można mnożyć. Inne możliwe rytuały to: przeznaczenie pięciu minut co godzinę na ponowne skupienie uwagi; wyjście na spacer co godzinę, by napełnić płuca świeżym powietrzem i oczyścić myśli; uprawianie jogi lub medytowanie na początku każdego dnia; bieganie lub trening po pracy; przeznaczenie rano i wieczorem godziny na skupienie, w ciągu której nie podłączasz się do Internetu i koncentrujesz wyłącznie na tworzeniu; ćwiczenia w oddychaniu i masaż, by się odprężyć i lepiej koncentrować.

      Rozdział II

      Uwolnić się od przeszkadzajek

      1. Spowolnienie strumienia

      Czas to nic innego jak strumyk, w którym wędkuję.

Henry David Thoreau

      Rzeka newsów, informacji i komunikatów, którymi jesteśmy zalewani, ma tak silny nurt, że można w niej utonąć. Oszałamia swoim naporem.

      Dziwne, że ktokolwiek potrafi się jeszcze na czymkolwiek skupić, bombardowany taką ilością informacji.

      Strumień przeszkadzajek

      Im częściej i na dłużej podłączamy się do sieci, tym więcej rzeczy każdego dnia nas rozprasza. Kilka dekad temu większość ludzi dekoncentrowały telefon, faks, robota papierkowa, gra w pasjansa oraz współpracownicy.

      W dzisiejszych czasach osoby pracujące on-line muszą borykać się ze znacznie większym naporem bodźców. Rozpraszają nas między innymi:

      * e-mail (to chyba największy problem dla większości ludzi),

      * komunikatory internetowe,

      * Twitter,

      * Facebook,

      * fora,

      * blogi,

      * sieci społeczne,

      * strony z newsami,

      * telefony,

      * SMS-y,

      * Skype,

      * podcasty,

      * powiadomienia Google’a,

      * powiadomienia z urządzeń przenośnych (iPhone, Blackberry itp.),

      * aplikacje na te urządzenia,

      * filmiki w sieci,

      * muzyka,

      * zakupy on-line,

      * radia internetowe,

      * robota papierkowa,

      * gry on-line,

      * pasjans,

      * telewizja internetowa,

      * e-booki

      i wiele innych rzeczy.

      Po co i w jaki sposób spowolnić strumień danych

      Kiedy rozprasza cię tak wiele spraw, nie możesz naprawdę skupić się na tym, co ważne. Usiłujemy wchłonąć cały ten strumień, ale jest on zbyt obfity i nigdy nie przestaje płynąć – ta metoda prowadzi donikąd.

      Niektórzy twierdzą, że ciągły napór informacji to po prostu część ich pracy i życia, a w nieustannym podłączeniu do sieci nie ma nic złego. Tak się dziś robi interesy, powiadają.

      Lecz przecież robić interesy można na różne sposoby i ta książka ma ci pomóc odkryć nie tylko skuteczniejszą, ale i lepszą dla psychiki metodę niż ta, którą się dotychczas posługiwałeś. Ja sam jestem jedną z wielu osób, które z powodzeniem prowadzą interesy za pośrednictwem Internetu i są obecne w sieci, a zarazem ograniczają strumień informacji i świadomie decydują o tym, czy chcą być w danym momencie podłączone oraz ile danych mogą przyjąć.

      Zachęcam cię do tego, byś komunikował się świadomie, starannie selekcjonował informacje i dyktował tempo, w jakim je przyswajasz. Ogranicz strumień danych do najistotniejszych kanałów komunikacji, a odzyskasz wiele godzin na tworzenie i dokonywanie zdumiewających rzeczy.

      Proponuję zacząć od zera. Przyjmij, że nic nie jest święte. Całkowicie uwolnij się od zbędnych informacji, poprzestając  tylko na tym, czego na pewno potrzebujesz i co lubisz. Niech reszta odejdzie w niebyt.

      Ważne wyznanie

      Musisz przyznać sam przed sobą: nie mogę przeczytać i przyjąć każdej informacji. Nie sposób wszystkiego zrobić, na wszystko odpowiedzieć. Próba sprostania temu zadaniu pochłonęłaby wszystkie godziny dnia, a i tak skończyłaby się niepowodzeniem. Masz zbyt wiele tekstu do przeczytania, zbyt wielu znajomych, z którymi można się skontaktować i odpowiedzieć na ich zagajki, zbyt wiele projektów i СКАЧАТЬ