Офіцер із Стрийського парку. Андрій Кокотюха
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Офіцер із Стрийського парку - Андрій Кокотюха страница 8

СКАЧАТЬ шановне панство.

      Коли він вийшов, не стримавшись й грюкнувши дверима, похмурий чоловік мовив хрипато:

      – Інших сторонніх так само попрошу.

      – Та він свій! – вигукнув Арсенич. – Ми з ним колись шпигуна ловили, забули, чи що, пане Снігур?

      – Ви чудово розумієте, як нам зараз потрібен розголос, – відчеканив Михайло Снігур.

      – Ляхи з того вже роздмухують цілу історію, – відмахнувся старшина. – Гірше не буде.

      – То що, скличемо тут віче?

      Шацький покірно взявся за капелюха.

      – Мені вийти, пане Кошовий.

      – Ні, – Клим обсмикнув поли піджака, поправив краватку, яку Магда змушувала його вдягати останнім часом, вважаючи, що так він набуватиме більшої ваги. – Дозвольте нагадати вам, пане підхорунжий – контора моя. І мені краще знати, кого просити піти, а хто лишиться. Шацький – мій друг. Він устиг наслухатися тут такого, що давно не вміщається в його голові. Тим не менше, наша справа від його присутності жодним чином не постраждала.

      Замість відповіді Снігур зачинив двері зсередини.

      – Дещо сталося, – сказав, повернувшись до Клима.

      – Тепер щодня дещо стається, – в тон йому відповів Кошовий. – Може, спершу присядемо?

      Шацький опустився на свій стілець і завмер, звично для себе перетворившись на такий собі предмет обстановки. Арсенич і Снігур лишилися стояти, підхорунжий мовив неголосно, навіть трохи лиховісно:

      – Я був проти того, аби залучати вас. Та старшина наполіг. Це не узгоджено з національною радою, треба ще переконати військовий комітет…

      – Комітет беру на себе, – перериваючи, Павло мало зважав на субординацію. – Пане Снігур, ніхто ще нічого не вирішив. Кошовий зробить все найкраще, неофіційно, бо ми обоє знаємо, як йому то вдається.

      Клим взяв нову цигарку, так думав заспокоїтись.

– Панове, мені здається… Ні, не так, – він закурив. – Я впевнений, панове: ви зараз говорите про щось таке, чого я не знаю. Ви прийняли замість мене рішення, про яке я нічого не чув. І я мушу, на ваш погляд, діяти в інтересах Української Національної Ради та Центрального військового комітету,[12] коли нічого ні з ким не погоджено. Типовий приклад української організації. Так ми далеко не підемо. Власне, через це все й тупцяємо на місці, бо ж ні про що ні з ким не домовилися.

      – Може, досить демагогії, пане Кошовий? – вичавив Снігур.

      – Тепер я ще й демагог.

      – Невже ви справді нічого не знаєте? Вчора в Стрийському парку вбили людину. Чоловіка.

      Клим затягнувся й знизав плечами.

      – На жаль, навіть у мирний час у Львові щодня траплялося бодай одне вбивство. Тоді вони ставали сенсаціями. Нині цим не здивуєш і газетярів.

      – Вбитого звали Юліуш Яблонський.

      – Поляк. Не мав честі знати його за життя.

      – Одягнений був у цивільне.

      – Ви так само, пане Снігур, – підхорунжий починав серйозно дратувати.

      – Дуже СКАЧАТЬ



<p>12</p>

[xii] Українська Національна Рада – вищий законодавчий орган Західно-Української Народної Республіки – Західної Області Української Народної Республіки. Створена 18 жовтня 1918 року у Львові як Конституанта (Конституційні Збори) українського народу, що проживав на своїх етнографічних землях в Австро-Угорській імперії. 19 жовтня 1918 року УНРада прийняла постанову про утворення Української держави на українських етнографічних землях у складі Австро-Угорщини та закликала національні меншини направити своїх представників до УНРади пропорційно кількості населення. Президентом УНРади став Євген Петрушевич. Центральний військовий комітет – таємна організація офіцерів-українців австрійської армії, що діяла від вересня 1918 р. Підтримував зв’язки з українськими підрозділами в Перемишлі, Станиславові, Тернополі, Коломиї, Золочеві, Бродах і особливо з Легіоном Українських Січових Стрільців (УСС) у Чернівцях.