Duchowość ciała. Alexander Lowen
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Duchowość ciała - Alexander Lowen страница 9

Название: Duchowość ciała

Автор: Alexander Lowen

Издательство: PDW

Жанр: Сделай Сам

Серия:

isbn: 9788380152922

isbn:

СКАЧАТЬ na rozszerzony mięsień jak na taki, w którym naciągnięto sprężynę. Jest on teraz naładowany energią. Gdy mięsień kurczy się, aby wykonać pracę, staje się krótszy i twardszy. W miarę zużycia energii sprężyna ulega rozładowaniu. Mięsień regeneruje się i rozluźnia, zwiększając swój poziom naładowania energetycznego, co odpowiada naciągnięciu sprężyny, tak by mogła wykonać dalszą pracę.

      Rysunek 2.4. Energia w mięśniu. Mięsień rozluźniony jest energetycznie naładowany i rozszerzony, podczas gdy mięsień skurczony, po zużyciu swej energii podczas pracy, jest zaciągnięty.

      Gdy człowiek jest przemęczony, a poziom jego energii niski, może łatwo wpaść w stan „nakręcenia”, podobnie jak osoba cierpiąca na stany maniakalno-depresyjne, u której hiperpobudliwość i hiperaktywność zwiastują nadejście depresji. Klasycznym przykładem takiego stanu jest podniecone i niespokojne dziecko, które mimo że jest przemęczone, nie może się uspokoić ani zasnąć. Rodzice mogą w końcu nakrzyczeć na nie w desperacji, a nawet nim potrząsnąć, aby je uspokoić. Dziecko reaguje wybuchem łkania, na co rodzice reagują, obejmując je i tuląc. Po wypłakaniu się dziecko zasypia. Na skutek płaczu zaczyna ono oddychać głębiej, co daje mu energię potrzebną do rozluźnienia się.

      Osoba o wysokim poziomie energii niełatwo wpada w stan nadmiernego podniecenia, ponieważ jej ciało, dzięki rozluźnionym mięśniom, potrafi utrzymać wysoki poziom naładowania. W rezultacie jej ruchy są swobodne, czynione bez wysiłku, a także pełne gracji. Jak samochód z silnikiem o dużej mocy, który z łatwością pokonuje wzniesienia, osoby naładowane energią poruszają się przez życie z minimalnym wysiłkiem. Jedynie w sytuacji kryzysowej można u nich dostrzec pewien wysiłek, ale nawet wtedy mają one wystarczający zapas energii, by sprawiać wrażenie, że to, co robią, wykonują z łatwością.

      Również inne aspekty ciała odzwierciedlają stan naładowania energią. Być może żadna inna cecha nie wskazuje tak wyraźnie na żywotność ciała jak oczy. Określano je już jako okna duszy, lecz są one również oknami ciała. Ukazują wewnętrzny płomień jednostki. Gdy ogień ten jest gorący, jego płomień jest jasny i błyska w oczach. Na przykład oczy osoby zakochanej błyszczą, odzwierciedlając stan silnego naładowania. W oczach również przejawiają się uczucia. Iskrzą się, gdy człowiek jest wesoły, żarzą, gdy jest szczęśliwy, a tracą blask, gdy jest przygnębiony. Ponieważ oczy pełnią tak ważną rolę w życiu człowieka, powrócimy do nich w jednym z następnych rozdziałów tej książki.

      Stan i wygląd skóry jest jeszcze jedną oznaką stopnia ożywienia ciała. Ludzie o wysokiej energii, bez względu na rodzaj karnacji, mają zwykle skórę o różowym odcieniu, gdyż jest ona nasycona krwią. Występuje to wówczas, gdy fala pobudzenia z wnętrza organizmu człowieka dociera do powierzchni, powodując silne naładowanie energetyczne na skórze. Odcień szary, białawy, żółtawy lub brązowawy wskazuje, że skóra jest niedostatecznie naładowana i że przepływ krwi do skóry uległ zmniejszeniu. Podobnie skóra szorstka, sucha lub zimna stanowi oznakę zaburzeń zarówno na poziomie krążenia, jak i na poziomie energetycznym. Te stany mają również znaczenie emocjonalne. Na przykład w stanie lęku krew odpływa od powierzchni, pozostawiając skórę zbielałą, zimną, a nawet lepką. Gęsia skórka, jeszcze jedna oznaka strachu, występuje wtedy, gdy elastyczne włókna skóry kurczą się, powodując uwypuklanie się mieszków włosowych.

