Потік. Психологія оптимального досвіду. Мігай Чиксентмігаї
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Потік. Психологія оптимального досвіду - Мігай Чиксентмігаї страница 18

СКАЧАТЬ увагу на океані та підводному житті, тим самим замикаючи коло причинно-наслідкових зв’язків. Спочатку увага допомогла сформувати його Я, коли він захопився красою підводного світу, до якого випадково зазирнув. Згодом, коли він свідомо здобував знання в галузі морської біології, його Я почало формувати його увагу. Звісно, нічого незвичайного у випадку Сема немає; більшість людей розвиває структури уваги подібним чином.

      На цей момент ми визначили практично всі компоненти, необхідні, щоб зрозуміти, як керувати свідомістю. Ми бачили, що переживання залежить від того, куди ми спрямовуємо психічну енергію, – від структури уваги. Це, у свою чергу, пов’язано з цілями й намірами. Ці процеси пов’язує між собою особистість, Я, або наше динамічне розумове уявлення про всю систему наших цілей. Це частини, які мають бути зібрані докупи, якщо ми хочемо змінити на краще стан речей. Звісно, можна покращити існування й за рахунок зовнішніх подій, наприклад, виграти мільйон доларів у лотерею, вдало вийти заміж чи одружитися або змінити несправедливу соціальну систему. Але навіть ці дивовижні події мають посісти своє місце у свідомості й бути позитивно сприйнятими нашим Я, перш ніж зможуть вплинути на якість нашого життя.

      Ось і почала вимальовуватися структура свідомості; та поки що маємо досить статичну картину, обриси різних елементів, але не процесів, завдяки яким вони взаємодіють. Тепер маємо розібратися, що відбувається щоразу, коли увага приносить у свідомість нову інформацію. Тільки тоді ми зможемо перейти до питання про те, як контролювати переживання й, отже, як змінити його на краще.

      Безлад у свідомості: психічна ентропія

      Однією з головних сил, що несприятливо впливають на свідомість, є психічний розлад, тобто інформація, яка конфліктує з наявними намірами або відволікає нас від їх здійснення. Ми називаємо цей стан по-різному, залежно від того, що переживаємо – біль, страх, гнів, тривогу чи ревнощі. Усі ці види розладів змушують увагу відволікатися на небажані об’єкти, позбавляючи нас можливості використовувати її відповідно до наших уподобань. Психічна енергія втрачає мобільність і стає неефективною.

      Свідомість порушується по-різному. Наприклад, Хуліо Мартінес, працівник фабрики з виробництва аудіовізуального обладнання й один із учасників наших досліджень, почувається на роботі млявим. Поки кінопроектори плинуть перед ним на конвеєрі, він відволікається, йому насилу вдається тримати ритм рухів, необхідний для монтажу з’єднань, що є його обов’язком. Зазвичай він робить свою частину роботи вчасно, ще й залишається вільна хвилина, щоб розслабитися й перекинутися парою жартів з іншими працівниками. Але сьогодні він ледь устигає, а час від часу гальмує всю лінію. Коли сусід по конвеєру підсміюється із цього приводу, Хуліо роздратовано огризається. Упродовж робочого дня напруження зростає і проривається в його спілкуванні з колегами.

      Проблема Хуліо проста, СКАЧАТЬ