Maa, kus puudel ei ole varju. Katrina Kalda
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Maa, kus puudel ei ole varju - Katrina Kalda страница 5

Название: Maa, kus puudel ei ole varju

Автор: Katrina Kalda

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Контркультура

Серия:

isbn: 9789985342886

isbn:

СКАЧАТЬ asetatud kihte, et ilmneda meile sellisena, nagu ta on, oma petlikus lihtsuses.”

      Kuulasin sind aja lehttaignapirukat kihtideks lahutamas ja armastasin sind selle pärast, et sa mõistsid kevadise õiteilu haprust, et sa oskasid näha valevas kirsipuus kroonlehtede tulevast lund ja auahnelt säravrohelisi pisikesi vilju, mis kinnituvad okstele nii peenikeste vartega, et nende hukutamiseks piisab õrnemastki rahest. Mäletan esimest korda, mil me kohtusime; mil me tõepoolest kohtusime ja nägime teineteist nii, nagu harva teist inimolendit nähakse. Usun, et ka sina nägid mind, tõesti nägid mind tol päeval. Ühel hetkel vallutas meie kahe vahel tekkinud kontakt kogu ruumi, siis sa pöördusid, võtsid oma endise hoiaku ja kontakt lagunes. Tol päeval oli sul juhatada üks keeruline koosolek.

      Ma mäletan järgnenud päevade heljuvat aega. Üks osa minust teadis, teine keeldus sellest teadmisest; üks tahtis loota, teine keeldus igasugusest lootusest. Ma töötasin oma kabinetis ühest erakogust pärinevate partituuride kirjeldamise ja liigitamise kallal. Pidin otsustama, millised neist sügavamat huvi ei paku ja millised võiks kaasata raamatukogu fondidesse. Mu käed sõelusid partituure, kuid mõtted ei püsinud asja juures. Päevad järgnesid üksteisele äikese-eelses õhkkonnas, mis võis tipneda piksenoolte ja kõuekõminaga või klaaruda ootamatus päikesepaistes. Olin kõhevil. Justkui minu kartuste toitmiseks hakkasid kõik sinust rääkima: sa olid abielus, sul oli seelikuküti maine. Tajusin salaviha, mis nende juttudega kaasas käis, kadedust meeste poolt, kättemaksuhimu naiste poolt. Mõned jutustasid jõledusi nagu see, et sa olevat impotent ja et sellepärast olevatki sul tarvis end naiste, liigagi paljude naiste silmis võluvana tunda. Jah, sinu kohta liikusid ka sellised jutud. Kuid ma ei suutnud sind neis sõnades ära tunda, sest olin sind näinud nii, nagu nemad iial ei olnud, ning nende jutud ei puudutanud seda meest, kes oli toona minu ees seisnud. Ning siis oli too õhtu, mil sa tulid minu juurde saali, mil elekter ära läks ja aeg oma trajektoorilt lahkus. Aja taevakeha hakkas tiirlema tähe ümber, mida keegi ei olnud veel avastanud.

      Tõmban lõuaotsa salli varju. Ilm on külm, ühe pilvelõhkuja külge kinnitatud ekraan näitab viisteist kraadi alla nulli. Mul pole enam kindlat usku numbrite tõesse, elunähtuste vääramatusse. Usun, et igaühele meist võivad asjad paista erinevana, ilma et nad sellepärast oma tõe maha jätaksid. Ma pole kindel, et õhutemperatuur on minu jaoks sel hetkel miinus viisteist kraadi, et kell on juba üksteist õhtul, tähendab sealmaal, et tuleb trammiga tagasi botaanikaaeda minna. Ma tean, et sa oled kusagil olemas, tean, et me armastame teineteist, tean, et see veebruar on täiuslik veebruar oma südatalvises külluses: küps talv, enesekindel, helde ja kaunis; talv, millest õhkub külma ja mis igal hommikul jätab kõigile asjadele uue härmarüü.

