Название: Viini vennaskond
Автор: Ingar Johnsrud
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежные детективы
isbn: 9789985338469
isbn:
Ta ootas. Tundus, nagu sealt paistev valgus pulseeriks koos heliga. Valguse ja pimeduse sirge joonena mõjuv kontrast oli põranda lähedal muutunud. Fredrik otsustas. Jooksis ettepoole. Heli põhjustas ukse sees olev vaakummehhanism. See vingus rahulolematult, kuna tal ei lastud oma tööd teha. Uks ei sulgunud. Miski takistas seda. See oli mingi kogu. Inimesekujuline kogu. Raske metalluks lõi ikka ja jälle vastu verist pead. Fredrik otsis kobamisi kohta, kust kinni võtta, ja leidis mehe lõdvad õlad. Ta võttis jõu kokku ja lohistas keha üle lävepaku. Uks paugatas kinni. Pimedus. Fredrik kummardus ette, katsus kätega ja kuulatas.
Kurat.
Ta süütas taskulambi ja kiirustas tagasi redeli juurde.
„Saatke kohe kiirabi! Meil on ellujäänu!”
9
Parameedikud töötasid kiiresti ja vaikselt. Koos kahe vormiriides, automaatide ja kiivritega varustatud politseinikuga moodustasid Fredrik ja Andreas elutu mehe ümber ringi. Mõlemad suunasid oma taskulambid meedikute töötavatele kätele.
Vigastatu polnud samamoodi riides nagu teised ohvrid. Hoovis olevate laipade jalad olid paljalt kingades ja tundus, et nad on riietunud kiiruga. Selle mehe kingapaelad olid seotud, tal olid jalas rihmaga teksapüksid ja triiksärgi peal oli V-kaelusega džemper. See võis tähendada, et ta oli mõrvari tuleku ajal ärkvel. Mida see tähendas? Kas nad tundsid teineteist?
Mehe pead varjas Fredriku eest päästja kollane selg, aga ta oli saanud kannatanu läikivat nägu küllalt vaadata, kui mehe hingamisteid lahti hoidis ja abi ootas. Silmad olid suletud. Suu pooleldi lahti ja täis punakasvalget vahtu. Heledad juuksed olid verest kleepuvad. Vaid nõrk ebaühtlane lurin paljastas, et mees veel elas. Ta tundus olevat umbes neljakümneaastane. Fredrikut ajas iiveldama mõte sellest, kui kaua ta pidi olema seal niimoodi lebanud, samal ajal kui metalluks tema kudesid, kõhresid ja pealuud purustas.
Elutahe oli erakordne. Ta oli seda ka varem näinud. Vigastatud kehad veristel sündmuskohtadel. Nad lebasid kägaras ja vaikselt nagu surnud. Aga siis ilmnes, et sügaval sees, looteasendi südames põles vilgas tuli.
Kas see oli väärt üleelamist?
Ta oli neist mõnega hiljem kohtunud. Tunnistajapingis. Taastusravis. Armkude ja siiratud nahk andsid tunnistust, et keha oli metalltraadi ja kruvide abiga taas üles putitatud. Aga silmad. Need vaiksed kontrollimatud hääled. Värisemine. Perekonna ja sõprade ettevaatlik kaastunne. Ilastamine ja täiskasvanu mähkmetest kerkiv kusehais. Sittagi. Sellise asja üleelamine polnud sittagi väärt.
„Mida sa arvad?”
Fredrik otsis meediku pilku, kui nad kanderaami rihmu kinnitasid. Mees ei vastanud. Tõmbas selle asemel huuled kriipsuks ja raputas pead.
„Me otsime ülejäänud hoone relvadega läbi. Synne korraldus.”
Andreas ulatas talle kabuuri poolautomaatse Heckler & Kochi relvaga. Tugev polümeermaterjal lebas raskelt pihus. Fredrik kontrollis salve ja tõmbas kuulikindla vesti üle pea. Ta higistas. Ta polnud ärevil. Vähemalt mitte enne. Relv tegi ta närviliseks. Talle ei meeldinud selle raskus reie vastas ega ka seda käes hoida. Vastumeelsus tegi temast halva tulistaja. Ta märkas Andrease pilku. Psühholoogipilku. Ta küsib kohe. Fredrik ennetas seda. „Ma olen kombes.” Automaatidega politseinikud seadsid end mõlemale poole koridoriust. Tõmbasid maskid nägude ette ja ootasid ta märguannet.
