Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше. Пол Клейнман
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше - Пол Клейнман страница 8

СКАЧАТЬ психологом Жаном Піаже. Тоді як Жан Піаже описав моральний розвиток як процес із двох стадій, Кольберґ визначив шість стадій у межах трьох рівнів. На переконання Кольберґа, моральний розвиток триває протягом усього життя людини. Для виокремлення та аналізу цих стадій він пропонував групам маленьких дітей різного віку низку складних моральних дилем. Потім проводив із ними бесіди, щоб з’ясувати мотиви за кожним їхнім рішенням та визначити, як змінюється моральна свідомість із віком.

Дилема Гайнца

      Дилема Гайнца – історія, яку Кольберґ розповідав дітям. У ній ідеться про жінку, яка мешкає в Європі та помирає від рідкісного різновиду раку. На думку лікарів, урятувати їй життя може один препарат – радіоактивна сполука, виявлена місцевим фармацевтом. Виробництво препарату коштує недешево, проте фармацевт вимагає в десятеро більше за фактичну вартість. Витративши 200 доларів, він продає маленьку дозу препарату за 2 тис. доларів. Гайнц – чоловік хворої – намагається позичити гроші в усіх, кого знає, однак зібрати вдається лише 1 тис. доларів, тобто половину потрібної суми. Гайнц розповідає фармацевту про критичний стан дружини і просить продати препарат дешевше або дозволити виплатити решту суми пізніше. Одначе фармацевт відмовляється: так і так, я розробив препарат і збираюся на цьому заробити. Гайнц у відчаї вдирається до аптеки, щоб викрасти ліки для дружини. Потім Кольберґ запитував у дітей: «Чи слід було чоловікові так чинити?»

      Науковця цікавили не так відповіді, як аргументи респондентів. На основі бесід із дітьми він виділив три рівні й шість стадій морального розвитку.

Рівень 1. Доконвенційна мораль

      • Стадія 1. Послух і покарання

      На цій стадії правила для дітей – абсолютне поняття. Додержування правил означає уникнення покарання. Ця стадія морального розвитку характерна насамперед для маленьких дітей, хоча дорослі теж схильні керуватися такими міркуваннями.

      • Стадія 2. Індивідуалізм та вигода

      На цій стадії діти починають брати до уваги індивідуальні точки зору та оцінювати вчинки, відповідно до того, наскільки задовольняються потреби індивіда. У випадку Дилеми Гайнца, діти стверджували, що найкращою лінією поведінки було задовольняти потреби Гайнца.

Рівень 2. Конвенційна мораль

      • Стадія 3. Людські взаємини

      На цій стадії діти зосереджуються на виправданні сподівань суспільства або близьких людей. Іншими словами, головне – справляти приємне враження. Такі міркування ще називають орієнтацією «гарний хлопчик – гарна дівчинка».

      • Стадія 4. Підтримка соціального ладу

      На цій стадії береться до уваги суспільство загалом, тобто у фокусі – додержування правил для підтримки закону й порядку, навіть за екстремальних умов. Ідеться про повагу до влади та виконання взятих на себе зобов’язань.

Рівень 3. Постконвенційна мораль

      • Стадія СКАЧАТЬ