Название: Sinu tuhat palet
Автор: Claudia Gray
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Современная зарубежная литература
isbn: 9789949597727
isbn:
Terve mu pere on surnud.
Ahmin õhku, nagu oleksin hoobi saanud. Otsekui väga kaugelt kuulen Theo häält: „Marguerite? On sul kõik korras?”
Ma ei vasta. Ei suuda.
Abivalmilt hakkab hologrammekraanil jooksma video vrakist. Näib, et see oli tähtis uudis. Praegu tundub, nagu toimuks plahvatus otse mu peas, valge kuumus ja pimestav valgus ja kõik, keda armastan, kõik, kes mind tõeliselt armastasid – isa ja ema ja Josie –, tuhaks põlemas.
See juhtus San Francisco kohal. Uudistes öeldakse, et laeva tükke ja kilde hõljus miilide kaugusele, kusjuures mõned tükid jõudsid lausa Las Vegasesse.
„Marguerite?” Hologrammi värelus ei varja Theo näol peegelduvat muret. „Sinu pere – mul on kahju. Mul on nii kahju. Kui ma siia dimensiooni jõudsin, otsisin esimesena neid, mõtlesin, et ehk saavad nad meid aidata. Ma ei taibanud, et sa ei teadnud veel, mis nendega juhtus.”
Hetkest, kui politsei meile koju tuli, oli mu süda ikka ja jälle isa järele kisendanud. Olin hellitanud väikest lootust teda siin uuesti näha, vähemalt üht tema versiooni.
Aga teda pole, ta on ikkagi surnud ja nüüd on ka ema ja Josie läinud.
Nendega on kõik hästi! püüan endale öelda. See juhtus selles dimensioonis, mitte sinu omas. Kui sa koju tagasi lähed, on ema ja Josie seal, ootavad sind. Sa ei kaotanud kõike nagu siin. Kõik on korras.
Aga ei ole. Isa on ikkagi surnud.
„Miks peaks keegi üldse tahtma dimensioonide vahel rännata?” küsin kähinal. Mu käed on rinnal risti nagu kaitsekilp ja küüned kaevuvad küünarvarde. Füüsiline valu hoiab mind nutma puhkemast. Olgu mis tahes, nutmast ma keeldun. „Nad pole piisavalt läbi mõelnud, mida nii leida võib.”
„Mul on kahju,” kordab Theo. Tal on selline nägu peas, nagu tahaks ta minu juurde jõudmiseks läbi hologrammi astuda. „Mul on väga kahju.”
Mõtlen: kas sa seda tahtsidki, Paul? Kas sa vihkasid neid niivõrd, et põgenesid maailma, kus nad on juba surnud? Nii et sinu töö on sellega lõpetatud?
Taas meenub mulle Pauli ainsagi naeratusevarjuta nägu, hallid silmad, mis näisid minust läbi tungivat. Mäletan päeva, kui ta vaatas, kuidas ma maalin, pilk jälgimas iga pintsliliigutust lõuendil. Mul hakkab paha, kui mõtlen, et korraks ma isegi…
Theo hakkab jälle rääkima, seekord on ta hääl kindlam. „See õnnetus toimus ammu, terve eluaeg tagasi. Sa pead sellest nii ka mõtlema. Mõistad?”
Sõnad tungivad mu melanhooliast läbi ja toovad mu tagasi praegusesse hetke. „Mõistan. Jaa. See lihtsalt ehmatas. Rohkem ei lase ma sel juhtuda.”
Tal jätkub viisakust teeselda, et ta usub mind. „Homseni! Pea vastu ja ole ettevaatlik. Ja kui näed Pauli… ära end talle näita.”
Hologramm kaob vilksatusega. Vaatan sõrmust, lootes mõttetult, et ta helistab tagasi, kuid see jääb tuhmiks metallitükiks, vaikseks ja tumedaks.
Seega lähen ma koju.
Mu plinkival sõrmusel on ka GPS-süsteem, ja kui palun sel end koju juhatada, siis see juhatabki. Järgin juhiseid, teadmata põrmugi, kuhu ma välja jõuan.
Selgub, et kodu asub eriti uhkes hoones, mis pole küll nii inetu, kuid on sama kalk nagu teised siinsed hooned. Lift on üks neist väljaspool maja liikuvatest klaasliftidest, mis minu arvates on tehtud spetsiaalselt selleks, et akrofoobe hirmutada. Tuppa astudes loodan tunda pisukest lohutust, sest tädi korter peab osaliselt olema ka minu oma. Aga niipea, kui seda näen, mõtlen, et ma pole kunagi näinud paika, mis tunduks vähem kodune.
