Название: Terassüda
Автор: Brandon Sanderson
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Триллеры
isbn: 9789949968824
isbn:
Kui Suur Terastumine suurema osa vanalinnast ehtsaks teraseks vermis, tabas see ka mulda ja kivimeid kümnete, võib-olla isegi sadade meetrite ulatuses. Oma valitsemisaja esimestel aastatel teeskles Terassüda, et on heatahtlik – kuigi armutu diktaator. Tema Kaevurid uuristasid välja mitu tasandit alustänavaid koos tervete hoonetega ja inimesed tunglesid Newcagosse tööle.
Elu oli siin karm, aga mujal valitses kaos – Eepikud sõdisid üksteisega territooriumi pärast, erinevad valitsusvälised või riiklikud sõjalised rühmitused üritasid maid haarata. Newcago oli teistsugune. Siin võis sind küll muuseas mõni Eepik mõrvata, kellele ei meeldinud su pilk, aga vähemalt jagati siin elektrit, vett ja toitu. Inimesed kohanesid. Sellised me oleme.
Välja arvatud need, kes sellest keeldusid.
Ole nüüd, mõtlesin oma mobiilil kella vaadates. Kandsin seda mantlivarruka kinnitusel. Neetud rongiseisak. Valisin järjekordse otsetee, kihutades mööda põiktänavat. See oli hämar, aga kümneaastane elu lakkamatus pimeduses harjutab ära.
Möödusin kerratõmbunult magavatest kerjustest ja kargasin üle ühe, kes põõnas tänava otsas laiali sirutatuna. Paiskusin Siegeli tänavale, laiemale läbipääsule, mida valgustati enamikust paremini. Siin, alustänavate esimesel tasandil olid Kaevurid inimestele poeruume õõnestanud. Need olid hetkel suletud, kuigi üsna mitme ees valvas keegi pumppüssiga. Terassüdame politsei käis teoreetiliselt alustänavatel patrullimas, aga nad tulid harva appi, kui vaid siis kõige hullematel juhtudel.
Algselt rääkis Terassüda suurejoonelisest maa-alusest linnast, mis ulatub kümnete korruste kaupa alla. See oli enne, kui Kaevurid hullusid. Enne, kui Terassüda ei viitsinud enam teeselda, et hoolib alustänavate rahvast. Samas polnud need ülemised tasandid kohutavad. Vähemalt püsis mingi korrataju ja leidus piisavalt urge, et neid koduna kasutada.
Laevalgus oli vaheldumisi õrnalt roheline ja kollane. Kui tundsid erinevate tänavate värvimustreid, võis alustänavatel täitsa hästi liigelda. Vähemalt ülemistel tasanditel. Isegi linnaveteranid kaldusid alumisi korruseid ehk teraskatakombe vältima, kus oli liiga lihtne ära eksida.
Kaks kvartalit Schusteri tänavani, mõtlesin ma, silmates läbi laes laiuva lõhe pea kohal kõrguvaid, paremini valgustatud ja kiiskavaid pilvelõhkujaid. Sörkisin kaks kvartalit, siis põikasin üles minevale trepile, jalad terasastmetele langemas. Need peegeldasid hämaraid ja pooleldi töötavaid lampe.
Koperdasin metalltänavale ja põikasin kohe pisemale kõrvaltänavale. Paljud ütlesid, et ülatänavad polnud kaugeltki nii ohtlikud kui alustänavad, aga mina ei tundnud end seal iial mugavalt. Kui aus olla, ei tundnud ma end kusagil turvaliselt, isegi mitte Tehases koos teiste lastega. Aga siin üleval… siin liikusid Eepikud.
Püssi kandmine oli alustänavatel levinud komme, ent siin ülal võis see Terassüdame sõdurite või mööduva Eepiku tähelepanu tõmmata. Kõige targem oli redutada. Kükitasin kõrvaltänaval mingite kastide kõrval ja tõmbasin hinge. Heitsin pilgu mobiilile, toksasin sõrmega ette piirkonna algelise kaardi ja vaatasin siis üles.
Otse minu ees seisis punaste neoontähtedega hoone. Reeve’i Teater. Samal hetkel hakkas esiustest rahvast välja voorima ja ma hingasin kergendatult. Jõudsin täpselt etenduse lõpuks.
Kõik inimesed olid ülatänava rahvas, nad kandsid tumedaid ülikondi ja värvikirevaid kleite. Mõned võisid olla Eepikud, kuid enamik mitte. Selle asemel etendasid nad tegelasi, kellel läks elus kuidagi paremini. Võib-olla soosis Terassüda neid nende töö pärast või äkki olid neil lihtsalt jõukad vanemad. Terassüda võis võtta, mida tahtis, aga impeeriumi pidamiseks vajas ta valitsemisel abi. Bürokraadid, armeeohvitserid, raamatupidajad, kaubandusgurud, diplomaadid. Nagu iga vana kooli diktaatorluse ülemkihis elasid ka need inimesed raasukestest, mida Terassüda maha poetas.
