Название: Потік. Психологія оптимального досвіду
Автор: Мігай Чиксентмігаї
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Общая психология
isbn: 978-617-12-3820-6, 978-617-12-2564-0, 978-0-06-133920-2
isbn:
Багатство, статус і влада стали в нашій культурі надто потужними символами щастя. Коли ми бачимо багатих, знаменитих або вродливих людей, ми схильні вважати, що їхнє життя є особливо цінним, навіть якщо факти свідчать про протилежне. І ми вважаємо, що якби тільки нам удалося здобути деякі з тих символів, ми стали б набагато щасливішими.
Якщо нам справді вдається стати багатшими чи більш впливовими, ми віримо, принаймні певний час, що життя загалом покращилося. Але символи бувають оманливими, часто вони відволікають від реальності. А правда в тому, що якість життя не залежить безпосередньо від думки про нас інших людей або від того, чим ми володіємо. Сутність радше в нашому власному сприйнятті себе й того, що з нами відбувається. Аби покращити життя, треба покращити якість переживань.
Це не означає, що гроші, фізичне здоров’я чи слава не мають жодного стосунку до щастя. Вони можуть бути справжнім благословенням, але тільки якщо допомагають нам почуватися більш гармонійно. Інакше вони в кращому випадку нейтральні, в гіршому – є перешкодами на шляху до плідного життя. Результати досліджень щастя й задоволеності життям засвідчують загалом слабку їх кореляцію з багатством і добробутом. Люди в економічно благополучних країнах (включно із США), як правило, оцінюють себе як загалом більш щасливих, ніж жителі бідніших країн. Ед Дінер, дослідник із Університету Іллінойсу виявив, що в середньому 77 % дуже багатих людей уважають себе щасливими, тоді як серед людей середнього достатку щасливих, за їхніми словами, лише 62 %. Ця розбіжність, хоча й має статистичну значимість, не є дуже великою, особливо беручи до уваги те, що група дуже багатих була відібрана зі списку чотирьохсот найбагатших американців. Цікаво також відзначити, що жоден респондент у дослідженні Е. Дінера не вважав, що гроші самі по собі гарантують щастя. Більшість погодилися з твердженням: «Гроші можуть збільшити або зменшити щастя, залежно від того, як вони використані». Раніше Норман Бредберн у своєму дослідженні виявив, що представники груп із високим рівнем прибутків заявляли, що щасливі, приблизно на 25 % частіше, ніж ті, хто мають низький дохід. Знову ж таки, відмінність є, але не надто велика. У комплексному дослідженні під назвою «Якість американського життя», опублікованому десять років тому, автори повідомляють, що фінансове становище є одним із найменш важливих чинників, які впливають на загальну задоволеність життям.
З огляду на ці спостереження, може, замість того, щоб перейматися тим, як заробити мільйон доларів або як завойовувати друзів і впливати на людей, корисніше дізнатися, як зробити більш гармонійним і повним задоволення своє повсякденне життя, досягнувши таким чином того, чого не дає гонитва за символічними цілями?
Задоволення й насолода
У більшості людей щастя асоціюється із задоволенням: смачна їжа, яскравий секс, усі втіхи, які тільки можна купити за гроші… Ми уявляємо задоволення СКАЧАТЬ