      Ciało jest kształtowane przez to, czego doświadcza. Skórę, którą lubicie dotykać, dotykano z miłością we wczesnym dzieciństwie. Reagując na czuły dotyk, ciało rozszerza się pod wpływem przyjemnego pobudzenia. Pozbawione bliskiego kontaktu ciało dziecka skurczy się i stanie się zimne. Jego wrażliwość na pobudzanie ulega zmniejszeniu, a wewnętrzna pulsacja zostaje zredukowana. U osoby zdrowej pulsacja ta jest silna i trwała, co skłania ją do nawiązywania bliskiego kontaktu ze wszystkimi i wszystkim w swoim otoczeniu. Taka kochająca osoba stanowi rzadkość w naszej kulturze, nieczęsto bowiem dostrzegamy pierwiastek duchowy w pragnieniu ciała do otwierania się na zewnątrz. Zamieszczony obok zestaw pytań pomoże czytelnikowi ocenić własny stan energetyczny, jak również stać się bardziej świadomym tego, jak funkcjonuje. Jak oszacowałbyś poziom własnej energii – jako wysoki czy niski?

      ŚWIADOMOŚĆ ENERGII AUTODIAGNOZA

      Zjawiska wskazujące na niski poziom energii:

      a. Czy czujesz się zmęczony?

      b. Czy masz trudności z porannym wstawaniem? Czy czujesz się zmęczony po wstaniu?

      c. Czy czujesz się znękany, zagoniony lub pod ciągłą presją?

      d. Czy jesteś stale w działaniu?

      e. Czy trudno jest ci się odprężyć, posiedzieć spokojnie?

      f. Czy poruszasz się swobodnie, czy też twoje ruchy są gwałtowne i pośpieszne?

      g. Czy masz kłopoty z zasypianiem?

      h. Czy czujesz się czasami przygnębiony?

      Zjawiska świadczące o wysokim poziomie energii:

      a. Czy dobrze sypiasz i budzisz się wypoczęty?

      b. Czy twoje oczy są jasne i błyszczące?

      c. Czy znajdujesz przyjemność w wykonywaniu swoich normalnych zajęć?

      d. Czy z optymizmem oczekujesz każdego następnego dnia?

      e. Czy lubisz stan wyciszenia?

      f. Czy poruszasz się z gracją?

      Książka ta ma na celu pomóc ci w zrozumieniu swojego ciała jako „zewnętrznego przejawu” twojego ducha. Zrozumienie zakłada zarówno poznanie, jak i odczuwanie. W następnych rozdziałach zbadamy czynniki, które kształtują twój stan energetyczny. Poznasz także ćwiczenia, które sprawią, że poczujesz różnicę spowodowaną ożywieniem ciała i gracją ruchów.

      Rozdział 3

      Prawo do bycia osobą realizuje się od naszego pierwszego oddechu. Jak silnie odczuwamy to prawo widać po tym, jak dobrze oddychamy. Gdybyśmy wszyscy oddychali w sposób równie naturalny jak zwierzęta, poziom naszej energii byłby wysoki i rzadko cierpielibyśmy na chroniczne zmęczenie czy depresję. Jednakże większość ludzi z kręgu naszej kultury oddycha płytko i ma skłonność do wstrzymywania oddechu. Co gorsza, nie są nawet świadomi faktu, że mają problemy z oddychaniem. Za to pędzą przez życie na złamanie karku, zatrzymując się czasami, by sobie wzajemnie powiedzieć, że „ledwie zdążą zaczerpnąć powietrza”.

      Większość postulowanych dziś programów treningowych podkreśla potrzebę głębokiego oddychania. Ćwiczenia oddechowe są od dawna integralną częścią jogi. Jednakże zalecane przez różne szkoły ćwiczenia oddechowe, mimo swej wielkiej wartości, nie zawierają wyjaśnienia, dlaczego ludzie mają takie trudności z prawidłowym, naturalnym oddychaniem. Problemem tym zajmiemy się w niniejszym rozdziale. Musimy jednak najpierw zrozumieć dynamikę oddychania.

      Jak wszyscy wiemy, oddychanie dostarcza tlenu koniecznego do podtrzymania ognia metabolizmu. Niestety organizm nie przechowuje tlenu w jakichkolwiek znaczących СКАЧАТЬ