.
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу - страница 11

Название:

Автор:

Издательство:

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ suvikõrvitsast, kartulist, bataadist, hirsist ja meest –, jääb su maks ajapikku nälga ja sina hakkad kiiremini vananema. Kui sööd süsivesikuid ja nendega kaasneb alati rasv – mõtle ahjukartulitele hapukoore ja peekoniga, banaanidele jäätise ja vahukoorega või koguni toitudele, mida oleme harjunud pidama tervislikuks, näiteks jogurt puuviljade ja müsliga, salat grillkanaga, kõvaks keedetud muna ja täisterasai või kalkuniliha, lehtsalati ja majoneesiga võileib –, ei pruugi maks siiski piisavalt palju glükoosi kätte saada. Kuna maks peab kaitsma kõhunääret toidust saadud rasva eest, ei saa elund kätte piisavalt palju väärtuslikku glükoosi ja tekib pidev näriv näljatunne, mis ei kao, ükskõik kui palju sa sööd. (Räägin sellest lähemalt kolmeteistkümnendas peatükis „Mõistatuslik nälg“.) Maks ei saa kunagi korralikult puhata, kui sööd ainult suure rasvasisaldusega toitu, väldid süsivesikuid või su menüüs on süsivesikud alati koos rasvaga. Elund ei puhka end kunagi päriselt välja. Kujutle, et võtad reede vabaks ja arvad, et saad pikal nädalavahetusel rahulikult puhata, ent oled esmaspäeval siiski väsinud. On seda sinuga kunagi juhtunud? Just nii tunneb end su maks, kui rasv pidevalt glükoosi blokeerib.

      Kui annad maksale seda, mida elund vajab, toetab see sind kogu hingest. Kui saad tervislikust toidust piisaval hulgal kergesti omastatavat glükoosi ja maksa glükogeenivarud on küllaldased, annab maks sulle energiat, aeglustab vananemist ja aitab sind kaitsta haiguste eest. See kohandub vastu vaidlemata kiiresti su vajadustega ning nagu järgmises peatükis näeme, võib maks olla maailma parim ainete muundaja ja ravimikapp.

      NELJAS PEATÜKK

      Sinu ravitoimega maks

      Vitamiinide ja mineraalainete ladu

      Arst, kes teatab, et sul on teatud vitamiinide ja mineraalainete vaegus, peaks tegelikult ütlema: „Su maksal on probleeme.“ Maks peab glükoosi talletamise kõrval endasse koguma ka kõiki vitamiine, mineraalaineid ja muid toitaineid. Isegi kui sa ei saa parajasti toidust piisavalt teatud toitaineid, saab keha kasutada maksa kogutud varusid. D-, B12- või muude vitamiinide või mineraalainete vaegus tähendab seda, et maks aitas sind mõnda aega hädast välja, ent selle kogutud varud hakkavad nüüd ammenduma.

      Maksa toitainete ladustamise võime on vaimustav ja süsteem keerukas: elund kannab kogutud ained tähtsuse järgi kataloogi nii, et kõige vajalikumad ained oleksid kohe käepärast võtta. Väga heas vormis maks on justkui ravimikapp, mis on täis kasulikke toitaineid.

      Maksas ladustatakse peamiselt toitaineid, mille magu ja sooled on seedimise käigus lõhustanud aineteks, mida kehal on lihtne omastada. See on algfaas, kivilahmakad, millest pead üle astuma teel mäe juurde, mille otsa üritad ronida. Maos toimub biokeemiline muundamine, mis on palju peenem protsess, kui tänapäeva meditsiiniteadlased arvavad. Kemikaalist A ei tehta lihtsalt ainet B; protsessi käigus võetakse hoopis mingi toitaine ja muudetakse seda olenevalt keha vajadusest. Aine äratatakse justkui ellu. Seda täiustatakse nii, et maks saaks toitaine verest kerge vaevaga kätte. Seejärel muudetakse ainet taas. Seekord teeb seda maks. Keemiline protsess, mille käigus toitaineid muudetakse, on justkui ristimine. Meid elus hoidvaid toitaineid valmistatakse niiviisi ette ristiretkeks. Neile antakse kaitsekilp ja raudrüü, mida maks toodab teatud tervistavatest puuviljadest saadud antioksüdantidest. Maks ümbritseb imelise ristimistalituse ajal toitained keemilise ühendiga, tänu millele neid ei hävita teel toksiinid ega takista vereringes olev ülemäärane rasv.

      Toitained on viimaks valmis ja maks võib need vereringesse paisata. Veri kannab kergesti omastatavad toitained siseelunditesse ja kogu keha kudedesse. Võtmesõna on „kättetoimetamine“. Mõtle pühadeaegsele kingituste tegemisele. Kui saadad pakkimata kingi lahtiselt teele, ei jõua see ilmselt tervena sihtkohta, ent kui pakid kingituse ära, seod kena paelaga kinni, mähid mullikilesse, paned tugevasse karpi, tõmbad karbi teibiga kinni ja kirjutad hoolikalt aadressi peale, on pakk reisiks valmis. Kui kirjutad veel peale „Õrn saadetis“, käivad kullerid pakiga veelgi ettevaatlikumalt ümber ja toimetavad selle tervena sihtkohta.

