Hullu munga päevik. Peep Ehasalu
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Hullu munga päevik - Peep Ehasalu страница 9

Название: Hullu munga päevik

Автор: Peep Ehasalu

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 9789985331149

isbn:

СКАЧАТЬ tuua. „Põrand on must ja külm.”

      „Olen süüdi jah!” Nina heitis mulle vihkamist täis pilgu. Mis ma siis nüüd teinud olin? Ei saanud ta ju niimoodi arhiivi külmal põrandal õhtuni istuda.

      „Ma …” jõudsin vaevalt alustada, kui tüdruk püsti kargas, uksest välja kõndis ning ukse selja taga kinni lajatas. Mis oli siin toimunud? Pealtnäha oli Nina terve, ära polnud midagi varastatud. Kas keegi oli vahele tulnud? Tollel mind peaaegu pikali jooksnud mehel oli ninast verd voolanud, kuid mõeldes tema ja Nina kaaluvahele tundus üsna ebatõenäoline, et Nina tema nina verele lõi.

      Tõstsin paberid tagasi lauale ja püüdsin mingitki korda luua. Selline tegevus oli vajalik mõtete kogumiseks. Peaksin ma jälle politsei kutsuma? Nina muidugi oskas juhtunu kohta midagi öelda, kuid teda ei paistnud kusagilt. Otseselt polnud kahju ju suur. Kui olin paberid lauale tagasi korjanud ja arvuti tagasi õigesse asendisse nihutanud, paistis kõik nagu ennegi.

      Oli möödunud mõni minut ja otsustasin enne mitte politseiga tegemist teha, kui Nina tagasi pole. Olin kindel, et tagasi ta tuleb – selline ettearvamatu käitumine on naistel veres. Oma lühikeste armuromaanide – või minu puhul pigem novellide – jooksul olin ära kuulnud nii mõnegi uksepaugatuse, aga tavaliselt tuli see sellest, et ma ei viitsinud nendega mõttetutel teemadel juttu vahutada. Ja nii ma seda alati olin öelnudki. Ja vastuseks kuulnud uksepaugutamist. Hea küll, ausalt öelda oli seda juhtunud vaid korra, kuid see-eest meeldejäävalt. Ma ei lakanud imestamast tolle suhte lõpu üle – ei mingit kahetsust, pigem rahulolu, et mu korter oli jälle vaid minu päralt. Ilmselt olin määratud poissmeeslusele.

      Mu mõttelõnga katkestas Nina vähemalt sama tormakas sisenemine, kui oli olnud väljuminegi. Vaatasin kella. Möödunud oli vaevalt viisteist minutit. Tüdruk oli vahepeal huultele värvi lisanud ja vist ka silmi värvinud – täpselt ma oma prillide tagant ei seletanud.

      „Vabandust!” Nina poetas mulle vaevumärgatava naeratuse, mille ma tänulikult kinni püüdsin. „Nagu näed, oli siin väike intsident.”

      Tüdruk kõndis rahulikult mu lauani ja tõmbas seina äärest omale tooli istumise alla. Siis põrnitses ta hetke mulle otsa ja küsis:

      „Mis siin õigupoolest toimub? Peidad sa midagi?”

      Mu pilk oli ilmselt piisavalt ilmekas – tundus, et Nina adus mu täielikku hämmingut. Midagi sarnast tahtsin mina tema käest küsida, mina olin ju sündmuskohale hilinemisega jõudnud.

      „Mul käis siin kaks külalist, kes olid nõuks võtnud minust info välja peksta, nagu nad ennast väljendasid,” teatas Nina ja vaatas mulle küsivalt otsa. Mina ei teadnud tõepoolest midagi – mida välja peksta?

      „Mida nad tahtsid?” küsisin otse, sest selline mõistukõne hakkas mulle närvidele käima. „Millist infot nad su käest tahtsid?”

      Nina jõudis minus otsusele ja lasi oma pinges õlad lõdvalt alla vajuda. Küllap hakkas uskuma, et mina ei olnud nende meestega kuidagi seotud.

      Nagu selgus, oli ta hommikul tööle tulnuna just jõudnud arhiivi ukse lahti teha, kui selja tagant välja ilmunud mehed ta endi ees sisse lükkasid ja ukse enda taga kinni panid. Jutt oli olnud lühike: mida ta teadis Renne paberitest? Kus need on? Toogu välja, andku ära!

      „Miks nad seda sinu käes küsisid?” katkestasin ma teda. „Ja miks nad siia tulid?”

      „Ja miks sa seda minu käest küsid?” vastas Nina tigedalt küsimusele küsimusega. „Ma ei jõudnud nende käest täpsemalt uurida, mul oli, vaata, muud tegemist.”

      Ta tõusis ja hakkas silmanähtavalt uuesti närvilisemaks muutuma. Ilmselt oli rahustav huulepulk kuluma hakanud.

