Hetk. Kristjan Otsmann
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Hetk - Kristjan Otsmann страница 6

Название: Hetk

Автор: Kristjan Otsmann

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Религия: прочее

Серия:

isbn: 9789949478644

isbn:

СКАЧАТЬ avardada. „Sadamas seisval laeval on turvaline olla, aga laevu ei ehitata selleks,“ on öelnud Ameerika presbüterlik teoloog William Shedd. Teeme märksa tõenäolisemalt teoks neid asju, mille nimel peame ka pingutama, sest see väärtustab tegevust ja saavutust.

      Time-framed ehk ajaliselt piiritletud. Kui soovid midagi kindla peale ära teha, kirjuta tegevusele või tulemusele kuupäev juurde. Uuringud näitavad, et kuupäeva lisamine aitab meil tegevusega kolm-neli korda tõenäolisemalt ühele poole saada.

      Lihvi nüüd oma eesmärki nagu teemanti.

      Palun sõnasta eesmärk ümber nii, et see oleks põnev ja tekitaks kirge:

      Minu eesmärgi uus sõnastus: elan tasakaalus elu, avastades iga päev midagi uut, ja veedan perega varasemast rohkem aega, sest lähedased inimesed muudavad minu päevad kordumatuks ja annavad mu elule mõtte.

      Palun lisa nüüd ajamäärused ja sõnasta eesmärk veel kord:

      Minu eesmärgi uus sõnastus: töötan igal tööpäeval kaheksa tundi ning veedan pere ja hobidega teised kaheksa tundi (ehk kaks tundi rohkem kui enne), nädalavahetustel tööd ei tee, sest lähedased inimesed muudavad mu päevad kordumatuks ja annavad minu elule mõtte. Omandan iga päev kas või ühe uue teadmise, et pidevalt edasi liikuda.

      Millist pingutust see sinult nõuab? Milline proovikivi selles eesmärgis sinu jaoks peitub? Palun lisa ka see mõõde oma eesmärgile:

      Minu eesmärgi uus sõnastus: töötan igal tööpäeval kaheksa tundi ning veedan pere ja hobidega teised kaheksa tundi (ehk kaks tundi rohkem kui enne), nädalavahetustel tööd ei tee, sest lähedased inimesed muudavad mu päevad kordumatuks ja annavad minu elule mõtte. Omandan iga päev kas või ühe uue teadmise, et pidevalt edasi liikuda. Selle eesmärgi saavutamiseks ütlen ära töödest, mis pole kooskõlas minu väärtustega või mis nõuavad põhjendamatult suurt pingutust ja ajakulu. Igal nädalal teen olulise sammu tõhusamalt ja vähem töötamiseks, et saaksin perega rohkem aega veeta. Analüüsin igal õhtul kümmekond minutit mõttes päeval juhtunut, et mõista, mida huvitavat sellest õppisin. Samuti loen iga päev vähemalt veerand tundi.

      See nõuab veidi selgitust: minu viga on see, et ma ei oska eriti hästi ei öelda ning kaldun vahel võtma rohkem töid ja kohustusi, kui teha jaksan. Seega pean enne iga töö võtmist hoolega kaaluma, kas mul on ka mõtet seda teha või võiksin selle asemel millegi pikas plaanis kasulikumaga tegelda.

      Proovilepaneku sõnastamine on samm, mille puhul on igati arukas eesmärki sisse kirjutada ka mõned tegevused, sest kui hiljem seda mantrat loed, imbub mõte neist tegevustest sügavale sisimasse ning lihtsam on eesmärgini jõudmise nimel tegutseda.

      Jäänud on veel viimane täpsustus: millal jõuad eesmärgini? Palun lisa eesmärgile ajamäärus.

      Minu eesmärgi uus sõnastus: töötan tänavu jõuludeks igal tööpäeval kaheksa tundi ning veedan pere ja hobidega teised kaheksa tundi (ehk kaks tundi rohkem kui enne), nädalavahetustel tööd ei tee, sest lähedased inimesed muudavad mu päevad kordumatuks ja annavad minu elule mõtte. Omandan iga päev kas või ühe uue teadmise, et pidevalt edasi liikuda. Selle eesmärgi saavutamiseks ütlen ära töödest, mis pole kooskõlas minu väärtustega või mis nõuavad põhjendamatult suurt pingutust ja ajakulu. Igal nädalal teen olulise sammu tõhusamalt ja vähem töötamise poole, et saaksin perega rohkem aega veeta. Analüüsin igal õhtul kümmekond minutit mõttes päeval juhtunut, et mõista, mida huvitavat sellest õppida. Samuti loen iga päev vähemalt veerand tundi.

