Куди та як правильно писати скаргу, заяву, претензію, клопотання, щоб відстояти свої права. В. В. Гайворонська
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Куди та як правильно писати скаргу, заяву, претензію, клопотання, щоб відстояти свої права - В. В. Гайворонська страница 11

СКАЧАТЬ своїх вимог або заперечень. Сторони зобов’язані подати свої докази суду до або під час попереднього судового засідання у справі, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводять, – до початку розгляду справи по суті. Докази, подані з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, не приймають, якщо сторона не доведе, що докази подано несвоєчасно з поважних причин.

      Сторони до або під час попереднього судового засідання у справі, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводять – до початку розгляду справи по суті зобов’язані повідомити суд про всі відомі їм рішення судів, що стосуються предмета спору, а також про всі відомі їм незавершені судові провадження, що стосуються предмета спору.

      Особи, які беруть участь у справі і вважають, що подання потрібних доказів є неможливим або у них є складнощі в поданні цих доказів, мають право заявити клопотання про забезпечення цих доказів. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їхнім місцезнаходженням. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів. На жаль, віднедавна забезпечення доказів по справі вимагає сплати судового збору (10 % від мінімальної заробітної плати, болем 120 грн). Відповідний документ слід долучати до клопотання.

      Однак є додаткова можливість безоплатно отримати необхідні докази в порядку ст. 137 ЦПК України. Відповідно до цієї норми, у випадках, коли щодо отримання доказів у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, є складнощі, суд за їхнім клопотанням зобов’язаний витребувати такі докази. Клопотання про витребування доказів має бути подано до або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводять, – до початку розгляду справи по суті із долученням відомостей про неможливість отримання таких доказів особисто стороною або іншою особою, яка бере участь у справі. Сплати судового збору таке клопотання не вимагає.

      Для з’ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі. Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначає суд. При цьому суд має мотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі. Особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд провести експертизу у відповідній судово-експертній установі, доручити її конкретному експерту, заявляти відвід експерту, давати пояснення експерту, ознайомлюватися з висновком експерта, просити суд призначити повторну, додаткову, комісійну або комплексну експертизу.

      Призначення експертизи є обов’язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи є обов’язковим СКАЧАТЬ