Перехід до блакитного океану. Поза конкуренцією. Рене Моборн
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Перехід до блакитного океану. Поза конкуренцією - Рене Моборн страница 21

СКАЧАТЬ покладають провину на зовнішні ринкові сили, що їх вони не контролюють. Стратеги блакитного океану такого не роблять. Вони відмовляються сприймати наявні в галузі умови як даність. Вони не покладають відповідальності за власні труднощі на ці умови. По відповіді вони звертаються до самих себе і не дозволяють умовам галузі формувати своє розуміння того, що можливе та прибуткове. Хоча спільна логіка галузі може стати в пригоді, щоб зрозуміти, що до чого, та вона сильно обмежує ваше творче мислення. Логіка галузі змушує не ставити під сумнів наявні погляди, не розробляти ідеї та відстоювати статус-кво. А ще позбавляє вас енергії. Стів Джобс сказав: «Тобі кажуть, що світ такий, який є… Та це дуже обмежений погляд. Життя може стати значно більшим, коли ти зрозумієш один простий факт. Він у тому, що все навколо тебе, усе, що ти називаєш життям, створене людьми, які не були розумнішими за тебе. І ти можеш змінити життя. Можеш на нього впливати. Можеш створювати власні речі, якими користуватимуться інші люди. І коли ти це зрозумієш, ти можеш рухати життя… можеш змінити його. Ти можеш його ліпити. Це, певно, найважливіше – позбутись помилкового уявлення про те, що ось життя і тобі доведеться ним жити… І коли ти це зрозумієш, ти ніколи не будеш собою колишнім»40. Стратеги блакитного океану діють на основі цього усвідомлення, воно збагачує їхню творчу палітру та змушує серйозно зважувати, а не миттєво відмітати ідеї, що можуть сформувати умови галузі, а не просто їм відповідати.

Стратеги блакитного океану не шукають способів перемогти конкуренцію. Натомість вони хочуть зробити конкуренцію несуттєвою

      Більшість організацій потрапляють до пастки конкуренції41. Після того як управлінці визнали структуру галузі даністю, вони беруть конкурентів за зразок і зосереджують зусилля на тому, щоб їх перемогти, отримати конкурентну перевагу. Справді, важко говорити про стратегію і не згадати про створення конкурентної переваги. Але зосередженість на конкурентній перевазі має дивний ефект, бо призводить до імітаційних, а не інноваційних підходів до ринку. Як таке може бути? Зрозуміти це вкрай важливо, бо це впливає на вашу організацію і на те, що ви робите; впливає значно сильніше, ніж ви думаєте.

      Почнімо з очевидного. Кожна організація-переможець має конкурентну перевагу. Comic Relief та Salesforce.com точно її мають. Отже, мати конкурентну перевагу – добре. Ніхто з цим не сперечається. Але конкурентна перевага вказує на те, чого досягла організація, на наслідок її стратегії. У статистиці це називається залежна змінна. Проблема в тому, що з часом люди починають плутати результат виграшної стратегії, а саме конкурентну перевагу, з процесом її досягнення, з незалежною змінною. І тому менеджерів дедалі сильніше схиляли до того, щоб створити конкурентну перевагу і так перемогти в конкуренції.

      На перший погляд виглядає логічно. Якщо організація-переможець має конкурентні переваги, прагнення до створення конкурентної переваги здається прямим шляхом її отримати. Але проблема полягає СКАЧАТЬ



<p>40</p>

Стів Джобс, інтерв’ю NeXT Computer’s, Редвуд-Сіті, Каліфорнія, 1995, www. youtube.com/watch?v=kYfNvmF0Bqw (перевірено 3 квітня 2017 р.).

<p>41</p>

Наша стаття в Harvard Business Review «Value Innovation: The Strategic Logic of High Growth» (1997а) вперше подає поняття конкурентної пастки. Лінія дослідження, якої ми дотримуємось відтоді постійно: зосередження сил на тому, щоб перемогти конкурентів та створити конкурентні переваги, часто веде до імітаційних, а не інноваційних підходів до ринку. Для короткого огляду нашої аргументації див. Kim and Mauborgne (1997b, 2003b).