Võit madala enesehinnangu üle. Melanie Fennell
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Võit madala enesehinnangu üle - Melanie Fennell страница 4

СКАЧАТЬ kergesti võimaluse endasse kindlustunnet sisendada ja ebakindlus ei takista teda keerulises olukorras edukalt toime tulemast. Kui niisugusel inimesel on elus raskusi, kaldub ta neid nägema kui otseselt lahendamist vajavat probleemi, mitte aga märki sellest, et tema kui isiksusega on midagi väga põhimõtteliselt halvasti. Lisaks raskustest tingitud negatiivsele ettekujutusele iseendast on tal tõenäoliselt ka teisi, positiivsemaid ja konstruktiivsemaid vaatepunkte, mis mõjutavad tema arvamust enesest suurema osa ajast. Ta oskab hästi leida tuge teistelt inimestelt ning palub meelsasti abi. Niisugused inimesed peaksid üsna kerge vaevaga suutma isoleerida need olukorrad, kus nad kogesid kahtlusi eneses. Nad tugevdavad positiivset nägemust endast, mis sisimas niikuinii olemas on, ning õpivad üsna ruttu ohjeldama oma ärevust enne olulist etteastet ja hakkama saama enesekriitiliste mõtetega.

      Skaala teises otsas oleksid inimesed, kes peaaegu pidevalt endas kahtlevad ja ennast põlgavad. Nad ei suuda oma mina kuidagi teisiti, positiivsemalt näha. Asjad lihtsalt on juba kord niiviisi. Enesekriitiliste mõtete tulva vallandamiseks piisab väiksemastki tõukest. Sellisel inimesel on raske olla veendunud oma võimes astuda vastu mis tahes eluprobleemile või saavutada teise inimesega kestvat lähedust. Tema hirmud ja negatiivsed enesekohased veendumused võivad olla piisavalt tugevad, et põhjustada elus laialdast hävitustööd – kasutamata jäetud võimalused, välditud väljakutsed, rikutud suhted, nurjunud rõõmud ja saavutused, lisaks enesevaenulikud ja ennasthävitavad käitumismustrid paljudes olukordades. Kui skaala selles otsas asuvatel inimestel on raskusi, siis selle asemel, et näha neis lahendamist vajavaid probleeme, kalduvad nad nägema probleeme oma tõelise mina keskmena. (“Ma olengi selline”, “Niisugune ma juba kord olen.”) Nii on raske olukorda kõrvalt vaadata, nägemaks asju selge pilguga, või töötada süstemaatiliselt selle nimel, et seda välise abita parandada. Isegi sel juhul võib edu olla vaevaline, sest raske on veenduda muutuste võimalikkuses või jätkata isegi siis, kui asjad paranevad õige aeglaselt.

      Enamik meist asub kusagil kahe äärmuse vahel. Nende inimeste jaoks, kes paiknevad otse vasakus ääres, võib käesolevast raamatust saadav kasu olla kesine, kuigi see võib siiski olla käepäraseks nõuannete allikaks, et juba niigi tugevat enesekindlust ja eneseväärtustamist pisut viimistleda. Nende jaoks, kes langevad skaala paremasse äärde, võib ainult raamatust väheks jääda. See võib aga olla kasulik kognitiiv-käitumisterapeudi juhtimisel toimuva raviprogrammi osana. Kõige rohkem kasu on meie raamatust neil inimestel, kes langevad skaala laialdasse keskossa. Need on inimesed, kelle jaoks madal enesehinnang on küllalt tõsine probleem, et selles suhtes midagi ette võtta, kuid kellel on veel piisavalt liikumisruumi, suutmaks vastu seista oma tavapärasele ettekujutusele iseendast ja otsida alternatiivseid võimalusi.

Kuidas meie raamatut kasutada?

      Võib-olla olete inimene, kes on üldiselt enesekindel, kuid kes kahtleb endas eriti keerulistes olukordades. Võib-olla aga olete inimene, keda piinab enesekriitilisus ja kes vaevu suudab endas midagi head leida. Tõenäolisemalt olete kusagil vahepeal. Ükskõik missugune ka poleks teile spetsiifiliselt omase madala enesehinnangu mõju intensiivsus ja ulatus, meie raamat annab teile juhise teekonnaks enesemõistmise ja enesega leppimise poole. Selle eesmärk on aidata teil mõista põhjusi, miks teie arvamus enesest nii vilets on, aga ka näha, kuidas kasutud mõttestambid ja ennasthävitavad käitumismudelid seda viletsat arvamust tänapäevani toidavad. Te saate teada, kuidas detailset enesevaatlust alusena kasutades viia läbi oma negatiivse enesenägemise parandamiseks mõeldud muudatusi ning kujundada välja uus, leebem, lugupidavam ja heakskiitvam ettekujutus iseendast.

