Uku Masing ja Piibel. Uku Masing
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Uku Masing ja Piibel - Uku Masing страница 4

СКАЧАТЬ ent pakuvad neile originaalse lahenduse. Esimeses on ainulaadsel viisil kokku viidud märkus kavatsusest tõsta troonile Tab’ali poeg (Js. 7,6) ning Deuterosakarja tekstide hulka kuuluvad prohvetikuulutused Iisraeli naabrite hukust ja Siioni õitsengust ühes uue õiglase kuningaga (Sk. 9). Teises on käsitletud Juuda kuninga Abijami episoodiliseks jäänud valitsusaega ja selle samavõrd lühikest kirjeldust 1. Ku. 15,1–8. On üldteada, et VT Kuningate raamatute Juuda ja Iisraeli kuningate sünkroonne kronoloogia on seotud hulga probleemidega, mis tulenevad nt. erinevatest kalendritest, valitsusaasta pikkuse arvestamise omapäradest, eksitustest, aga ka redigeerijate-täiendajate ja masoreetide teoloogilisest hinnangust. Aastate arvu ümardamine suuremaks või väiksemaks on mõnikord sõltunud vastava kuninga sobivusest kirjutajate religioossete hinnangute skeemi. Taavet ja Saalomon hiilgavad mõlemad 40 valitsusaastaga, mille taga võib näha sümboolseid arve, seega ei ole kindlalt fikseeritud Saalomoni esimese järglase troonilasumise aasta. Masingu arvates on vaid masoreetliku teksti kohaselt Abijami puhul tegemist episoodilise valitsusajaga, tegelikkuses võis see hõlmata isegi 13–16 aastat ja oleks seega võrreldav selliste oluliste kaasaegsete kuningatega nagu Rehabeam ja Jerobeam.

      Viimasena nimetagem ilmtingimata mahukamat analüüsi nõudvat artiklit “Tüve wrt sotsioloogilisest arengust”, mis käsitlusviisilt on omamoodi süntees Masingu mõisteuurimustest ja ta eksiilijärgse Juuda ajaloo käsitlustest (vrd. “Prohvetluse saatus V sajandil”). Masingul õnnestub siin rakendada heebrea sõnajuure jrš arengu küsimused ning võrdlus naaberkultuuridega oma teooria teenistusse, et jeruusalemlased olid ka pärast eksiili liigsööjad, ahnitsejad ja türannid ning kasutasid kõikvõimalikke meetodeid enda huvides. Ei põrganud nad tagasi prohvetite tapmisest ega maade omastamisest “pärimise” (jrš) sildi all.

      Selle kõigega seoses tuleb vaadelda lühidalt Masingut vast kõige enam paelunud teemade valdkonda: VT prohvetlust ning eksiiliaegse ja -järgse Juuda ajalugu. Need kaks leiavad kokkupuutepunkti mitte ainult ülalnimetatud kõikehaaravas terviklikkuses, vaid ka tõigas, et senist prohvetite pärimust kujundati eksiilijärgsel ajal ümber võrdlemisi vägivaldselt, ning et tõelisi prohveteid sel ajal lausa hävitati, kuni nende kadumiseni.

      Sellisesse skeemi koob Masing tuhandeid detaile ja killukesi, ning kasutab kogu VT ja UT teksti tõestuseks sellises ulatuses, mis VT teadlastel õnnestub harva. Jah, ka UT teksti, sest esiteks on selles peidus küllalt vihjeid eelnevate sajandite kuritegudele ja taganemisele Jumalast, ning teiseks, ka UT tekkimise ajal oli olemas analoogseid parteisid, millede hulgas oli religioossemaid ja vähem religioosseid, mille kavatsused ei tarvitsenud alati haakuda jumalike plaanidega, ning mis võitlesid mõnikord ebapuhaste vahenditega. Näeme ju käesolevagi kogumiku UT-d puudutavatest artiklitest, et selle kõige puhtama Jeesuse-usu märke ei pea me automaatselt eeldama neljast kanoonilisest evangeeliumist, vaid võibolla hoopis apokrüüfsetest.

      Masingu rekonstruktsioon prohvetlikest parteidest, tradentide kildkondadest eksiiliaegses ja -järgses Juudas on nii kaugeleminev spekulatsioon, et tahes-tahtmata tekib küsimus, kas see saab olla totaalselt konstrueeritud ehk täiesti ilma toetuspunktita reaalsuses. Võime Masingule pahaks panna tema jäägitut jeruusalemlaste kirumist, ent Masing postuleerib suure hulga väga olulisi tõsiasju ning leiab kümneid detaile, mis on õiged. Kõigel on vaid üks puudus – materjali selliste teooriate tõestamiseks praeguse seisuga napib. Võime loota muuhulgas uutele arheoloogilistele leidudele, vana Lähis-Ida kuningakodade kroonikate võrdlusele ning praegu maailmas populaarsust koguvale VT ja Mesopotaamia kultuuride prohvetluse võrdlusele, millest seni kirjutatud vähe.