Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше. Пол Клейнман
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Психологія 101: Факти, теорія, статистика, тести й таке інше - Пол Клейнман страница 5

СКАЧАТЬ відхилень та формування викривленої або слабкої сексуальної ідентичності.

      1913 року Карл Юнґ запровадив термін «комплекс Електри» на позначення подібного ставлення дівчинки до батька. Однак Фройд не погодився із цією концепцією. На його переконання, дівчата відчувають «заздрість до пеніса» (обурення та невдоволення у зв’язку з тим, що дівчата воліли б мати пеніс).

Латентна стадія (від шести років до періоду статевого дозрівання)

      На цій стадії сексуальний потяг згасає і сексуальна енергія дитини спрямовується на інший досвід – серед іншого, соціальна взаємодія та інтелектуальний розвиток. На цій стадії діти обирають партнерів для гри переважно серед представників власної статі і психосексуального розвитку або зациклення не відбувається.

Генітальна стадія (від періоду статевого дозрівання до дорослого віку)

      На останній стадії, за схемою Фройда, знову пробуджуються сексуальні бажання і сексуальний інтерес до протилежної статі. За умови успішного проходження попередніх стадій, дитина виростає турботливою та врівноваженою, її задоволення зосереджене на статевих органах. У разі зацикленості на цій стадії можуть виникати сексуальні збочення.

      Звісно, теорія Фройда піддається критиці. Він майже цілком зосередився на розвитку представників чоловічої статі. Його дослідження базувалося не на вивченні поведінки дітей, а на розповідях дорослих пацієнтів. З огляду на великий розрив між гіпотетичною «причиною» з дитинства і «наслідком» у дорослому житті, складно оцінити або перевірити точність його теорії психосексуального розвитку.

Структурні моделі особистості

      Фройд уважав, що, окрім концепцій про психосексуальний розвиток, слід ураховувати чимало інших чинників, які впливають на розвиток особистості. Його структурні моделі особистості – це спроба проаналізувати свідомість людини, розмежовуючи три складові людської особистості й свідомості: Воно, Еґо та Супер-Еґо.

Воно

      Кожна людина народжується зі своїм Воно всередині, що вимагає задоволення основних потреб немовляти. Фройд стверджував: Воно базується на так званому принципі задоволення, тобто Воно прагне лише того, що принесе задоволення конкретної миті, і не зважає ні на що інше. Воно байдуже до решти факторів такої ситуації, а також до задіяних у ній людей. Наприклад, коли дитина відчуває біль чи голод, змокріла або просто потребує уваги, Воно спонукає її кричати, допоки вона не отримає бажаного.

Еґо

      Наступна складова особистості – Еґо – починає формуватися протягом перших трьох років за рахунок взаємодії дитини з навколишнім світом. Саме тому Фройд стверджував, що Еґо базується на так званому принципі реальності. Еґо усвідомлює, що існують інші люди навколо, які теж мають бажання і потреби, а також що імпульсивна, еґоїстична поведінка може виявитися шкідливою. Еґо доводиться брати до уваги реальність за конкретних обставин, задовольняючи СКАЧАТЬ