Название: Meditsiinimeediumi maksaravi
Автор: Anthony William
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Здоровье
isbn: 9789916111314
isbn:
Kui oled väsinud, muserdatud ja tunned end mõnikord väga üksikuna, kui veeretad päevi loiult õhtusse, kui oled nurka surutud, pea meeles, et maks on sinu poolt, oodates truult ja kannatlikult hetke, mil sa elundi tõelist väärtust mõistma hakkad. Õpid maksa ja selle jõudu tundma paremini, kui oleksid eales osanud arvata.
Asume teele. On aeg kaldast eemalduda ja vaadata sügavale endasse, et õpiksime paremini mõistma elu olemust. On aeg heldele elundile võlg tasuda. On aeg maks päästa, et see saaks sinu päästa.
TEINE PEATÜKK
Sinu adaptogeenne maks
Rasva töötlemine ja kõhunäärme kaitsmine
Maks on ainus elund sinu kehas, mis on tõeliselt adaptogeenne. Aju kohanemisvõime on samuti hämmastav teatud olukordades, kui vaim, keha, hing ja keskkond on sobivad ning teevad koostööd, ent maksa seisukohast pole tähtis, kes või kus sa oled – kui hoolitsed maksa eest hästi, kohaneb see kõikide olukordadega.
Oled sa kunagi suhelnud inimesega, kellele pole kuidagiviisi suutnud mõnd asja selgeks teha? Asi on selles, et inimese aju ei suuda kohaneda teatud olukordadega. Seetõttu jälgibki ülemus uut töötajat, et näha, millised tööülesanded talle sobivad ja millised mitte, ning hakkab talle sageli andma rohkem teatud tüüpi ülesandeid. Peame aju väga kohanemisvõimeliseks, ent tõsisasi on see, et tuleb siiski üsna palju vaeva näha, et aju kohaneks, ning mõne inimese aju kohaneb kergemini kui teise oma. Seetõttu kuulemegi ütlust „Tao see endale pähe!“.
Maks on kohanemisvõimelisem. See kohaneb jalapealt ja õigel ajal nii kiiresti, et sa ei pruugi seda märgatagi. Maks täidab väga kiiresti paljusid erisuguseid tööülesandeid ega esita liigseid küsimusi. Uuele tööle läinud inimene kohaneb mitu nädalat, esitab sadu küsimusi ja satub pidevalt raskustesse ajal, mil tema aju uute oludega harjub. Pelgalt uue hommikuse marsruudiga kohanemiseks võib kuluda mitu kuud. Maks on teistsugune. Keegi ei pea sinu peale karjuma: „Tao see endale maksa!“
Kui sa oma maksa tõhusalt toetad, aitab elund sind probleemideta igasugustes olukordades. Kui sul hakkab külm, genereerib maks soojust; kui sul hakkab palav, tõmbab maks soojuse endasse ja jahutab sind. Kui jooksed maratoni, päästab maks valla kõik glükoosivarud, mille toel jõuad finišisse. Kui jood liiga palju vett ja lahjendad verd, imab maks ülemäärase vee endasse nagu käsn. Kui hingad sisse sigaretisuitsu, püüab maks verest kinni kahjulikud kemikaalid. Kui sööd ära kolmsada viiskümmend grammi veiseliha, hunniku friikartuleid ja mitu tükki šokolaadikooki, töötleb ja lõhustab maks oomega-6-rasvhappeid ja transrasvhappeid, et sind kaitsta. Kui ujud ookeanis ja suur laine hakkab sind ootamatult kaldast eemale tirima või mõõnavesi haarab su kaasa ega lase lahti, vabastab maks adrenaliini, mis annab üleinimliku jõu ja aitab sul veest välja rabeleda.
Maks on pealegi mälukeskus. Maks on justkui kolmas aju kilpnäärme, su keha teise aju kõrval. See on mäluelund, mille võimsus on võrreldav aju omaga. Kui käid iga kuu esimesel reedel sõpradega väljas ning premeerid end kokteilide, kanatiibade ja tiramisuga, jätab maks pidupäeva meelde ja valmistub selleks. Kui sööd igal nädalavahetusel pitsat, teab maks ka seda. Kui su söömisharjumused tunduvat olevat ettearvamatud, jälgib maks siiski su käitumist. Maksal on parem mälu kui sul endal. Sulle võib tunduda, et käitud täiesti ettearvamatult – näiteks sööd endale aru andmata piraka peekoni-juustuburgeri aasta esimesel tõeliselt külmal päeval või viid pere buffet-restorani päeval, mil sulle tagastatakse enam makstud tulumaks –, ent su maks on tõenäoliselt need seaduspärasused aastate jooksul mällu salvestanud. Meditsiinitöötajad ja teadlased pole maksa mäluga endiselt kursis. Sa ei saa oma maksa petta ega üle kavaldada. Maksal on parem mälu kui sinul. Su maksa mälu ei ole nagu aju mälu, mis võib sind sageli petta. (Oled kindel, et sa auto siia parkisid, Tom? Vahest parkisid hoopis sinna?) Maksa mälu ei peta ega vea sind kunagi alt. Võib-olla maitsesid viis aastat tagasi toitu, mida sa enda arvates pole kunagi proovinud. Su maks mäletab seda. Kui toiduvalik on tõepoolest enneolematu – ehk sööd esimest korda elus hommikuks peekoni-juustuburgerit –, on adaptogeenne maks valmis silmapilkselt reageerima. Maks jätab uue ootamatu hommikueine meelde ja kasutab salvestatud teavet järgmine kord, kui sa elundit selle hommikusöögiga üllatad, ükskõik kui pika aja pärast sa seda teed.
