Название: Україна, 1918: Хроніка
Автор: Владлен Мараев
Издательство: OMIKO
Жанр: История
Серия: Великий науковий проект
isbn: 978-966-03-8924-3
isbn:
Після оголошення результатів голосування М. Грушевський проголосив: «Четвертий Універсал Центральної Ради принято. Україну проголошено самостійною і незалежною Народньою Республікою». Присутні заспівали гімн «Ще не вмерла Україна». Далі відбулися виступи голови уряду В. Винниченка і представників партійних фракцій.
Таким чином, IV Універсал став історичним документом, який вперше у XX столітті проголосив Україну самостійною, суверенною державою. Було заявлено незмінність курсу на скликання Українських Установчих зборів, укладення мирного договору з Центральними державами, здійснення земельної реформи в інтересах селянства, переведення промисловості з «військових рейок» на мирне виробництво, одержавлення торговельної і банківської сфер, забезпечення постраждалих від війни. Задекларовано прагнення до налагодження партнерських відносин із усіма сусідніми державами. Громадян УНР закликано до збройної боротьби з більшовицькими агресорами.
Водночас, ідеали соціальної революції настільки домінували серед переважної більшості політиків УНР, що навіть в умовах війни з більшовиками вони задекларували такі плани на майбутнє, як заміна регулярних збройних сил на народну міліцію.
Та й власне незалежність УНР ще не сприймалася як доконаний факт. Укладачі Універсалу сподівалися, що більшовицький уряд не зможе надовго втриматися при владі, федеративна демократична Російська республіка все-таки буде створена, а Українські Установчі збори вирішать справу щодо приєднання (або неприєднання) УНР до цієї держави. Проте, оскільки Українські Установчі збори так ніколи й не зібралися, постанова Четвертого Універсалу про незалежність України перегляду не зазнала.
Маловідомий факт: 24 січня 1919 року Рада народних міністрів УНР ухвалила закон про встановлення щорічного святкування 22 січня Дня Самостійності України – на честь роковин ухвалення Четвертого Універсалу. До першої річниці самостійності приурочили й об’єднання УНР і ЗУНР (Акт Злуки), завдяки чому 22 січня святкуємо також День Соборності України.
Бій під Крутами
30 (за іншими даними – 29) січня поблизу залізничної станції Крути на Чернігівщині відбувся бій між військами Української Народної Республіки та більшовиками.
Цій події випало стати найбільш відомим боєм не тільки українсько-більшовицької війни, але й всієї Української революції 1917–1921 років. Цей бій – символ героїчної боротьби за незалежність України, приклад жертовного подвигу української молоді та юнацтва. Водночас, бій під Крутами до сьогодні залишається однією з найбільш міфологізованих подій в історії України. Серцевиною цього міфу є легенда про 300 студентів і гімназистів, які дали бій кількатисячному більшовицькому війську, і майже всі СКАЧАТЬ