Название: Потік. Психологія оптимального досвіду
Автор: Мігай Чиксентмігаї
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Общая психология
isbn: 978-617-12-3820-6, 978-617-12-2564-0, 978-0-06-133920-2
isbn:
Пем Девіс набагато легше досягти цього стану гармонії й легкості під час роботи. Їй, юристу-початківцю в невеличкій компанії, пощастило брати участь у складних, важких справах. Вона годинами просиджує в бібліотеці, відстежуючи посилання та визначаючи можливі напрями дій для старших партнерів фірми. Часто вона настільки зосереджується на цьому, що забуває пообідати, а коли усвідомлює, що голодна, за вікнами вже темно. Коли вона занурена в роботу, жоден фрагмент інформації не пропадає марно, навіть якщо вона часом засмучується, то знає причину розчарування й вірить, що, зрештою, перешкоду буде подолано.
Ці приклади ілюструють те, що ми називаємо оптимальним переживанням. Це ситуації, в яких увагу можна вільно вкладати в досягнення цілей, тому що немає ні безладу, з яким треба боротися, ані загрози для Я, від якої треба боронитися. Ми назвали цей стан переживанням потоку, бо багато хто з опитаних використовує цей термін, описуючи свої відчуття на піку можливостей: «Я ніби плив», «Мене ніс потік». Це стан, протилежний психічній ентропії (іноді його називають негентропією), і ті, хто здатний його переживати, почуваються впевненіше, бо більше їхньої психічної енергії успішно вкладається в реалізацію цілей, які вони самі обрали.
Коли людина здатна організувати свою свідомість так, щоб переживати відчуття потоку якомога частіше, якість її життя неминуче покращується, тому що, як у випадку з Ріко і Пем, навіть зазвичай нудна робоча рутина стає цілеспрямованою й радісною. У потоці ми контролюємо свою психічну енергію, і все, що ми робимо, упорядковує нашу свідомість. Один із наших респондентів, відомий на Західному узбережжі альпініст, ось так лаконічно пояснює зв’язки між покликанням, що дає йому відчуття потоку, і рештою свого життя: «Це надзвичайно захоплює – досягати нових вершин у самодисципліні. Ти примушуєш своє тіло йти, все болить… А тоді ти озираєшся на те, що зробив, – СКАЧАТЬ