      „Sa tead, et ma olin abielus,” muutis Nina ühtäkki teemat. Vaatasin teda üllatunult – enne polnud me sellest kunagi rääkinud. See küll huvitas mind, kuid olin liiga uje selle kohta küsima ning tema ei kippunud seda ka eriliselt eksponeerima. Et ta lahutatud oli, seda olin kuulnud juba meie esmakohtumisel. Noogutasin ja lasin tal edasi kõnelda.

      „Mu mees oli must mõned aastad vanem, heast perest ja suhteliselt rikas,” jätkas Nina kaugusse vaadates. Või õigemini vaatas ta seina, sest kaugusi piiras tolmune arhiivisein. „Ma olin noor, loll ja vaimustunud mehe huvist minu tagasihoidliku isiku vastu. Ta pakkus mulle võimalusi, millest ma polnud unistadagi osanud – kallid õhtusöögid parimates restoranides, reisid, kontserdid ja spontaansed autosõidud mööda öiseid tänavaid. Ma käitusin hästi, ei küsinud kunagi midagi, ei nurisenud, olin temast vaimustunud ja … täiesti pime.”

      Nina õlad tundusid mälestuste koorma all taas längu vajuvat, mis sundis mind kaaluma, et ehk peaks teda embama. Pilk tüdruku silmadesse aga kustutas selle mõtte. Vaevalt et praegu oleks mõistlik teda puudutada.

      „Ta leidis minus mugava naise,” ütles ta pärast pausi kibedusega, „ma sobisin ta imidžiga – vaikiv lollpea. Me olime tuttavad kuu aega, siis me abiellusime ja poolteist aastat hiljem lahutasime.”

      Nina jäi vait ja istus uuesti. Kui vaikus hakkas ebamugavalt pikaks venima, küsisin lõpuks, miks ta mulle seda praegu räägib.

      „Miks?” kordas ta mu küsimust. „Aga sellepärast, et need ajukääbused siin all arhiivis käitusid samamoodi nagu mu eks – nad püüdsid mind lüüa. Mu mehel see õnnestus, nendel nüüd enam mitte.”

      Kord rääkima hakanud, oli Ninat võimatu katkestada. Ja ma ei püüdnudki – liig tavatu oli ta lugu. Või vastupidi, tavaline?

      „Ta tüdines minust kiiresti. Kuu pärast pulmi lõi ta mind esimest korda. Purjus peaga, pärast mingit järjekordset pidu. Ma ei tahtnud talle öösel enam konjakit valada. Hommikul mu sinist silma nähes palus ta härdalt vabandust ja lubas, et see enam kunagi ei kordu. Aga see hakkas korduma üha tihemini. Alguses ta pärast löömist veel vabandas, hiljem muutus see rutiiniks. Ma olin nagu hingetu asjake, mida võis puldist juhtida ja soovi mööda rusikaga tööle taguda.”

      Proovisin ta meest endale ette kujutada, kuid mu fantaasia jäi sellise mölaka pildi silme ette manamiseks liiga vaeseks. Tüdruk jätkas oma juttu, nagu oleks tegu olnud kellegi võõra inimese looga.

      „Ma olin enne hea õpilane, lahtise peaga, sain ajalukku sisse ja käisin ülikooli kõrvalt tööl. Pool aastat pärast abiellumist oli ülikool pooleli jäänud, töö unustatud ja mu enesehinnang nullis. Kui mu oma mees mind rohkem ei hinnanud kui poksikotti, siis miks pidin ma seda ise tegema?

      Ma ei teagi, miks tal mind vaja oli. Ise oli ta pidevalt ära, mina pidin aga kodus istuma ja lakke vahtima. Kodu polnud raske korras hoida, kui seal kunagi kedagi polnud. Kui ta õhtuti või poole öö ajal lõpuks saabus, hoidsin juba hirmuga ise eemale – alati leidis ta põhjuse mulle vähemalt lahtise käega korra äiata.”

      Nina nagu märkas alles nüüd mu kohalolekut. Esimest korda sel hommikul pöördus ta minu poole:

      „Sulle pole kindlasti kick-boxing võõras?”

      Noogutasin nõusoleku märgiks. Nime olin vähemalt kuulnud. Nina jätkas sama hingetõmbega:

      „Kui ma olin viimaks ka ta sõprade ees peksa saanud – korra lahtise käega näkku ja siis teiste naerumöirete saatel jalaga selga –, siis otsustasin tagasi teha. Palusin luba hakata aeroobikas käima, iga päev poolteist tundi.” Nina pidas pausi ja pomises siis omaette: „Jumal-jumal, ma pidin luba küsima, et teha midagi muud kui tuim koduspassimine! Ja põhjenduseks kõlbas vaid, et ma temale rohkem meeldiksin. Mu keha …”

СКАЧАТЬ