Куди та як правильно писати скаргу, заяву, претензію, клопотання, щоб відстояти свої права. В. В. Гайворонська
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Куди та як правильно писати скаргу, заяву, претензію, клопотання, щоб відстояти свої права - В. В. Гайворонська страница 9

СКАЧАТЬ неможливо досягти кінцевої мети процесу – захисту порушеного права. Примусове виконання рішення здійснюється органами державної виконавчої служби, цю стадію буде розглянуто окремо, оскільки вона є спільною для більшості.

      Розгляд і вирішення цивільної справи не завжди проходить усі вищезазначені стадії. Наприклад, після розгляду справи по суті в суді першої інстанції (третя стадія) рішення суду може бути добровільно виконано сторонами, у зв’язку з чим зникає необхідність у наступних стадіях процесу. У разі визнання відповідачем позову під час проведення попереднього судового засідання суд може ухвалити рішення про задоволення позову ще на стадії до судового розгляду справи.

      Крім стадій цивільного процесу, необхідно розрізняти і види цивільного судочинства. ЦПК встановлює такі основні види: позовне провадження, наказне та окреме провадження.

      – Справи позовного провадження характеризуються наявністю двох сторін з протилежними інтересами і спірністю їхніх майнових та особистих немайнових правовідносин, які передають на розгляд суду.

      – Окреме провадження спрямовують на встановлення певних обставин, наявності чи відсутності юридичних фактів або юридичного статусу громадян, необхідних для реалізації суб’єктивних прав.

      – Справи наказного провадження характеризуються умовно безспірним процесуальним порядком стягнення з боржника грошових коштів за чітко визначеними ЦПК вимогами і у прямо передбачених випадках. Звичайні громадяни рідко звертаються до суду в порядку наказного провадження.

      Захист прав та інтересів фізичних та юридичних осіб у порядку позовного провадження

      Позовне провадження – це основне провадження у цивільному процесі, у якому розглядають спір про право цивільне, тобто спір, який виникає з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин тощо. Наявність спору про право визначає й іншу характерну ознаку цього провадження, участь у ньому двох сторін – позивача та відповідача.

      Позовне провадження є основним видом провадження, яке притаманне цивільному процесу з давніх часів. Значення позовного провадження зумовлено й тим, що усі цивільні процесуальні норми, які визначають загальну частину цивільного процесуального права та розгляд справи за стадіями, поширюються саме на справи позовного провадження. Справи інших проваджень (наказного та окремого) розглядають за загальними правилами позовного провадження, з урахуванням винятків та доповнень, визначених спеціальними нормами про ці провадження.

      Згідно зі ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Засобом такого захисту в порядку позовного провадження є позов, який оформлюють у вигляді конкретного процесуального документа – позовної заяви.

      Позовна СКАЧАТЬ