Ідеологія. Дмитро Донцов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Ідеологія - Дмитро Донцов страница 6

Название: Ідеологія

Автор: Дмитро Донцов

Издательство: Фолио

Жанр: Политика, политология

Серия:

isbn: 978-966-03-7793-6

isbn:

СКАЧАТЬ правду, що світ належить до тих, хто вміють хотіти; що єдиним живим чинником міжнародного життя є нація, незалежно від того, який клас веде її за собою. Правда, деякі проблеми, що стояли перед народами, вже розв’язано, але інші висунулися на їхнє місце. Новий ряд нових завдань виростає перед нами, їх розв’язуватимуть наші нащадки. Впав царат, але живе й зростає російський імперіалізм, як і його супротивник. Зник халіфат, але після нього прийшла регенерація ісламу, вибухова сила якого так добре нам відома з історії. Животворчий дух Заходу починає віяти на Далекому Сході, де зріють події, повні важких наслідків, друго- і третьорядні континенти проголошують свої права на рівноправність або й на гегемонію, хитається становище Європи в постійному русі народів і країн.

      Як у тридцятилітню і столітню війну, як 1648-го і 1709 року, як під Каннами і Саламіном, ідея, яка керуватиме конфліктами, що назрівають, буде ідея нації, ідея людської спільноти, що є або хоче бути організованою в окрему політичну одиницю…

      І в такий момент наш народ стоїть знедолений і «обезмозглений» (decerebre), як сказав би Барес, без національного «вірую», і без сильної волі боротися за нього; маючи замість національного ідеалу надтріснуті скрижалі старих вивітрених «мудрощів», мляву саламаху з поступу, еволюції, міжнародного братерства й інших інтернаціоналізмів, – отруйного зілля для здорового народного організму; засад, прекрасних для народів-провінцій та їхніх ідеологів-провансальців, але не для народів-націй.

      У цій книзі я хочу усталити поняття українського націоналізму, так, як його розумію. А розумію його не як ту чи іншу програму, не як відповідь та завдання нинішнього дня (і тому нехай не розгортає цієї книги той, хто шукатиме в ній аргументів за тією чи іншою «орієнтацією», партійною «програмою» чи формою правління), – лише, як світогляд. Як певний світогляд, протиставляю своє поняття націоналізму дотеперішньому нашому націоналізмові XIX століття, націоналізмові занепаду або провансальству. До цього типового провансальства я зараховую (виймаючи з нього те, що треба вийняти) дивну мішанину з кириломефодіївства та драгоманівщини, легалістичного українофільства й народництва з їхніми крайніми течіями, марксизму та комунізму з одного боку, есерівства та радикалізму – з іншого, нарешті – з правих ідеологій, починаючи від Куліша та закінчуючи неомонархізмом.

      Ці напрямки різнилися між собою не в одному стосунку, навіть поборювали себе взаємно, але тим не менше всі вони вкорінялися на тому самому світогляді, якому, як світогляду занепаду, протиставляю тут інший, йому засадниче ворожий.

      Початки того, що розвиваю тут, розвивав я з того часу, як почав писати; отже те, що пишу, в суті речі ні в чому не відрізняється від того, що я писав досі. Лише тепер я намагався увібрати в систему те, про що перед тим писав уривками або натяками. Яка мета цієї книги? Вплинути на формування української національної ідеології, яка, я в це вірю, вийде переможно з розбрату умів наших днів, – і тим самим вплинути на перебіг майбутніх подій. Хто сумнівається в можливості СКАЧАТЬ