      Talv Linnas ei ole alati ühesugune. Mõnel päeval on ta krõbekülm. Mõnel muul päeval, nagu täna, hõljub õhus külma kiuste mingit pehmust. Ka ööd ei ole ühesugused. Mõnes kvartalis on ta kombekas, peidab vead, hägustab teravad seinapraod, paikab ja praavitab. Sinuga koos olen näinud vandeseltslikku ööd, mis avanes meie ees, et me võiksime selles armatseda, nägin ka ööd, mis võidutses otse keset Linna, ja tundsin selle ees hirmu. See juhtus ühel detsembrikuu õhtul ja peale meie ei olnud raamatukogus kedagi. Raamatukoguhoonel on neli torni ja me ronisime neist ühe kõige ülemisele korrusele. Lugemissaalide lambid valgustasid siseõue, suurt ligipääsmatut õue, kus männid oma pruune, ladva lähedal oranžikaid tüvesid taeva poole sirutasid. Oksapahmakad habisesid tuules, aga tüved olid trossidega kinni. Ülalt vaadates võinuks arvata, et puud on mänginud võrgupunumist, kuid et lõngakera asemel on neil olnud kaablirull, mida nad on üksteisele edasi visanud, kuni on omaenda võrku kinni jäänud. Need trossid on tüvedele kinnitatud selleks, et tuul puid välja ei juuriks, kuna tegu on taimedega, mis toodi metsast juba täiskasvanuna ning mis pole uues keskkonnas veel korralikult juurduda jõudnud. Kui aed rajati, olid need mitmekümne aasta vanused puud juba nii suured, et nende transpordiks oli raske piisavalt pikki veoautosid leida. Praegu on nad nagu veidi grotesksed ja abitud täiskasvanud, kes ei suuda omaenda jalgadel liikuda, või nagu farmilinnud, kelle tiivad on kärbitud ja kes peavad peremehelt toitu kerjama. Tollel õhtul aga mõtlesin ma, et trossid on mändidel selleks, et need ennast maa küljest lahti ei rebiks, raamatukogust üle ei astuks ega tagasi metsa ei läheks. Kujutlesin tummade, kogukate ja otsusekindlate puude protsessiooni läbi Linna. Kuu puges pilve varjust välja ning kõik oleks äkitselt justkui jahuga üle puistatud. Läksime idakülge, kust aknad avanevad Linna poole. Mustas mahlas tukslesid tuhanded tuled. Raamatukogust selle tiiva väljapääsu kaudu lahkudes kõndisime enne tänavale jõudmist läbi pargi, mis oli täis kõrrelisi. Need lainetasid tuules nagu kuivanud rohttaimede meri, kannatlik ja üksluine. Mul oli tunne, et ühel päeval neelab see mu lehekahina saatel alla. Raamatukogus aga põlesid endiselt tuled, see säras nagu majakas, meenutamaks meile, nagu ma mõtlesin, et me ei kaotaks usku inimloomingusse. Mõtlesin, et seda tähendakski elu koos sinuga: minna edasi pimedust pelgamata, teha valgusele uuesti ruumi, teha seda ikka ja alati, ööd meie ees kahte lehte laiali lükates.

      MARIE

      Kuldlõike kvartal. See kvartal, mis taastati separatistide sõjale järgnenud kümnendil, on Linna ärirajoon ja majanduskeskus. Kuna see on üles ehitatud rahvusvaheliseks stiiliks nimetatava arhitektuurivoolu põhimõtete järgi, on paljud selle hooned betoonist, terasest ja klaasist. Peamised avenüüd algavad Cardano väljakult ning on rajatud tähekujuliselt, nii et nende tipud moodustavad korrapärase viisnurga. Spiraaltorn, Linna kõrgeim pilvelõhkuja, tehnikasaavutus ja arhitektuurišedööver, sirutub oma 131 korrusega maapinnast 598 meetri kõrgusele.

      Combe’i saarekesel on säilinud ka mõned endisaegsed ehitised. Seal asuvad uus teater ja vana Püha Benedictuse kirik, mis on muudetud ülesehitustööle pühendatud näitusepaigaks, nõnda nagu ka Linna ajaloomuuseum, moodne ehitis, mis tähistab sõjajärgsele Linnale tüüpilise ja tänapäevase linnaarhitektuuri aluseks oleva geomeetrilise stiili haripunkti.

       Tähelepanuväärsete ehitiste kaart

      Cardano väljak

      Mangeli kõrghoone (360 m)

      Fibonacci avenüü

      Spiraaltorn

      Püha Benedictuse kirik

      Uus teater

      Kaarti ei ole; see lehekülg on sorteerimisliinil välja rebitud.

      Kell on viis. Kevad hakkab tasapisi lähemale jõudma, päike ei ole veel loojunud. See on vaid silmapiiril aegamööda laskumas, valgus tõmbub asjadelt eemale, nii et need värvuvad üha tumedamaks ja tumedamaks, betoonfassaadid muutuvad sünkhalliks, elektripost mustaks. Majade sissepääsudest on saanud ähmased ristkülikud, mille varjus aetakse kahtlasi asju. On tund, „mil inimeste maailm tõmbub kokku ja vaimude maailm avardub” („Muistsete legendide raamat”, autor teadmata, tiitelleht kadunud). Hooneid raamistav taevas muutub tinahalliks, liikumatuks, justkui ootaks ta midagi. Võib-olla lund. Võib-olla midagi ettenägematut ja tundmatut. Mul on tunne, nagu keegi seal üleval nõuaks minult midagi, käsiks mul ära arvata, millest too tundmatu on tehtud, ja ängistus hakkab mul kõri nöörima. Ma tean, et pean mõistatuse enne öö saabumist lahendama; pärast seda on juba liiga hilja. Kuid pimedus saab mu alati kätte. Kas taevas on ka Linna kohal samasugune? Ma ei usu, et on. Linna kirjeldavates raamatutes on see kõrgem ja selgem. Seda on vaevu näha, sest nii palju on laternaid, valgustahvleid. Isegi öösiti hõljub tänavate kohal kuldse valguse kuma.

      *

      Ma olen köögis; uurin oma varastatud lehekülgi. Uurin neid aeglaselt ja kannatlikult nagu keegi, kes on leidnud mingi väga hea toidupoolise: kas lihatüki, mis ongi päris liha, või natuke moosi, mis on tehases valmistatud päris puuvilja jääkidest. Häid asju tuleb osata hoida. Ema tuleb tagasi alles tunni pärast. Sabine, kes töötab varahommikuti, on vist СКАЧАТЬ