Голова Якова. Любко Дереш
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Голова Якова - Любко Дереш страница 5

Название: Голова Якова

Автор: Любко Дереш

Издательство:

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 978-966-14-3709-7

isbn:

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      Офіціантка з люб’язністю, властивою цьому закладові, спитала:

      – Будете замовляти ще?

      – Прошу рахунок, – сказав Яків.

      Матвій заходився натискати кнопки на своєму органайзері.

      – Два квитки до Львова на сьогодні, – наказав Матвій в органайзер. Офіціантка вже ступила крок від стола, коли брат вхопив її за руку.

      «О Боже, тільки не це». Знову в брата заскоки. Зараз він скаже, щоб офіціантка покликала адміністратора. Далі він виллє відро гівна на голову адміністратора. Далі він скаже, що офіціантка М. хамить клієнтам і накаже, щоб її звільнили. За кілька днів він перевірить, чи справді офіціантку Машу було звільнено.

      Розмова у наказовому тоні з диспетчером авіакас переросла у крик:

      – Нє, ти скажи, як тебе звати? Я дізнаюся, хто у вас там сидів на прийомі. Ах ти ж хамка! Я тебе знайду і вижену копняком під зад з цієї роботи! Сама стули пельку! – З цими словами брат відрубав зв’язок.

      – Дівчину відпусти, – сказав братові Яків.

      Матвій помітив, що стискає руку офіціантки, і відпустив її.

      – В-ви щось х-хотіли?.. – спитала перелякана офіціантка.

      Тепер уже Яків затулив обличчя руками. «Починається».

      – Хотів вам дати чайові. – Матвій поліз до портмоне, витягнув звідти стос купюр. Взяв із жмені банкнот купюру в сто доларів, передумав і витягнув двадцятку. Вклав офіціантці в долоньку і стиснув долоньку в кулачок.

      – У мене батько помер, – сказав Матвій, зазираючи дівчині в очі. Її ручка знову була в братових лапах. – Машо. Машенько. Скажи мені щось утішне. У мене тільки-но батько помер. Машенько…

      – Можна, я піду? – прошепотіла дівчина.

      Брат, гіпнотизуючи її поглядом, послабив хватку. Офіціантка висмикнула руку і побігла за портьєру.

      – Машенько, – прошепотів він, дивлячись туди, де розтанув її ефірний силует.

      – Ти псих.

      Брат розвернувся до Якова й сказав тихо:

      – Я варяг. Я орієнтуюсь на північ, брате.

      12.

      Тибетці вважають: ти не народжуєшся і не вмираєш. У момент смерті ти, невмирущий, відкриваєш себе для Передвічного Світла, із якого все почалося. Про цю неминучу подію тибетці пишуть так: «Скоро випустиш ти останній подих, і дихання твоє припиниться. Тут побачиш ти Ясне Світло. Немислимий простір стане перед тобою, безмежний, схожий на океан без хвиль під чистим небом».

      Не підготовлений гідним чином, ти не можеш упізнати в Ясному Світлі себе. За якийсь час після невдалих спроб з’єднатися з ним (тибетці називають цей етап «Станом Смертного Часу») ти переживаєш радісні і страшні видіння, після яких черево матері втягує тебе, і так зачинається дитина.

      13.

      Їхній батько був відомою персоною у Львові – дисидентом, що уславився на початку дев’яностих одіозними промовами на мітингах. Як і більшість його друзів, Горах відсидів своє – сім років тюрми і п’ять років таборів за п’ятдесят восьмою статтею КК УРСР – «Антирадянська пропаганда і агітація».

      Їхня мама, відома на цілий СКАЧАТЬ