Название: Сторінка з книги
Автор: Наталена Королева
Издательство: OMIKO
Жанр: Зарубежная классика
Серия: Бібліотека української літератури
isbn:
isbn:
Оповідаючи про Тут-Анк-Амона, ніяк не можна поминути його попередника, з яким тісно зв’язана Тут-Анк-Амонова доля. Був це «великий єретик» фараон Ехн-Атон (з грецька звуть його Аменофіс IV-й[13]), що володарював у Єгипті перед Тут-Анк-Амоном, а – може – був навіть його батьком.
Ехн-Атон переняв у спадщину землю Кемі в хвилині найповнішого її розквіту й могутности, але сів на трон 15-літнім юнаком, немічним на сухоти та епілепсію, й накоїв Єгиптові чимало шкоди. Отримавши владу над великою країною, Ехн-Атон мало цікавився справами зовнішніми, а всю свою хворобливу енерґію скерував на боротьбу з існувавшими в тодішньому Єгипті церковними та національними традиціями. Головним же чином, увесь час свого панування присвятив на те, щоб звалити найповажанішого єгиптянами бога – Амона Тебанського.
Чому, власне, поставив собі за мету життя таке завдання Ехн-Атон, видима річ, сьогодня сказати важко. Деякі з істориків бачуть в цій боротьбі ідеалістичне Ехн-Атонове бажання дати Єгиптові замість безлічі ріжних богів, чи може, – в нашому розумінні – патронів, або святих[14] (за тих часів кожна єгипецька провінція, навіть кожне місто мало своїх), єдиного бога Атона, що був символом соняшного диску[15]
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
13
Деякі вчені (напр[иклад], теперішній проф[есор] празького ун[іверси]тету F. Lexa) звуть його
14
У декого з католицьких дослідників повставала ідея про анальоґію між христіянськими святими та богами поганського світу. Ця інтересна думка, однак, не спинила на собі уваги давновічних істориків. Але це питання – окрема тема.
15