Название: Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje
Автор: Steven Kotler
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: О бизнесе популярно
isbn: 978-83-8175-263-3
isbn:
Moje pierwsze spotkanie z Peterem Diamandisem miało miejsce w trakcie konferencji w San Antonio w 2016 roku, podczas której pełnił on funkcję key speakera. Instytucje, takie jak Singularity University, X PRIZE Foundation, a także najbliżsi współpracownicy Petera – m.in. Ray Kurzweil czy Salim Ismail – byli mi już dobrze znani. To jednak wystąpienie w Teksasie stało się dla mnie inspiracją do spojrzenia na technologię w inny sposób. Był to zarazem mój pierwszy kontakt z jedną z wcześniejszych książek Petera: Dostatek. Przyszłość jest lepsza, niż myślisz.
Książka ta zmieniła bardzo wiele w moim podejściu oraz myśleniu o technologii i przyszłości. Przede wszystkim wskazała kierunek i tempo rozwoju technologii podyktowane prawem Moore’a. Po raz pierwszy uświadomiono mi, że to, co dziś jest problemem czy niedostatkiem, w przewidywalnej przyszłości, za sprawą wykładniczego i dynamicznego rozwoju technologii, stanie się dobrem powszechnym i łatwo dostępnym. Inną cenną wskazówką było przesłanie, by w naszej pracy skupiać się na rzeczach ważnych, rzeczach, które rozwiązują istotne, globalne problemy.
Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje to propozycja będąca kontynuacją i swego rodzaju uzupełnieniem poprzedniej książki Petera Diamandisa. Mimo że wydana została blisko dekadę po poprzedniczce, opisane w niej procesy stanowią potwierdzenie wizji opisanych w Dostatku. Wiele z tych wizji stało się naszą codziennością, część z nich wydaje nam się już wręcz naturalna. Autor książki, którą masz okazję trzymać w ręce, nie tylko ukazuje nam rozwój technologii w poszczególnych dziedzinach. On odsłania również możliwości, jakie daje konwergencja kilku technologii, rozwijających się w sposób wykładniczy. Pokazuje, jak w dalszym ciągu – znacząco i szybko – ten rozwój wpływa na nasze życie.
Premiera tej książki w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w styczniu 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem, a następnie nasileniem globalnej pandemii koronawirusa. Mogłoby się wydawać, że tak nieprzewidywalne zdarzenie może zdezaktualizować każdą wizję przyszłości. Tak się jednak nie stało. Zmiany opisane przez Diamandisa obserwujemy każdego dnia, zarówno w kontekście biznesowym, jak i prywatnym. Niezaprzeczalnie jednak wybuch pandemii, a także ograniczenia i dylematy z nią związane przyspieszyły bieg zdarzeń, sprawiając, że opisywana przyszłość następuje w sposób szybszy i bardziej nieunikniony. Pandemia stała się również motorem napędowym współpracy naukowej i przyspieszyła tempo badań do rozmiarów, jakie trudno było nam sobie kiedykolwiek wyobrazić.
Przedmowa
Autorzy tej książki spotkali się w 1999 roku. Steven pracował wówczas nad artykułem na temat organizacji, w której pracował Peter – XPRIZE. Jej celem było przełamanie bariery przestrzeni kosmicznej. Peter pracował natomiast nad, cóż, przełamaniem bariery przestrzeni kosmicznej.
Bardzo szybko przekonaliśmy się, że naszą wspólną pasją są pionierskie technologie oraz stosowanie ich w celu uporania się z pozornie niemożliwymi wyzwaniami. Wspólnota zainteresowań przekształciła się z czasem we wspaniałą przyjaźń i wieloletnie partnerstwo autorskie. Książka Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje jest ich najnowszą odsłoną. Po raz trzeci zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób technologia będzie mogła rozszerzyć granice tego, co możliwe, i przekształcić świat. Jest to także, formalnie rzecz biorąc, trzecia część serii nazwanej The Exponential Mindset Trilogy (Trylogia wykładniczego sposobu myślenia). W jej skład wchodzi ta książka i dwie wcześniejsze – Abundance (Dostatek) i Śmiało! Zapoznanie się z nimi nie jest konieczne, żeby przystąpić do lektury ostatniej części, ale przybliżenie kontekstu będzie pomocne.