See meenutab kunstigaleriid, kuid niisugust, mis esitleb ainult veidrat pop-kitškunsti, nagu võltsteemantidega üle külvatud lehma pealuud. Või siis meenutab see haiglat, kus tehakse kuulsustele plastilisi operatsioone. Lausvalge ja harjatud metall, mitte ainsatki pehmet istumiskohta, mitte midagi mugavat ega õdusat ja nii eredalt valgustatud, et näha on iga tolmukübe, mis ilmselt ongi asja mõte. Seisan seal, tilgun vihmaveest ja tunnen end räpase, kohmaka ja võõrana.
Ma ei suudaks iial tunda, et kuulun siia.
„Marguerite?” Esikusse astub tädi Susannah, hommikumantlis, mis on sama laitmatult valge nagu sisustus. Küllap olen kõigist võimalikest inimestest just tädi Susannah’ hooldada antud.
Ta juuksed on lahti, magamaminekuks valmis, kuid langevad sellegipoolest korrektselt õlgadele, otsekui ei julgeks ükski salk eristuda. Tema ei tundu selles dimensioonis kuigi teistsugune. Mingit kallist kreemi näole hõõrudes nendib ta: „Sa oled täna väga varakult tagasi.”
Kell on üks läbi öösel. Mis kell ma siis tavaliselt koju jõuan? „Ma väsisin ära.”
„Kas sa tunned end ikka hästi?”
Kehitan õlgu.
Tädi Susannah jätab selle tähelepanuta. „Mine siis parem voodisse. Muidu jääd veel haigeks.”
„Olgu. Head ööd, tädi Susannah!”
Ta vakatab. Kas ma ei ütle seda talle alati? Ma ei tunne temast õhkuvat emalikku soojust. Ta pole emalik tüüp. Asi pole selles, et ma teda ei armastaks, armastan küll. Ja tema armastab mind ka. Aga ma arvan, et lapsevanemaks olemine pole talle kerge. Tädi Susannah vastab lihtsalt: „Olgu pealegi. Head ööd, kallis!”
Kui ta piki esikut enda tuppa tatsab, lähen teise ukse juurde, tuppa, mis peab olema minu.
See on nii… ilmetu. Mitte nii uhke kui ülejäänud korter, aga selles ruumis pole midagi, mis tekitaks tunde, et see kuulub mulle. Sama hästi võiks see olla tuba luksushotellis.
Taipan, et see ongi asja mõte.
Marguerite, kes kaotas oma pere nii noorelt, on kulutanud ülejäänud elu, püüdes teha nii, et ta kedagi ega midagi enam nii palju ei armastaks.
Ma pole kaunistanud teadetetahvlit postkaartide ja inspireerivate piltidega. Nurgas ei seisa molbertit viimase poolelioleva tööga. Kas ma siin dimensioonis üldse maalin? Mitte ühtegi raamaturiiulit. Mitte ühtegi raamatut. Ehkki tahan loota, et selle dimensiooni Marguerite’il on mingi kõrgtehnoloogiline e-luger kõrvarõngas või kusagil, hakkab see tunduma ebatõenäolisena. Ta ei paista olevat eriline lugeja.
Kapis olevate riiete seas on palju disainerirõivaid, millest mõne etiketi ma tunnen ära ja mõne oma mitte, aga võin kihla vedada, et ka need on kõrgmood. Ükski neist pole selline, mida ma kodus kannaksin – kõik on metallik või nahk või plast, igal juhul rasked ja läikivad. Ehk peaksin rõõmustama, et Caine’ide perekonna varast jätkus selles dimensioonis paarile põlvkonnale rohkem, kuid suudan mõelda ainult sellele, kui kõle niisugune elu on.
Nüüd pean siin elama.
Mu käsi sulgub Tulilinnu medaljoni ümber. Praegu võiksin selle soovi korral ära võtta, sest paistab, et ma ei vaja meeldetuletusi. Aga ainuüksi mõte medaljonist lahkuda täidab mu kabuhirmuga. Sulen hoopis silmad ja kujutlen, et see saab aidata mul liikuda uude kohta, mitte sellesse ellu või minu vanasse ellu, vaid mõnda uuemasse ja säravamasse reaalsusse, kus kõik on korras ja miski ei saa mulle enam haiget teha.
Jalad СКАЧАТЬ