See tähendas, et nad olid peaaegu sama palju süüdi kui Eepikud, kes meid, ülejäänuid, rõhusid. Mina ei kandnud aga nende peale kuigi suurt meelepaha. Selline see maailm siis oli, tegid ellujäämiseks vajaliku.
Neil oli vanamoodne rõivastus – trend nägi siis seda ette. Mehed kandsid kaabusid, naiste kleidid meenutasid pilte, mida olin näinud keeluajastu1 kohta. See oli otseselt vastuolus moodsate terashoonete ja kõrgtehnoloogilise Korrakaitse kopteriga, mis kauguses müdistas.
Järsku hakkasid jõukad kodanikud eest ära kolima ja tegid ruumi mehele, kes kandis erkpunast triibulist ülikonda, kaabut ja sügavpunast ning musta keepi.
Kükitasin veidi madalamale. See oli Aimus. Eepik, kellel oli etteaimamise võime. Ta võis näiteks ära arvata, mis number tuleb täringul või milline on homne ilm. Lisaks tajus ta ohte ja see tõstis ta Kõrgema Eepiku staatusesse. Sellist meest pelgalt püssiga ei tapa. Ta teaks, et lask on tulekul ja põikaks eest enne, kui päästikule vajutad. Tema võimed olid nii hästi timmitud, et ta oskas põigelda kuulipilduja valangu eest. Samuti aimaks ta, kui tema toitu mürgitatakse või hoone täidetakse lõhkeainega.
Kõrgemad Eepikud. Kuradi raske oli neid tappa.
Aimus oli Terassüdame valitsuses keskmiselt kõrgel kohal. Mitte osa siseringist nagu Öövardja, Tulekahi või Voolurist, kuid piisavalt võimas, et teda kardaks enamik linna väheldasematest Eepikutest. Tal oli piklik nägu ja kullinina. Ta jalutas teatri ees olevale kõnniteele ja süütas sigareti, samal ajal valgusid majast teised külastajad. Kaks liibuvates kleitides naist rippusid ta käevangus.
Kibelesin seljalt püssi võtma ja teda tulistama. Ta oli sadistlik koletis. Too värdjas väitis, et tema võimed töötasid kõige paremini siis, kui ta harrastas kunsti nimega haruspeksia: surnud olendite sisikonna uurimine tuleviku ennustamiseks. Aimus eelistas kasutada inimese sisikonda ja talle meeldis, kui see oli värske.
Hoidsin end väevõimuga tagasi. Sel hetkel, kui ma otsustaks teda tulistada, käivituks ta võimed. Aimusel polnud üksikust snaiprist midagi karta. Ilmselt arvas Aimus, et tal pole üldse vaja midagi peljata. Kui mu info aga tõele vastas, pidanuks järgmine tund selle arvamuse vägagi ümber lükkama.
No kuulge, mõtlesin mina. Nüüd on parim aeg teda rünnata. Mul on õigus. Peab olema.
Aimus tõmbas mahvi ja noogutas paarile möödujale. Tal polnud ihukaitsjaid. Miks tal neid üldse vaja on? Sõrmed sädelesid sõrmustest, kuigi vara tundus tema jaoks tähtsusetu. Isegi kui Terassüdame reeglid ei annaks talle õigust võtta seda, mida ta soovis, võinuks Aimus igas suvalises kasiinos igal päeval terve varanduse võita.
Midagi ei juhtunud. Kas ma eksisin või? Ma olin endas nii kindel olnud. Bilko info oli tavaliselt värske. Alustänavatel sosistati, et Kättemaksjad olid Newcagos tagasi. Aimus oleks just see Eepik, kelle nad sihikule võtaks. Ma teadsin seda. Olin Kättemaksjate uurimise endale harjumuseks – või isegi missiooniks võtnud. Ma…
Üks naine jalutas Aimusest mööda. Pikk, sihvakas, kuldjuukseline ja vahest kahekümnene, tema õhukesel punasel kleidil haigutas sügav dekoltee. Isegi kahe käevangus kaunitariga Aimus pöördus ja jõllitas talle järele. Naine kõhkles ja kiikas tema poole. Siis ta naeratas ja kõndis tagasi, puusad siia-sinna kõikumas.
Ma ei kuulnud, millest nad rääkisid, kuid lõpuks ajas uustulnuk kaks naist enda kõrvalt minema. Ta juhtis Aimust teed mööda edasi, talle kõrva sosistades ja naerdes. Ülejäänud daamid jäid, käed ristis, maha ega julenud kaevelda. Aimusele ei meeldinud, kui naised talle vastu rääkisid.
See pidi olema see sobiv hetk. Tahtsin neist ette jõuda, aga ei saanud seda tänaval teha. Selle asemel kolisin mõne põiktänava võrra tagasi. Teadsin piirkonda СКАЧАТЬ
1
USA keeluajastu tähendas 1920.–1933. aastatel valitsenud alkoholi tootmise ja müügi keeldu (