Название: Художник
Автор: Денис Замрій
Жанр: Историческая литература
isbn: 978-966-14-6264-8,978-966-14-6307-2,978-966-14-6260-0
isbn:
Утім, як щодо нашого героя? Він у ті роки навіть уявити не міг, що одного разу буде присутній на такому обіді і що подібні обіди колись стануть влаштовувати на його честь.
Розділ десятий
Венера
За що вони тепер мене
В палатах вітають,
Царівною називають,
Очей не спускають
З мого цвіту? Дивуються,
Не знають, де діти!
Петербуржці театр шанували і навіть любили. Тим паче, що розваг для культурної публіки тоді було не так уже й багато. Пригадуєте, як в оповіданні Чехова «Смерть чиновника» якийсь дрібний службовець – екзекутор, тобто судовий виконавець, – чхнув на лисину статського генерала? Це свідчить про демократичність театрів того часу. Але певні обмеження, на жаль, усе ж таки існували. Пересічну публіку, звичайно, у гості до Мельпомени не пускали, але будь-яка культурна, освічена людина, обіймаючи хоч незначну посаду, могла вільно піти на, скажімо, «Корневільські дзвони», як це описано в Антона Павловича.
У ті роки в моді здебільшого була російська опера, яка вважалася новаторською, витісняючи класичну італійську. Публіка із задоволенням приймала й патріотичні «Життя за царя» і «Ополчення, або Любов до Батьківщини», проте воліла романтичну «Руслан і Людмила» або комічну «Мельник, чаклун, шахрай і сват». Словом, театр тоді був вельми важливим місцем, справжнім осередком культури. Бували тут і вищі сановники держави, і великі князі, і сам государ імператор. Тому оформлення театру було справою дуже відповідальною.
Нарешті торги Ширяєва завершилися, артільники вдарили по руках і роздали аванси. Спеціальний документ затверджував обов’язки художників:
«1836 року 13 дня червня. Я, що нижче підписався, маляр Василь Ширяєв, дав цю підписку конторі Імператорських театрів у тому, що зобов’язуюся провести живописні роботи у Великому кам’яному театрі, а саме:
перше – зробити розпис на плафоні з двома кутами й арками за конфірмованим від государя імператора малюнком;
друге – у чотирьох бічних ложах, двох царських і двох міністерських;
третє – у двох царських бенуарах;
четверте – у бенуарі директора;
п’яте – на парадних сходах;
шосте – у двох бічних великих залах;
сьоме – на двох маленьких бічних сходах, царських і міністерських;
і восьме – у царській середній ложі;
у всіх вищеназваних місцях зробити розпис на стелях, як буде показано архітектором, з виплатою мені оптом, за всі вищезазначені роботи, п’ятнадцяти тисяч трьохсот карбованців асигнаціями, СКАЧАТЬ