Пригоди Гекльберрі Фінна. Марк Твен
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Пригоди Гекльберрі Фінна - Марк Твен страница 19

Название: Пригоди Гекльберрі Фінна

Автор: Марк Твен

Издательство: Фолио

Жанр: Детские приключения

Серия:

isbn: 978-966-03-8045-5

isbn:

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      – А в тебе руки й груди волохаті, Джіме?

      – Чого, хлопче, питаєшся? Хіба ж і сам не бачиш, що волохаті?

      – Ну, то як же? Ти багатий?

      – Ні, але я був уже раз багатий і, може, знову колись забагатію. Одного разу я мав чотирнадцять доларів, але почав гендлювати, і все пішло нанівець.

      – Чим же ти гендлював, Джіме?

      – Та спочатку товаром.

      – Яким товаром?

      – Ото, яким товаром? Звісно, що живим. Купив за десять доларів корову. Але більш не буду кидати грошей на вітер. Та корова у мене здохла.

      – Виходить, ти втеряв десять доларів?

      – Ні, втеряв я не всі. Тільки близько дев’яти доларів, бо взяв за шкуру й лій долар і десять центів.

      – То в тебе лишилося п’ять доларів і десять центів. Що ж, ти гендлював і далі?

      – Еге. Ти ж знаєш одноногого негра, того, що старому містерові Бредішу належить? Тож отой негр та відкрив банк і сказав, що кожен, хто покладе туди одного долара, за рік отримає цілих чотири. Усі негри поробили вклади, та тільки грошей у них було мало. Я єдиний мав їх таки багатенько. От мені й закортіло дістати більш як чотири долари, і я йому сказав, що, коли він мені стільки не дасть, я й сам відкрию банк. Звісно, тому негрові страх не хотілося, щоб і я банк відкривав, бо в нас на два банки роботи нема; отож він пораяв мені покласти мої п’ять доларів до його банку, а він у кінці року виплатить мені тридцять п’ять.

      Так я й зробив. Думаю собі: я вже щось прирозумію, пущу ті тридцять п’ять доларів у діло. Один негр, звати його Боб, виловив добрячого човна, а його господар не знав про те; я купив у негра той човен, але сказав, що заплачу за нього тридцять п’ять доларів, які дістану наприкінці року; та тільки човна в мене хтось украв тієї ж ночі, а другого дня одноногий негр сказав нам, що банк його луснув.

      – А що ж ти зробив з тими десятьма центами, Джіме?

      – Я хотів був їх витратити, та привидівся мені сон, і в тому сні голос звелів мені, щоб я віддав гроші негрові, якого звати Валаам, – всі його називають просто Валаамів осел; він таки й справді заплішений дурень, сказати тобі правду. А проте, кажуть, він щасливий, а мені чомусь не щастить. Той голос звелів мені віддати Валаамові десять центів, а він нібито кудись їх примістить, та так, що я матиму з них неабиякий зиск. Ну, Валаам ті гроші взяв, а коли пішов по тому до церкви, то почув там від проповідника, що, хто дає бідному, той дає Богові і за те обов’язково дістане у сто разів більше. От Валаам узяв та й віддав ті десять центів бідним, а тоді почав очікувати, яке з того пуття вийде.

      – Ну та й що? Вийшло яке пуття, Джіме?

      – Нічого не вийшло. Я ніяким способом не міг повернути гроші, і Валаам не зміг. Тепер ніколи не даватиму в позику грошей, хіба що під заставу. А проповідник ще каже, що обов’язково дістанеш у сто разів більше! Якби я зміг повернути хоч мої десять центів, і то був би щасливий, і то був би радий.

      – То не біда, Джіме, рано чи пізно ти все одно забагатієш.

СКАЧАТЬ