Abundance jest książką o tym, w jaki sposób stale przyspieszający rozwój technologii demonetyzuje i demokratyzuje dostęp do pożywienia, wody i energii, powodując, że dzisiaj mamy pod dostatkiem zasobów, których niegdyś nam brakowało, i pozwalając ludziom mierzyć się z niemożliwymi wyzwaniami naszego świata, takimi jak głód, bieda i choroby. W Śmiało! natomiast opowiadamy historię innej niemożliwej rzeczy: jak przedsiębiorcom udało się okiełznać te same technologie i dzięki nim – w rekordowo krótkim czasie – zbudować biznes zdolny zmieniać świat i równocześnie stworzyć praktyczny poradnik dla tych, którzy chcieliby zrobić to samo.
W najnowszej, trzeciej, książce rozwijamy wcześniejsze pomysły i sprawdzamy, co się stanie, gdy niezależnie rozwijające się linie przyspieszających technologii (na przykład sztuczna inteligencja) zbiegną się z innymi niezależnie rozwijającymi się liniami przyspieszających technologii (na przykład z rzeczywistością rozszerzoną). To oczywiste, że sztuczna inteligencja jest potężna. Rzeczywistość rozszerzona również. Jednak dopiero ich konwergencja prowadzi do zasadniczych zmian w sprzedaży konsumenckiej, reklamie, rozrywce i edukacji, żeby wymienić tylko niektóre najważniejsze obszary, w których dokonały się – i nadal dokonują – epokowe przemiany.
W dalszej części książki pokazujemy, że tempo procesów konwergencji nieustannie rośnie. To prowadzi do turbowzrostu zarówno szybkości zmian, które obserwujemy w świecie, jak i ich skali. Podpowiadamy, że najwyższy czas zapiąć pasy, bo czeka nas szalona jazda.
Inspiracją do napisania tej książki były osobiste doświadczenia autorów wyniesione właśnie z tej jazdy – odczute na własnej skórze przyspieszenie tempa zmian w ich własnych przedsięwzięciach i na całym świecie. Diamandis zajmuje się teraz swoim 22. startupem; ostatnio w obszarze opieki zdrowotnej i dążenia do długowieczności. Ta codzienna gorączkowa karuzela w połączeniu z zajmowanymi przez niego stanowiskami kierowniczymi w Singularity University, XPRIZE, Bold Capital Partners i Abundance 360 zapewnia mu codzienną dawkę spostrzeżeń dotyczących konwergencji technologii.
Steven styka się z akceleracją zarówno jako autor – ta książka jest już 6 pozycją, którą poświęcił zagadnieniom związanym z technologią – jak i założyciel oraz dyrektor generalny Centrum Badań nad Przepływem, gdzie skupia się na prowadzeniu badań i metodach osiągania szczytowej wydajności, czyli psychologicznych narzędziach, których my, ludzie, potrzebujemy, by dobrze prosperować w świecie coraz większych zmian.
Jako autorzy chcielibyśmy też powiedzieć, że ta szalona jazda stanowiła dla nas niemałe wyzwanie. Na kolejnych stronach czytelnicy znajdą informacje o najbardziej nowatorskich badaczach i firmach powstałych w oparciu o wyniki ich badań. Utrzymanie tempa nie było jednak łatwe. Na początku 2018 roku, kiedy zaczęliśmy pisanie tej książki, wiele firm było w czołówce innowacyjności. Jednak w chwili ukończenia pracy nad nią, czyli pod koniec roku 2019, zostały one wyprzedzone przez inne firmy. Mówiąc inaczej, choć nazwy są ważne, dzisiaj mogą być inne. Książka jest poświęcona przede wszystkim generalnym procesom konwergencji i ich transformacyjnemu oddziaływaniu na biznes, przemysł i nasze życie.
Nie ulega wątpliwości, że nadchodząca dekada będzie obfitować w przełomowe zmiany i zmieniające nasz świat nowości. Z rozdziału na rozdział coraz bardziej oczywiste stanie się to, że wszystkie znaczące branże na naszej planecie zostaną wkrótce całkowicie przekształcone. Przed przedsiębiorcami, innowatorami, przywódcami, przed wszystkimi, którzy mają dość oleju w głowie СКАЧАТЬ