      Selle eesmärgi kirjutan üles kuskile, kus saan seda iga päeva alguses ja lõpus lugeda. Kui lased silmad kirja pandud eesmärgist kaks korda päevas üle ja võtad iga päev aega selle poole liikumiseks, siis avastad, et ligined sellele varasemast sihikindlamalt.

      Ometi kõlab see aasta eesmärk kahtlaselt uusaastalubaduse moodi, kas pole? Kas oled andnud vana aasta lõpus või uue alguses lubadusi ning hiljem omakorda lubanud, et ei anna neid lubadusi enam kunagi, ja loomulikult ka sellele lubadusele käega löönud? Mina olen. Mitu korda.

      Uusaastalubadustel on selline omadus: igatseme neid küll täita, aga tegelikkuses ei täida. Parimal juhul vaid proovime ujedalt, aga esimese ebaõnnestumise korral lööme käega. Üks nurjumise põhjustest peitub eesmärgi suurejoonelisuses. Eesmärgile on võimalik jõuda vaid siis, kui jagad teekonna piisavalt väikesteks sammudeks, mida astud iga päev kas või natuke, niipea kui võimalik.

      Kui jagad esmalt suure eesmärgi kolme kuuga saavutatavateks osadeks, muutub eesmärk haaratavamaks. Sel moel sõnastad olulised verstapostid, mis aitavad näha, kui kaugele oled teel eesmärgini jõudnud. Kvartalieesmärkide sõnastamiseks on kaks võimalust.

      Üks variant on keskenduda eesmärgi täitmise ühele konkreetsele eeldusele ning see täita, et siis võtta ette järgmine. Minu näite puhul võiksin kolme kuu jooksul enne töö ettevõtmist analüüsida selleks kuluvat pingutust ja töö mõju. Kui see on kujunenud harjumuseks, siis teen järgmise suure sammu, kehtestades endale näiteks reegli, et ei koolita üle kolme päeva nädalas.

      Alternatiivina saab iga kolme kuu tagant tõmmata ringi eesmärgi täitmise ümber ühtlaselt koomale, tegeldes kõigi selle täitmiseks vajalike tegevustega. Minu näite puhul tuleks sel juhul igal õhtul otsustada, mida teen järgmisel päeval ületöötamisest hoidumiseks, peresuhete parandamiseks ning uute asjade õppimiseks. Ühele inimesele sobib esimene, teisele teine lähenemine.

      Olen märganud, et kõige paremini tuleme asjadega toime juhul, kui seame endale kolme kuu eesmärgi ning seejärel märgime iga kuu lõpuks maha verstapostid. Teisiti väljendudes: lepime endaga kokku, kui kaugele oleme eesmärgi saavutamisel iga kuu lõpuks jõudnud.

      Pärast kuu eesmärgi sõnastamist teen endale selgeks, kui kaugele kavatsen jõuda selle tegevusega järgmise ja ülejärgmise nädala lõpuks. Kui planeerid paar nädalat ette, siis suudad hoida oma plaani küllalt paindliku, et välistele muudatustele kiiresti reageerida.

      Jäänud on veel viimane asi enne tegutsema asumist: pane paika järgmise nädala sammud, mis viivad sind eesmärgile lähemale. Tavaliselt sõnastan järgmise päeva-paari tegevused, et sel moel keskenduda võimalikult palju hetkele. Nendega tegelen iga päev, niipea kui võimalik, kas või natuke.

      Kolm eesmärki

      Tavaliselt ei püüdle päevas rohkem kui kolme eesmärgi poole: üks neist on töine (raamatu kirjutamise hetkel käsikirja lõpetamine), teine eraeluline (olla abikaasale võimalikult palju toeks meie poja kasvatamisel) ning kolmas mind arendav (teha iga päev tervist parandavaid qigong’i harjutusi ja lugeda vähemalt 15 minutit head raamatut).

      Kui leian end olukorrast, kus ma ei saa eesmärgi poole edasi liikuda, sest ootan kellegi teise taga, siis võtan sama valdkonna tähtsuselt järgmise eesmärgi ning tegutsen selle nimel. Nii tuleb praegu ette, et kui raamatu kirjutamises on mõtete kogumise paus, siis valmistun sügiseseks enam kui 200 inimesega avalikuks koolituseks. Kui pere hetkel mu tegutsemist ei vaja, siis tegelen sihikindlalt meie tulevase Vihterpalu elumaja ehitamise ettevalmistusega. Kui igapäevane qigong’i-trenn tehtud ja isu end arendada, siis loen raamatut. Aga mitte kunagi ei liigu ma ühes oma elu valdkonnas, näiteks tööelus, korraga rohkem kui kolme eesmärgi poole, sest vastasel juhul kaotaksin fookuse ning killustaksin end.

      Oma СКАЧАТЬ