Жорстоке небо. Максим Кидрук
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Жорстоке небо - Максим Кидрук страница 50

Название: Жорстоке небо

Автор: Максим Кидрук

Издательство:

Жанр: Триллеры

Серия:

isbn: 978-966-14-7843-4,978-966-14-7982-0

isbn:

СКАЧАТЬ обмеженої видимості (низька хмарність, туман, дощ чи сніг) дає змогу вирівняти літак щодо посадкової смуги і безпечно привести його строго до необхідної точки торкання. Вирівнювання літака здійснює автопілот за отриманими від курсо-глісадної системи радіосигналами. Втім, залежно від особливостей аеропорту та можливостей ILS передбачено мінімальну видимість, необхідну для безпечного приземлення. Якщо в разі досягнення певної висоти (яку в авіації називають висотою прийняття рішення, ВПР) командир повітряного судна не встановив візуального контакту з посадковою смугою (не бачить вогнів смуги), посадку скасовують і літак спрямовують на друге коло. Розрізняють 5 категорій точності під час посадки за приладами: І (ВПР складає 60 м), ІІ (ВПР – 30 м), ІІІa (ВПР менше за 30 м, але більше від 15 м), IIIb (ВПР менше за 15 м) та IIIc (без обмежень – посадка за нульової видимості).

      36

      Скорочено від «LANDING GEAR» – шасі (англ.).

      37

      Для прикладу візьмемо злітно-посадкову смугу 04L-22R в аеропорту Париж-Північ. Якщо літак йде на посадку з південного заходу, то кут між напрямком на північ і віссю смуги складе 39°6́; округляємо 39°6́ до 40, ділимо на десять і отримуємо номер смуги – 04. Якщо літак заходить на посадку з північного сходу, то кут між напрямком на північ і віссю смуги буде інший – 219°6́; округляємо до 220, ділимо на десять і отримуємо 22 – номер цієї смуги в тому разі, якщо лайнер наближається до її північно-східного торця.

      Якби смуга в аеропорту Париж-Північ була одна, її позначали б 04–22. Але в Париж-Північ – дві паралельні смуги, через це цифрові позначки для сусідніх торців однакові, а тому до номера додають літеру L або R. Якщо авіалайнер наближається до аеропорту з південного заходу, північніша з двох смуг (верхня на малюнку) буде для пілота лівою (04L), а та, що пролягає південніше, – відповідно, правою (04R). Для лайнерів, що заходять на посадку з північного сходу, – все навпаки: північніша смуга буде правою (22R), а південніша – лівою (22L). Таким чином, аеропорт Париж-Північ має дві злітно-посадкові смуги: 04L-22R (північніша, ближча до терміналів) та 04R-22L (південніша).

      38

      ЗУПИНИСЬ: ПОПЕРЕДУ ЗЛІТНА СМУГА (англ.)

      39

      В описаному аеропорту Париж-Північ висота диспетчерської вишки більша за висоту прийняття рішення (30 м), через що ситуація, коли Ґастон Лем’єр, по суті, не бачить летовища, але при цьому літакам усе ще дозволено приземлятись, є нормальною.

      40

      Глісада – траєкторія польоту літального апарата перед приземленням.

      41

      Перемикач «Take-off/Go around» (англ. «Зліт/Друге коло»), або «TO/GA» – це перемикач на автоматі тяги в кабіні пілотів сучасних пасажирських лайнерів, що має два режими: «Зліт» і «Друге коло». Перший режим використовують під час зльоту, другий – активують перед заходом на посадку. Якщо раптом під час заходу на посадку пілот розуміє, що з певних причин не може здійснити безпечне приземлення, перестановка важелів тяги в положення «TO/GA» забезпечує миттєве збільшення тяги двигунів, деактивацію автопілота (щоб літак припинив спуск по глісаді) і блокування будь-яких команд автомата тяги, котрі призначені для втримування літака в поса СКАЧАТЬ