Пригоди бравого вояка Швейка. Ярослав Гашек
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Пригоди бравого вояка Швейка - Ярослав Гашек страница 84

Название: Пригоди бравого вояка Швейка

Автор: Ярослав Гашек

Издательство:

Жанр: Юмористическая проза

Серия:

isbn: 966-03-1850-2

isbn:

СКАЧАТЬ в протилежних кінцях Праги.

      115

      Найдешевші сигарети.

      116

      …національний соціаліст – член чеської радикальної партії, яку в 1898 р. заснував Й. В. Клофач (1868—1942) – міністр оборони Чехословаччини (1918—1920). Метою її створення були соціальні реформи і зближення всіх верств населення на національному ґрунті. До неї входили, переважно, робітники, дрібні підприємці, державні службовці та вчителі. Її членом (з 1922 р.) був Е. Бенеш – президент Чехословаччини (1935—1948). Головними засадами політики партії на початку її існування був антимілітаризм і чеський національний радикалізм. З фашизмом нічого спільного не має.

      Після початку Першої світової війни членів партії було піддано репресіям (деяких навіть страчено), а самого Клофача заарештовано. Так що запитання конвоїра Швейка було цілком обґрунтованим.

      117

      «Куклік» – празька пивниця.

      118

      сокіл – член відомої чеської гімнастичної організації «Сокіл», засн. в 1862 р. М. Тиршом. Її осередки існували по всій Австро-Угорщині, зокрема і в Галичині.

      119

      …яких не пускають в «репрезентяк» – розм. назва «Репрезентаційного Дому» – («Палац для урочистих зустрічей і репрезентаційних концертів»). Первісна назва «Празький Репрезентаційний Дім». В народі його дотепно називали скорочено «ПРД», що по-чеськи звучить не дуже пристойно. Тому згодом цей будинок перейменували на «Obecnù Dím» («Громадський дім»).

      120

      «За Драшнера пана пригодонька сталась» – Драшнер Ладіслав – начальник 4-го департаменту празького управління поліції (відділення гром. порядку – скор. «четвірка»; аналог сучасної «поліції моралі»). На фотографії дійсно виглядає суворим і невблаганним.

      121

      …нахил до епікурейства – система поглядів давньогрецького філософа Епікура (341—270 рр. до н. е.), яка в повсякденній уяві асоціюється з потягом до земних насолод життя.

      122

      «шлапак» – чеський народний танець.

      123

      Гостре, гнійничкове запалення клітчатки, що виникає внаслідок пошкодження шкіри.

      124

      Цей засіб потрапити в лікарню був цілком випробуваний. Але сморід гасу залишається в пухлині і зраджує. Бензин кращий, бо швидше випаровується. Пізніше впорскували ефір з бензином, а ще пізніше досягли інших удосконалень. (прим. автора)

      125

      Насмілюсь… доповісти… пане фельдкурате… один… пакет… і одного солдата доставлено (нім.).

      126

      …але до «Шугів» я не піду… – «Шуги» – ресторан у Празі.

      127

      Господь з вами і з духом твоїм. Господь з вами (латин.).

      128

      Пані, дайте мені перший клас… – П’яний фельдкурат уявляє, що розмовляє зі служницею в платному туалеті.

      129

      Пробачте, любий друже, ви дурень! СКАЧАТЬ