Название: Foto
Автор: Penelope Lively
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Контркультура
isbn: 9789949669516
isbn:
On juba õhtu – varasuve pikk valge õhtu. Glyn läheb kööki, avab tagaukse. Ta on terve päeva kinnises toas olnud, võibolla kergendab värske õhk ta meeleolu. Glyn võtab vana korvtooli ja viib selle õue, väiksele sillutatud terrassile. Paneb taldrikule leiba ja juustu, kõrvale mõned marineeritud köögiviljad ja õuna. Avab pudeli punast veini.
Ta seab end sisse kauni õhtu sumedas valguses. Kõik aedlinnas tema ümber on lärmakalt naudisklev: muruniitjad, lapsed mänguhoos. Glynini kõik see ei ulatu; teda ei ole üldse siin, siin ja praegu, ta on süngelt keskendunud millelegi kuskil mujal.
Ta on selle foto tegevuspaigas. Ta ei vajagi fotot, ta teab, mida nägi, samuti on sõnad fotoga kaasas olnud sedelil kirjutatud ta mällu.
Hea küll, olgem objektiivsed. Mida on seal siis näha? Kaks inimest hoiavad teineteisel vargsi käest kinni. Käest kinni hoidmine mõjub, noh, vähemalt familiaarselt, kuid ei tähenda tingimata lihalikku suhet. Sedeli keel on intiimne – „mu arm“. Samuti on see konspiratiivne. Vihje, kuidas foto üles võtnud isik selle edastas, kinnitab samuti, et toimus midagi, mida pidi varjama. Teisisõnu, nad seksisid.
Mis ajast? Kui kaua? Ja kas sellest kerkivad uued küsimused? Kas see oli osa mustrist? Kas Kath kepsles ühe armukese juurest teise juurde? Ja kas kõik peale minu teadsid seda?
Tõendid, mõtleb Glyn, ma vajan tõendeid. Hästi, ma võin tõendeid otsida. Aga kõige tähtsam kõigepealt. Mida ma kindla peale tean?
Glyn lahkab üksikasjalikult oma abielu.
Ta võtab käsile ilustamata narratiivi, mis on üldjoontes järgmine. Laupäeval, 25. augustil 1984 abiellusid Welborne’i perekonnaseisuametis Katharine Targett ja Glyn Peters. Nad asusid elama Ealingisse, aadressile Marlesdon Way 14. 1986. aastal kolisid nad Melchesteri, aadressile St Mary’s Road 29, kuna Glyn Peters asus tööle Melchesteri Ülikooli professori ametikohal. Sellel aadressil elasid nad kogu oma abielu vältel.
Võibolla oleks sellele loole pidanud eelnema preambul: Glyn Peters kohtas Katharine Targetit viimase õe Elaine’i juures; Elaine’i oli ta tundnud lühikest aega juba varem. Järgnes lühike kurameerimisaeg.
Faktid. Glyn on kahtlemata faktidemees, lausa näidiseeskuju. Kuid ta suhtub neisse teatava põlgusega. Need tähendavad tema jaoks vähe. Faktid viitavad sellele, mida ta juba teab, ja praegu on oluline vaid see, mida ta ei tea.
Olulised on alltekstid, alternatiivsed lood, mis hiilivad narratiivi taga. Nende aastate killustunud versioonid, nii Glyni kui Kathi omad. Glyni versioonil on mitu tahku. On tema elu Kathiga ja ilma Kathita. Ajad, mil nad olid koos – silm silma vastas hommikusöögi ajal, liikmed liikmete vastas voodis, väljas külas kui traditsiooniline abielupaar; ja olid ajad, mil nad olid lahus: kui Glyn oli tema ise, nagu ta alati on olnud. Jalutas, rääkis, töötas, elas elu, millest Kath suurt midagi ei teadnud, kui nüüd sellele mõelda. Professionaalse pühendumisega Kathi ees pitseriga suletud.
Ja Kathi alltekstid? Sest ilmselgelt elas ka tema mitut elu. Ja nendest teistest ei teadnud Glyn midagi, nagu nüüd on selgunud. Ning tõendid Kathi teiste elude kohta on taastamatud, minema pühitud, kadunud.
Ka Glyni elu on nüüd moondunud. On see, mida ta teab, ja on surmav pööris, mille on tekitanud foto ja too kritseldatud sedel.
Millal see kõik oli – nende kahe vahel?
Glyn laotab aastad mõttes enda ette, et neid uurida.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.