      Varuplaan

      Harilikult talletatakse täiustatud toitaineid maksas, mis need siis vajaduse järgi kehasse laiali saadab. Mõnikord on su kõht stressis, sooleseinu on pikka aega kahjustanud streptokokk, mao vähese soolhappesisalduse tõttu tõusevad halvad happed üles ja tekib happerefluks või on viirused, muud haigusetekitajad ja neid toitvad toiduained tekitanud soolepõletiku. Sel juhul ei suuda sooled omastada, muuta ega laiali kanda elutähtsaid toitaineid ning maks peab töö üle võtma. Selleks, et sind elus hoida, toetub maks liiga tugevasti oma toitainete muundamise meetodile – metülatsioonile.

      Näiteks, niudesool, peensoole osa, peaks talletama erilisi probiootikume (toortoidust saadavaid mikroorganisme, mida meditsiiniteadlased veel ei tunne), mis sünteesivad B12-vitamiini ja muundavad muudest allikatest saadud B12 kergemini omastatavateks vormideks. Kui niudesool on väsinud, muundab vitamiine sinu maks. See võtab üle töö, mida soolestik enam teha ei suuda, ning hoiab sind elujõulise ja tervena.

      Isegi kui su soolestik on suures hädas, teeb maks nii head tööd, et sa ei märkagi ärritunud soole sündroomi, peensoole bakteriaalset ülekasvu, pärmseene vohamist või gaase ning nendele ei mõtle ka arstid, kuna maks varjab head tööd tehes haigusnähte. Kui maks on ülekoormatud ning muutub seetõttu loiuks ega suuda enam tõhusalt töötada, hakkab seedeprobleem või toitainevaegus välja paistma.

      Kuna meid ei õpetata maksa eest hoolitsema, koormame elundit sageli rohkem kui magu või soolestikku. See tähendab, et hetkeks, mil su soolestik ei suuda enam tõhusalt toitaineid muundada, on maks ilmselt juba nõrk ja loid. Kuigi maks võib endiselt töötada dublandina, on see raskustes. Elund ei suuda tõhusalt toitaineid omastada, muundada ega laiali saata ning kui see veelgi nõrgemaks jääb, selgub arsti juures, et sul on mõne toitaine nappus. Loid maks võib ühtlasi toksiinidest ummistuda ning neid kehasse tagasi saatma hakata. See nõrgestab seedeelundeid, mis hakkavad veelgi enam lootma maksa toitainete muundamise võimele – nõiaring. Kui paljudesse nõiaringidesse oled sa elu jooksul sattunud? Võib-olla sai nõiaring sõprus- või armusuhtest või emotsionaalsest konfliktist. Laps, kes ehitab vihmasaju ajal mudast tammi, avastab, et element, mida on vaja tammi ehitamiseks – vihm – ühtlasi lõhub ehitist, kuna vesi lõhub selle ja järele jääb taas vaid hunnik pori. Toitainete muundamisega on sama lugu: kui inimesel on seedehäired, mis võivad olla tingitud kahjustatud maksast, paraneb ta aeglasemalt, kuna maks, mis pole tippvormis, nõrgestab soolestikku, ja vastupidi.

      Kõik, mida me vajame

      Toitainete muundamine pole ainus põhjus, miks tugev maks on terve soolestiku alus. Oluline on ka kasulike ainete talletamine. Mida rohkem on maksa nii-öelda laoruumides mürke, mille maks on endasse tõmmanud selleks, et sinu elu päästa, seda vähem on elundis ruumi vitamiinide ja mineraalainete jaoks. Maks peab otsustama, kas hoida kahjulikke jäätmeid kinni ja kaitsta niiviisi keha või lasta mürgid välja ning talletada rohkem vitamiine, mineraalaineid ja muud kasulikku kraami, mis aitab parandada soolestikku ja ülejäänud keha. Toitainete säilitamine on kahtlemata oluline, ent sinu päästmine toksiinide käest on siiski tähtsam. Räägin maksa sellest väga olulisest ülesandest lähemalt järgmises peatükis.

      See dilemma on järjekordne põhjus, miks peame kindlasti maksa eest hoolitsema. Maksa toetades ei pane me elundit võimatu valiku ette. Kui aitame maksa puhastada pahategijaist (mürkainetest ja haigusetekitajatest) ning kaitseme teda lurjuste eest, keda on võimalik vältida, saab maks meid tõhusalt toetada toitaineid varudes ja jääkaineid eraldades. Maks saab kätte kõik, mida vajab, ning see tähendab, et meiegi saame kõike, mida vajame.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

СКАЧАТЬ