Етнографічні групи українців Карпат. Гуцули. Коллектив авторов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Етнографічні групи українців Карпат. Гуцули - Коллектив авторов страница 2

СКАЧАТЬ R. Studien zur Etnographie des Ostkarpatthengebietes. Czernowitz, 1902.

      5. Korzeniowski J. O hucułach. Lwów, 1899.

      6. Pol W. Obrazy z życia i natury. Kraków, 1870.

      7. Witwicki S. Rys historyczny o Hucułach. Lwów, 1863.

      8. Zawadzki W. Huculi. Szkic etnograficzny. Kłosy, 1872. № 90.

      Особливості ландшафту

      Гуцульщина розташована в гірській системі східної частини Українських Карпат. З півночі вона межує з Покутським передгір’ям, яке проходить по лінії: Ділятин – долина ріки Ослави – Косів, Кути – Вижниця, яка відзначається дуже складною структурою ландшафту. Над Покутським передгір’ям піднімається (до ріки Прут) гірський хребет Горган, далі він переходить в Покутсько-Карпатську гряду гір, які доходять до державного кордону з Румунією.

      У верхів’ях рік Чорної Тиси і Тересви розташована гірська група Свидовець, яка є продовженням Полонинського хребта. Верхів’я рік Чорної Тиси, Брустянки, Турбату (басейн ріки Тересви) відділяють її на північному заході і на північному сході від Горган. На правому березі ріки Шопурки знаходиться гірський масив Апецка.

      Між витоками Чорної Тиси та Чорного Черемоша, майже в центрі Гуцульщини, розміщений найвищий гірський масив Українських Карпат – Чорногора, північно-західний схил якої розрізаний притоками Чорної Тиси, Лопу-шанки та іншими потічками, а північно-східні схили розрізані численними гірськими потоками, які впадають в Прут та Чорний Черемош, південно-західні схили Чорногори розділені притоками Білої Тиси і частково Чорної Тиси. За Чорногорами на південний схід між ріками Чорний і Білий Черемош тягнуться Гринявські гори, їх продовженням є Лосові гори, віддалені від Гринявських притоками Білого Черемошу та Путили.

      На півдні від ріки Білої Тиси та Чорного Черемошу до кордонів Румунії тягнуться Рахівські та Чивчинські гори. Західна частина Рахівських гір починається на правому березі Тиси і розгалужена на окремі хребти долинами рік Шопурки, Кисви та ін. На півночі ці хребти безпосередньо змикаються з південним краєм Свидовецького масиву. Більш монолітною є частина Рахівських гір, розташована на лівому березі Тиси, яку називають Гуцульськими Альпами. Найвища гора – Мармароський Піп-Іван (1946 м).

      У верхів’ях Чорного та Білого Черемошу знаходиться найнеприступніша частина Українських Карпат – Чивчинські гори, які є гідрографічним басейном Тиси, Прута і Серета.

      Вододільний хребет, який розділяє річкові системи Гуцульщини, басейни рік Пруту і Тиси, характерний тим, що він на хребтах Чорногори різко міняє загальний напрям осьової Карпатської лінії і повертається між верхів’ями рік Білої Тиси та Чорного Черемошу на південь верхів’ями Чивчинських гір до кордону з Румунією.

      На знижених місцях Вододільного хребта, де знаходяться верхів’я річок, проходять шляхи сполучень. На вододілі рік Чорна Тиса і Прут проходить

      Яблунецький перевал (931 м), де, крім шосейної дороги, яка з'єднує Прикарпаття із Закарпаттям, проходить залізнична магістраль Львів – Коломия— Рахів, а через перевал Німчич, що знаходиться на Покутсько-Буковинських СКАЧАТЬ