Соціальний інтелект. Нова наука про людські відносини. Дэниел Гоулман
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Соціальний інтелект. Нова наука про людські відносини - Дэниел Гоулман страница 17

СКАЧАТЬ трохи стаємо як вони.13 Це віртуальне відчуття переживань когось відповідає новому поняттю у філософії розуму: ми розуміємо інших, перекладаючи їхні дії мовою нейронів, що готує нас до тих самих дій і дозволяє почуватися аналогічно.14

      Я розумію вашу дію, коли створюю шаблон у власному мозку. Як пояснює першовідкривач дзеркальних нейронів італійський невролог Джакомо Ріццолатті, ці системи «дають можливість уловлювати думки інших не через понятійне міркування, а через безпосередню імітацію; почуття, а не мислення».15

      Така активація паралельної схеми у двох мізках дозволяє нам умить досягти спільного відчуття того, що важливо в конкретний момент. Це створює невідкладність, відчуття розділення моменту. Неврологи називають такий стан взаємного відображення «емпатичним резонансом», зв’язок між мізками, що формує схему з двох людей через запасний шлях.

      Зовнішні ознаки таких внутрішніх зв’язків деталізував американський психіатр з Женевського університету Деніел Стерн, який десятиліттями систематично спостерігав за матерями з дітьми. Фахівець з розвитку в традиціях Жана Піаже, Стерн також вивчає взаємодії дорослих, як-от між психотерапевтами та їхніми клієнтами чи між закоханими.

      Дослідник доходить висновку, що наша нервова система «створена для уловлення нервовою системою інших, тому ми можемо відчувати інших немов зсередини їхньої шкіри».16 У такі миті ми резонуємо з їхніми відчуттями, а вони з нашими.

      Ми більше не можемо, додає Стерн, «дивитися на наш розум як на незалежний, окремий та ізольований», а мусимо вважати його «проникним», таким, що постійно взаємодіє і поєднаний невидимим зв’язком. На підсвідомому рівні ми ведемо постійний діалог з тим, з ким взаємодіємо, і кожне наше почуття та сам спосіб руху налаштовані на їхній. Принаймні на деякий час наше розумове життя твориться разом, у взаємопов’язаній матриці.

      Налаштування лицьових м’язів гарантує, що емоції, які вирують у нас усередині, будуть показані для зчитування (якщо тільки ми свідомо не пригальмуємо цей процес). А дзеркальні нейрони забезпечують, що в момент, коли хтось побачить вираз емоції на вашому обличчі, ця людина одразу відчує те саме всередині себе. Ось чому наші емоції відчуваємо не лише ми, а й люди довкола – приховано та відкрито.

      Стерн вказує на те, що нейрони імітації готові до роботи щоразу, як ми відчуваємо стан душі іншої людини та резонуємо з її почуттями. Такий зв’язок між мізками змушує тіла рухатись у тандемі, а думки та емоції йти однаковим шляхом. Коли дзеркальні нейрони з’єднують мізки, то створюють мовчазний дует, що відкриває шлях для тонких, але потужних транзакцій.

Перевага щасливого обличчя

      Коли я познайомився з Полом Екманом у 1980-х, він щойно витратив рік на споглядання себе у дзеркалі. Науковець навчався свідомо контролювати кожен з близько двохсот м’язів обличчя. Після цього було дещо героїчне наукове дослідження: Екман застосовував СКАЧАТЬ