Название: Манускрипт з минулого
Автор: Петро Лущик
Издательство: OMIKO
Жанр: Историческая литература
Серия: Читай про Львів!
isbn:
isbn:
– Звідки це у тебе? – запитав він.
– Ти не образишся, коли я не буду відповідати саме на це запитання? – поцікавився Павло.
– Не ображуся, але ця пересторога даремна. Смію нагадати тобі, що я священик і з поняттям таємниці сповіді знайомий не з чуток.
– Але я не сповідаюсь!
– Забули.
– Ти зможеш розібрати, що там написано?
– Текст дуже вицвів, але навіть тепер можу сказати, що це церковнослов’янська мова.
– Ти можеш його прочитати? – не вгавав Павло.
– Спробую, – непевно сказав Маркіян. – Звичайно, краще було б, якби ти привіз із собою оригінал.
Павло хмикнув.
– Це для тебе краще. Пергамент виявився настільки хрусткий, що з нього нічого не залишилося б після поїздки до вашого села. Він узагалі розпався начетверо після того, як я встиг його сфоткати.
– Значить, оригінал у тебе, і це пергамент.
Павло кивнув головою.
– Забирай свою каву, солодке і йди зі мною, – підвівся Маркіян.
Так вони удвох – Павло з кавою і тацею з солодощами, а Маркіян із кавою і смартфоном – перейшли до іншої кімнати, котра слугувала місцевому священику вітальнею. На столі Павло зауважив ноутбук.
– Шнур маєш? – запитав Маркіян, включаючи ноутбук.
Павло заперечливо похитав головою.
– Пригадую, у школі тобі також завжди чогось бракувало, – незлобно сказав господар і, подивившись на марку смартфона, вийняв із шухляди шнур від свого апарата.
– Що ти хочеш робити? – поцікавився Павло.
– Якщо ти не приніс мені оригінал напису, а лише недосконалий знімок, доведеться пригадати ази інформатики. Що таке фотошоп, ти не забув?
Він кивком голови наказав присісти поруч, вправними рухами переніс зображення зі смартфона на екран, віддав його власнику. Маркіян виявився не лише чудовим священиком, але й вправним навіть не юзером. Павло засумнівався, чи можна служителя церкви порівнювати з хакером. Либонь, якщо і можна, то варто використовувати первісне, ще не негативне значення цього слова.
Попрацювавши над контрастом, яскравістю, Маркіян добився найоптимальнішої картинки. Він надпив дещо охололу каву, забувши при цьому про солодощі.
– Ну? – нагадав про себе Павло.
– Не нукай! У нас у семінарії відучили від двох слів паразитів: «е-е-е» і «ну». Рознукався!
Маркіян вдивився у текст. Він одразу розгадав, що напис древній і пов’язаний з церковним текстом.
– Я вчився у греко-католицькій семінарії, тому церковнослов’янські тексти нам викладали не як основні. У православних семінаріях їм приділяють значно більше часу й уваги, – говорив Маркіян, – але, на твоє щастя, я мав відмінні оцінки з усіх предметів – і важливих, і не дуже. Так от, відомо декілька типів почерків, котрими писали наші предки: устав, півустав, в’язь, скоропис, так зване гражданське СКАЧАТЬ