Консуело. Жорж Санд
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Консуело - Жорж Санд страница 93

Название: Консуело

Автор: Жорж Санд

Издательство:

Жанр: Зарубежная классика

Серия:

isbn: 978-966-03-4908-7

isbn:

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      …немов Паріс, що присуджує яблуко… – Троянський царевич Паріс мусив вирішити, кому із трьох богинь – Гері, Афіні чи Афродіті – віддати яблуко з написом «найпрекраснішій». Паріс оддав його Афродіті.

      10

      «Salve, Regina» – твір для голосу, скрипкового квартету та органу. Написано на слова католицького гімну на честь Діви Марії.

      11

      …Перґолезе (Перґолезі) Джованні Баттіста (1710—1736) – видатний композитор неаполітанської оперної школи, один із авторів опери-буфу («Служниця-пані», 1733). Із творів церковної музики, написаних Перґолезе, найбільш відомий «Stabat mater».

      12

      … Скарлатті Алессандро (1659—1725) – один із основоположників неаполітанської школи, який створив зразки серйозної опери (опери-серіа). Писав також ораторії, меси, кантати.

      13

      Добре, синьйоре професоре (лат.).

      14

      Мендіканті («жебрущі») – чернечі ордени (францисканці, домініканці, кармеліти та ін.), члени яких зобов'язувалися жити милостинею.

      15

      Порпора Нікколо (1686—1766) – композитор, капельмейстер і видатний вокальний педагог. Працював у Неаполі, Венеції, Відні, Дрездені, Лондоні. У «Консуело» відображено епізоди біографії композитора, які відносяться до 1740—1750-х pp.: викладання музики у Венеції, потому перебування у Відні та знайомство з юним Гайдном. У романі йдеться, за словами Жорж Санд, про смугу життя Порпори, майже невідому його біографам.

      16

      …однієї з тих шкіл… – В Італії перші музичні школи відкрилися при духовно-добродійних установах і являли собою сирітські будинки; італійське слово «conservatorio» спершу означало «притулок», «притулок для бідних». У Венеції музичні училища відкривалися при лікарнях і називалися «ospedale». Так у XVI ст. з'явилися Ospedale del Mendicanti, Ospedale degli Incurabili, Ospedale della Pietá.

      17

      …як сказав Жан-Жак Руссо… – У Франції Руссо був відомий не лише як письменник, але і як композитор та теоретик музики. Руссо жив у Венеції в 1743—1744 pp. і описав свої враження про місто в 7-й (а не в 8-й) книзі «Сповіді». Ці сторінки Руссо Жорж Санд згадує і в інших творах («Роза і Бланш», «Ускок»).

      18

      …вона належала до нащадків Ізмаїла… – Син Авраама та його єгипетської служниці Агарі Ізмаїл вважається родоначальником арабів.

      19

      …власник театру Сан-Самуеле. – У 7-й книзі «Сповіді» у числі своїх венеціанських знайомих Руссо називає володаря театру сенатора Дзустіньяні, але не може згадати, який із театрів йому належав – Сен-Лука чи Сан-Самуеле.

      20

      Аллеґрі Ґреґоріо (бл. 1582—1652) – композитор і півчий Сікстинської капели, автор знаменитого церковного піснеспіву «Мізерере».

      21

      Палестріна Джованні П'єрлуїджі (бл. 1525—1594) – видатний композитор, один із реформаторів хорової музики.

      22

      Альбіноні Томмазо (1671—1750) – відомий венеціанський композитор.

      23

      Аполліні Сальваторе (дати народження та смерті невідомі) СКАЧАТЬ