Rasva töötlemine
Hea rasv, halb rasv, vähese rasvasisaldusega, rasvavaba, küllastunud rasv, küllastumata rasv, transrasv, oomegarasvhapped – infot on nii palju, et igaühel hakkaks pea ringi käima. Me teame, et rasv on üks tähtsamaid tervisega seotud teemasid, ent kuidas peaksime üksteisele vastukäivate teooriate ja nõuannete hulgast välja sõeluma need, mis sulle ja su perele tõepoolest head teevad? Meenutades lugematuid tervisetrende, mis on inimesi läbi aegade mitmel moel eksitanud, kas peaksime uskuma, et ideed, mis on täna populaarsed, on tõepoolest tõesed? Moesuundadele toetudes ei leia me iialgi usaldusväärseid vastuseid, kuna trendid võivad juba homme ja ülehomme üha uuesti ja uuesti muutuda.
Kui tahame teha õigeid otsuseid, peame astuma kindlale pinnale ja uurima, kuidas meie keha rasva töötleb ja mida see tähendab maksa jaoks. Maks töötleb peaaegu kõike, mis su kehasse satub, ja rasva töötlemine on elundi üks põhiülesanne. Alati, kui sööd rasva, eritab maks sappi, mis lõhustab rasva, et keha saaks selle omastada.
Protsess on keerukam, kui esmapilgul tundub. Toidust ja selle rasvasisaldusest sõltub see, kui suures koguses ja millise koostisega sappi keha vajab. Maks peab seega mälule ja kohanemisvõimele toetudes kehasse sattunud rasvale reageerima iga kord, kui sa midagi sööd. Pea meeles, et sapikoguse suurenemine on korraks hea, ent seda ei tohiks juhtuda pidevalt, kuna see nõrgestab maksa, mida kiusavad juba muud pahategijad: toksiinid, mürgid ja haigusetekitajad. Su maksa häireolukorrad võib ohu suuruse järgi jaotada järgmistesse kategooriatesse.
Roheline ohutase: selline olukord tekib siis, kui rasva osakaal menüüs on viisteist protsenti või vähem ning rasva saadakse tervislikest toiduainetest, nagu näiteks avokaadod, pähklid, seemned, oliivid, mõned õlid (oliivi-, kookos- ja kanepiõli), kookospähkli viljaliha, kookospiim, mõned kalaliigid, ulukiliha ja töötlemata piimatooted. (Võib-olla oled mu teistest raamatutest lugenud, et piimatooted toidavad viirusi, ent maks lõhustab mõnda tüüpi piimatooteid siiski tõhusalt.) Roheline ohutase tähendab ühtlasi seda, et inimene sööb ohtralt puu- ja köögivilju, kartuleid, lehtköögivilju, suvikõrvitsat ning kui soovib, ka hirssi ja kaunvilju. Sellise režiimi korral toodab maks vajaliku koguse sobiva koostisega sappi tavapärase töö käigus, mitte paanika- ja stressiseisundis.
Kollane ohutase: rasva osakaal menüüs on viisteist protsenti või väiksem, ent osa rasvast saadakse pisut kahjulikumatest toiduainetest, millest räägin kolmekümne kuuendas peatükis „Maksakahjustajad“. Maks on kerges häireseisukorras ja suurendab sapi tootmist kuni viie protsendi võrra ning muudab samas ka sapi koostist. Keha vajab nimelt happelisemat sapisegu, mis sisaldab tavalisest rohkem naatriumi, aminohappeid ja ensüüme. Maks toodab niiviisi rasvaärastit, millest meditsiiniringkondades teadlikud ei olda.
Oranž ohutase: rasva osakaal menüüs on viisteist kuni kolmkümmend protsenti ja rasv saadakse rohelise ohutaseme juures mainitud tervislikest toiduainetest. Maks tõstab pisut ohutaset, kuna mõistab, et niisugune rasvakogus ei ole tervisele kasulik. Sapikogust suurendatakse kuni kümne protsendi võrra, sest maks üritab kaitsta kõhunääret СКАЧАТЬ