      Te ei peagi uskuma, et see raamat muudab teie elu revolutsiooniliselt ja teeb teist uue inimese. Põhireeglid on:

      • Ole valmis erapooletuteks otsusteks

      • Ole valmis katsetama uute mõtete ja oskustega

      • Ole valmis panustama aega ja vaeva regulaarsesse enesevaatlusse

      Kogu raamatust leiate hulgaliselt võimalusi, kuidas järele mõelda, mismoodi on teil kujunenud halb arvamus iseendast, ja näha, kuidas madal enesehinnang teid igapäevaelus mõjutab. Siin on toodud palju praktilisi harjutusi ja tabeleid märkmete tegemiseks, mis aitavad teil loetut oma isikliku olukorraga kohandada. See, kuidas te täpselt raamatut kasutate, on teie oma asi. Võib-olla otsustate selle kiiresti läbi lehitseda ja valida välja ainult paar käepärast nõuannet. Aga võib-olla otsustate pärast pealkirjade ülevaatamist, et teos on väärt süstemaatilisele läbitöötamisele kuluvat aega ja vaeva. Nii saate hoolikalt jälgida oma reaktsioone olukordades, mis teile muret teevad, ja vahetada välja vanad mõtlemismustrid, ümber kujundada oma tavalise taktika sellistes olukordades hakkamasaamiseks. Te võite hävitada vanad, negatiivsed enesekohased veendumused ja asendada need realistlikumate ning tõhusamatega.

      Kui nii, leiate võib-olla kõige kasulikuma olevat liikuda edasi üks peatükk korraga, sest iga peatükk tutvustab ideid ja oskusi, mis teile edasi lugedes vajalikuks osutuvad. Samuti põhineb iga järgnev peatükk eelmisel. Sel juhul lugege peatükk kõigepealt kiiresti läbi, et saada aimu, millest on jutt. Selle esmatutvumise käigus võite ära märkida lood ja näited, mis tunduvad teie kohta käivat, nii saate hakata kaaluma, kuidas peatükk teile isiklikult sobib – lõppude lõpuks tunnete ju ise ennast kõige paremini. Siis pöörduge tagasi ja lugege peatükk uuesti ja põhjalikult läbi, pöörates tähelepanu üksikasjadele, ning tehke ka vastavaid harjutusi. Ärge asuge järgmise peatüki juurde enne, kui tunnete, et olete kirjeldatud meetodid muutuste tegemiseks korralikult omandanud – see tähendab, te mõistate, mida nad endast kujutavad ja kuidas neid kasutada ja ka tulemused hakkavad vähehaaval ilmnema. Kui tormate edasi liiga kiiresti, riskite sellega, et ei omanda midagi korralikult. Sel juhul ei saa esitatud mõtted avaldada teie ettekujutusele endast mitte mingit märgatavat mõju. See kõik võtab aega just nii palju kui võtab – ja te olete seda aega väärt.

      Kui otsustate tõepoolest raamatu süstemaatiliselt läbi töötada, võtab see aega. Kõige suurem on kasutegur tõenäoliselt siis, kui varute iga päev mingi kindla aja (ütleme 20-30 minutit), et lugeda, mõelda, plaani pidada ja oma märkmeid üle vaadata. Kahtlemata nõuab see pühendumist, eriti kuna raamat palub teil mõnikord mõelda sündmustele ja teemadele, mis võivad teile valusad olla. Aga eriti siis, kui teie kahtlused eneses on kestnud pikka aega, kui nad teid tõsiselt häirivad ning teie tegutsemist piiravad, võib pühendumine end hiljem ära tasuda. Võib juhtuda, et satute ummikusse ega näe, kuidas edasi minna või ei suuda leida oma tavamõtlemisele alternatiivi. Ärge saage enda peale pahaseks ega andke alla – jätke asi mõneks ajaks kõrvale ning tulge selle juurde tagasi hiljem, kui mõtted selgemad ja olete ise rahulikum. Võib-olla leiate hoopis, et parem on raamatut läbi töötada koos sõbraga. Kaks pead on tihti parem kui üks ja teie valupunktid võivad tema omadest erineda. Võib-olla suudate teineteist toetada, julgustada jätkama, nii võite olla kindel, et teie katsed tegutseda uut moodi, pöörata tähelepanu oma mina positiivsetele külgedele ja mõelda loovalt selle üle, kuidas kohelda iseennast nii nagu kedagi, keda me hindame, armastame ja austame, kannavad vilja.

       Hoiatuseks

      See raamat ei pruugi aidata igaüht, kel on madal enesehinnang. Mõnikord raamatust ei piisa. Kõige lihtsam võimalus piinavate mõtete võitmiseks on neist kellegagi rääkida. Sageli piisab armastatud pereliikme või hea sõbraga vestlemisest, et raskusi leevendada ja eluga edasi minna. Mõnikord aga ei aita ka see. Siis tuleb minna kellegi jutule, kes on spetsiaalselt õppinud ahastuses inimesi abistama – olgu see siis arst, nõustaja või psühhoterapeut. Võib juhtuda, et enesehinnangule keskendumine muudab teie enesetunde veel hullemaks, selle asemel, et aidata teil selgelt näha ja konstruktiivselt mõelda, kuidas olukorda parandada. Võib ka olla, et teie negatiivsed enesekohased veendumused ja usk, et need jäävadki püsima, on nii tugevad, et te ei suuda üldse hakata siin toodud ideid ja praktilisi oskusi kasutama. Niisugustel juhtudel teeksite ehk targemini, kui otsiksite professionaalset abi. Eriti kehtib see siis, kui tunnete, et teil tekivad eelkirjeldatud depressiooni tunnused või olete normaalseks eluks liiga närviline või märkate, et kaalute enesehävituslikku tegutsemist. Psühholoogilise СКАЧАТЬ