Kõlas vaid nõrk klõpsatus, kui uks lahti libises. Neid pimestas valgus. Fredrik pilgutas, enne kui silmad täielikult avas. Kaks vormikandjat olid juba sees ja jooksid kummargil mööda seinaääri, relvad tulistamiseks valmis. Andreas seisis uksel, püstol rinna ette tõstetud.
Tuba oli klassiruumi suurune. Seinad ja lagi olid erevalged. Valgus paistis kahest katteta valgustorude reast, mis olid lakke kinnitatud. Põrandat kattis hall äsja läikima nühitud linoleum, mille taustal paistis vereloik ukse juures eriti teravalt silma. Seinte ääres seisid töölauad, mis olid üle kuhjatud katseklaaside, pipettide, pintsettide, plastist hoidikute ja muu varustusega. Nende kohal olevatesse kappidesse olid pandud kolvid, kaalud, läbipaistvad plasttopsikud ja veel katseklaase plastist alustel. Laudade all seisid külmkapid ja gaasiballoonid.
See oli laboratoorium. Seal valitsev kaos tähendas, et ruum oli läbi otsitud. Vastasseinas seisis paokil uks. Politseinikud tormasid sisse.
„Tühi!” hõikas üks neist.
Fredrik tõmbas vesti seljast. Tal oli janu. Süda tagus rinnus. Hingamine oli kiire ja lühike. Ta higistas.
„Mis kuradi koht see veel on?” küsis Andreas valjult. „Siin nad küll oma palvusi pidanud pole.”
Fredrik palus politseinikel Synnele teatada, et nad vajavad keldrisse tehnikute meeskonda.
„Ja kedagi, kellel on keemiaalased teadmised. Kedagi, kes oskaks mulle öelda, mis kurat see siin on!”
Fredrik põlvitas ühe külmkapi ette. Ta tõmbas ettevaatlikult ukse lahti. Tühi. Ta kontrollis järgmist. Kõik olid tühjad.
„Tere, siin Kari Lise Wetre Kristlikust Rahvaparteist. Tänan helistamast. Ma ei saa kahjuks telefonile vastata, aga palun saada mulle sõnum, et saaksin tagasi helistada. Kui oled ajakirjanik, võta ühendust mu nõuniku Tina Holteniga. Head päeva!”
10
Gerhard Monsen surus käelabad vastakuti. Libistas pilguga üle konverentsisaali. Ta oli kummaliselt kaua vait.
„Poliitika,” alustas ta. „Võimalikkuse kunst.”
Ta tõmbas oma taljes rätsepaülikonna hõlmad lahti. Tema silmis vilkuv kelmikas pilk muutis mehe nooremaks, kui ta tegelikult oli. „Poliitika ilma tulemusteta on lihtsalt harjutus masohhistidele. Ja lõpmatu rida kanapeesid ning Bulgaaria punaveini.”
Tema sõnade peale mugistasid kuulajad vaikselt naerda. Iga ümmarguse laua taga istus kümmekond Stortingi poliitikut, parteijuhti ja nõunikku. Kõneleja, kes lavalt alla tuli ja nüüd nende keskel seisis, kinnitas pilgu enda ees oleva laua kuulajaskonnale. Parteijuhtide lauale.
„Ma olen siin, et rääkida sellest, mida nõutakse. Mida teilt nõutakse. Mida nõutakse, kui nelja parempoolse partei poliitikud esimest korda ajaloo jooksul ühise laua taha istuvad ja riiki juhtima hakkavad. Koos. Hakkavad tegelema reaalpoliitikaga. Poliitika raskusjõuga. Oskusega anda, selleks et saada.”
R-id vihjasid mehe aktsendile.
„Valitsus, kus kõik võimumasina osad seda jõudu ei tunnista, hävitab end aeglaselt.”
Kriitvalged hambad paljastusid müügimehenaeratuseks. СКАЧАТЬ